Tuesday, April 16, 2019

Uued hambad Nordic Hambakliinikust - Lugu sellest, kuidas ma ületasin oma suurima hirmu ja täitsin oma suurima unistuse


See postitus tuleb kindlasti paljudele üllatuseks.. Ma olen sellel teemal alati vaikinud. See on olnud mu kõige suurem ebakindlus, minu kõige suurem hirm.. Minu kõige suurem unistus. Minna hambaarstile ja panna omale uued hambad. Ma olen terve elu üsna paaniliselt hambaarste kartnud. Olen korduvalt nuttes uksetagant plehku pannud ja valetanud selleks, et aegasid tühistada. Minu hirm oli olemas juba lapsepõlves.. Mäletan, kuidas ma ei lasknud hambaarsti oma suu ligigi ja mul tõmmati Magdaleena haiglas üldnarkoosis neli hammast välja. Ilma naljata. Peale seda ei käinud ma hambaarstil päris pikalt. Ühel hetkel võtsin ennast kokku, siis kui juba täisealine olin, leidsin omale hambaarsti, kellega tekkis usaldus ja ta aitas mind. Ta tegi kõik minu hambad korda. Mul oli kahes esihambas räige närvipõletik. Tuimestus ei aidanud. Ma mäletan, kuidas ma istusin seal toolil ja nutsin, õde pühkis mu pisaraid ja.. Mul suretati esihambad ära. Seejärel hakkasid need hambad lagunema. Me aina lappisime neid plommidega ja lõpuks tehti kõik mu esihambad täidisega korda. St nagu plommi materjaliga ehitati hambad ülesse. Olin tulemusega super rahul. Keegi ei saanud aru, et tegemist ei ole enam minu enda hammastega. Või noh.. On, aga nad on üleni kaetud plommiga. Mõnda aega elasingi selliste hammastega. Aastaid tegelikult. Ühel hetkel tekkis ühte esihambasse samamoodi põletik ja see tuli välja tõmmata. Tegemist oli viienda hambaga reast. Kui ma naeratasin teatud nurga alt, siis paistis see ka välja, et mul seal hammast ei ole. Aga mul ei olnud ealeski võimalust tol momendil implantaati paigaldada. Nii ma siis käisingi. Oma plommitud ja puuduvate hammastega. Ühel hetkel hakkasid plommid aga tänu kohvile ja toidule pigmenti muutma. Aina plommid lagunesid. Ma ei saanud ka midagi teha, sest täidisega kaetud hambaid pole võimalik valgendada ja ükski hambapasta neid plekke ka hammastelt ei eemalda. Põhiliselt tekkisid need hammaste vahele. Ma ei julgenud ka hambaniiti kasutada eriti, sest plommid kukkusid ära.


Ma mäletan seda, kuidas ma 18 aastaselt tegin oma esimese unistuste raamatu peale Brian Buffini koolitust. Lugesin "The Secret" raamatut ja unistasin. Unistasin suurelt. Ma unistasin sellest, et ühel hetkel saan ma omale uued hambad. Et ma ei pea oma hambaid piltidel valgemaks töötlema. Et ma ei pea naeratama nii, et mu puuduv hammas välja ei paistaks, et ma ei pea oma hambaid häbenema ja pidevalt lappima. Nüüd, 8 aastat hiljem, sain ma oma unistuse täide viia. Ma kaalusin pikalt, et kas ma julgen sellest rääkida, aga kindlasti on Teie seas keegi, kes võibolla on samas olukorras. Jah, mu hambad pole midagi niiiii jubedat, et elada ei saaks ja ma peaksin tänulik olema, et sedagi mu hammastega teha suudeti. Aga see oli mu kõige suuremaks ebakindluseks ja täna ei saaks ma rohkem õnnelikum olla. 

Kui me müüsime oma kinnisvara, siis soovitasid kõik selle raha kõrvale panna oma kodu ostuks. See olekski olnud loogiline lahendus. Aga minu peas keris ainult üks mõte - See on minu võimalus. Ainult praegu saan ma endale seda lubada. See tähendab minu jaoks nii palju. Ja ma olin super isekas ja kasutasin seda võimalust. Ma ei kahetse mitte ühtegi grammi.  

Mul on piinlik neid fotosid näidata, aga teen seda lihtsalt selleks, et ehk saab keegi innustust, kellel sama mure. 
Ma võtsin appi google'i ja otsisin parimat kohta, kus seda protseduuri teha. Ma lugesin reaalselt sadu foorumite postitusi, artikleid ja kogemusi. Lõpuks otsustasin minna Nordic Hambakliinikusse http://nhk.ee/, Kristo Ivanovi juurde. Ta on spetsialiseerinud just selliste tööde tegemistele ja ma võin julgelt öelda, et ta on tippude tipp. Mainin igaksjuhuks ka, et tegemist ei ole mitte mingil viisil sponsoreeritud postitusega. Ma pabistasin niii, nii väga. Poetasin kabinetis nii mõnegi pisara. Aga kõik need pisarad olid seda väärt. 

Kõige esimesel korral käisingi konsultatsioonis ja mulle koostati põhjalik raviplaan. See oli lausa 7 lehekülge pikk. Lugesin seda, uurisin.. Kõige esimeseks protseduuriks oli jäljendite andmine. See oli päris rõve kogemus, sest mul on okserefleks kerge tekkima. Mulle pandi suhu selline lusikas, mis täideti mingi vedela ollusega, mis kivistuma pidi. Pidin seda suus hoidma ligi 4 minutit. Proovisin siis aina läbi nina hingata ja üritasin mitte oksele hakata. Ma sain hakkama! See oli täiesti valutu protsess ja selleks tuimestust ei tehtud. Aega võttis see ka nii vähe, et ma olin tagasi kodus üsna ruttu. Siis algas ootamise protsess. Ootasime kuniks jäljendid valmis ja saan lihvimisele minna. 

Ma vist ootasin 3 nädalat, et uuesti Kristo juurde minna. Mulle tehti väga tasakesi tuimestus ja olgugi, et mu süda pidi rinnust välja hüppama, siis tegelikult olid need mu elu valutumad süstid. Ma küll tõmbasin ennast krampi ja ronisin aina ülesse poole toolil, kuid tegelikult sai see palju kiiremini läbi kui ma oodata oskasin. Siis ootasime 10-15 minutit tuimestuse mõjumist ja alustasime protseduuriga. 

Minu oma hambad lihviti pisemaks, et saaks neile kroonid paigaldada. Seda protseduuri ma ei tundnud absoluutselt. Ma küll nägin vilksamisi Kristo prillide peegeldusest oma hambaid ja korraks isegi kahetsesin. APPPPPI mõtlesin ma.. Millised köndid! Kokku võttis kogu visiit aega ca 2,5h. Mulle paigaldati ajutised kroonid kaheks nädalaks. Õnneks ajutised kroonid paigaldati juba õige kuju ja tooniga, mille välja valisime. Juba siis oli tulemus nii ilus, et ma lihtsalt tulin koju ja hakkasin Kristo käte vahel nutma. Mu mokk oli mega töllakil ja tuim, aga kui ma oma huult kergitasin, siis oli tulemus niiii, niiii ilus! Kristo veel ütles mulle, et ta polegi vist iialgi näinud kedagi õnnest nutmas. Ilmselt unustas ta Krisi sünni, aga okei.. 


Ühe krooni hinnaks on umbes 350 - 550 eurot. See kõik sõltub oma hammaste seisukorrast, materjalist ja tööle kuluvast ajast. Samas ma ütlen.. Te ei kahetse iialgi! Seda kõike on võimalik ka teha järelmaksuga tegelikult ja ma ei suuda sõnadessegi panna seda, kui mõnus on naeratada nii, et ma hambumust häbenema ei pea. Ma olen meeletult tänulik, et sattusin just Kristo Ivanovi juurde ja ma olen tänulik kogu Nordic Hambakliiniku tiimile, et sain nii hea kogemuse ja teeninduse osaliseks. Nad tegid midagi palju enamat, kui lihtsalt hambaravi. Nad panid mind jälle iseennast armastama.

Kas Teie kardate hambaarsti? Millal viimati hambaarstil käisite? On keegi veel sellist protseduuri teinud või plaanib teha?

53 comments:

 1. mina käisin viimati hambaarstil eelmise aasta lõpus. ma olin kohutavalt närvis sest mul tõmmati tarkusehammas välja ja kuigi ma olin selle paar kuud enne teise tarkusehambaga läbi elanud, siis esimese korraga suudeti kõik nii peesse keerata, et ma läksin teise kirurgi juurde, kes siis seal uuesti mu lõualuu õmblema pidi. peale neid operatsioone ma üritan võimalikult hoolikalt oma hammaste eest hoolt kanda, et ma jumala eest ei peaks minema.. mul otsest kartust pole, ja enam ei pea ka kirurgi juurde minema, aga sellegipoolest.. hammastega jändamine on ikka ülikallis värk, eriti kui täisealiseks saad.. :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. On jah üüüüber kallis. Ma proovin alati nii mõelda, et naeratus on hindamatu väärtusega <3 :)

   Oeh, see lõualuu õmblemine. JUDINAD!!

   Delete
 2. Mina olen teinud. Mul eelnes sellele veel breketiravi ka. Tagantjärele tarkusena oleks ehk ainult kroonidega hakkama saanud, aga kroonid teinud arst ütles, et äkki saab minu puhul ainult breketiraviga hakkama, ortodont jällegi uskus, et vaja on mõlemat. See oli selge, et breketitega minu probleemi lahendada ei saanud (hambad mõõtudelt liiga väikesed). Aega võttis, aga asja sai.
  Kas sul tehti ülemised hambad ja 8 tk?

  ReplyDelete
  Replies
  1. jaa, ülemised hambad. Nii, et naeratades ilus oleks :) Kõik varasemalt täidisega kaetud hambad.

   Delete
 3. Megailus tulemus. Mõtlen isegi selle protseduuri peale, seega suured tänud, et selle postituse tegid :)

  ReplyDelete
 4. Super , mul sama jama ja mõtlen et kunagi .... . Kas sa saad mainida umbkaudset summat , tean et erineb jne sinu tulemus on super ja kujutan täitsa ette et nutaksin samuti .
  Ene

  ReplyDelete
  Replies
  1. Eks ongi nii, et ühe krooni hinna korrutad hammaste arvuga mida vahetada soovid :) sinna lisandub jäljendite võtmine, soovi korral ajutised kroonid ja hammaste ettevalmistus kroonimiseks.

   Ühest hinda ongi raske mul öelda, sest see nii sõltub hammaste olukorrast ja paljudest muudest faktoritest.

   Delete
 5. Väga ilus lõpptulemus☺️ Kas sulle pandi puuduva hamba asemele implantaat või ehitati sild? Mul on täpselt samas kohas puuduv hammas( piimahamba asemele ei tulnudki jäävhammast😬Õigemini neid on päris mitugi, 3 Hammast kokku millest üks on veel suus, piimahammas siis aga hirm on suur et varsti see viimanegi läheb) ühesõnaga olen juba pikka aega mõelnud sama teekonda ette võtta aga hirm on nii suur🙈 muidugi selle postituse lugemine natuke jälle julgustas. Kas sul pandi kroonid ainult ülemistele hammastele ja mitu krooni kokku pandi? Ühesõnaga väga tubli oled naeratus on nii tähtis asi!😊

  ReplyDelete
  Replies
  1. Suur, suur aitäh! Sillaga tehti see puuduv hammas :)

   Ma olen jah paaril korral varem ka kuulnud, et ei vahetunudki ära. Müstiline!
   Mul on kroonid jah ainult ülemistel hammastel esialgu. Pandigi täpselt nii, et naeratades paistaksid ilusad hambad :)

   Suur, suur aitäh!

   Delete
 6. Mega ilus tulemus. Mina kardan ka hambaarsti paaniliselt. Olid kolm aastat brekud. Peale seda kui neist lahti said ei näitanud end päris pikalt hambaarstile. Nüüd kui käima peab siis hirm niisuur et lähen ainult viimasel võimalusel kui miskit teha pole enam

  ReplyDelete
 7. Ma pole kahjuks aastaid käinud hambaarsti juures,aga eks selline tagajärg, ka et polegi hambaid õieti suus.Ma kardan hambaarsti väga,ma ei karda hambavälja tõmbamist aga hoopis seda tagajärgi kui hammas välja tõmmatud on.Ja mis peamiseks pole sellist raha et minna hambaarsti juurde.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kahju jah, et hambaravi meil nii kallis on. Eks ma saan hambaarstidest ka aru, nende jaoks on juba materjalid ja tehnika nii kallid, et ei saagi odavamat hinda pakkuda. Riik võiks selles valdkonnas siiski toetusi pakkuda.

   Delete
 8. Hirm on lausa nii suur, et hambavalu kannatamine ja näo auto istmesse surumine valu tõttu on nagu tavaline. Lihtsalt puhas mõte hambaarstist ajab hulluks. Ma ei tea mis mind hambaarstile viib. See on vist juba foobia. Ma isegi ei mäleta millal viimati käisin. Häbi aga nii hirmus. Sul on muidugi super tulemus!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tean täpselt seda tunnet. Olen nii palju minemata jätnud.

   Delete
 9. Mul on nii hea meel su pärast. Väga tubli sinust, et julgesid sellest kirjutada. Ja ausalt..need “enne” pildid ei olnud jubedad, aga saan aru, et inimese kõige suurem kriitik on ta ise.
  Marleen

  ReplyDelete
 10. Mina kardan. Mul on arst, kellel on alati juba süstal valmis, kui tulen :) sest isegi hambakivi ei saa ma ilma tuimestuseta eemaldada. Mul on ka üks hammas puudu sarnaselt Sulle aga mitt reas viies, vaid neljas ja see paistab reaalselt iga naeratusega välja :( kaks aastat tagasi pidin minema implantaati paigaldama aga lõin põnnama. Nüüd teen breketiravi läbi ja siis peab uuesti hakkama mõtlema, kas implantaat või midagi muud. Maksab retsi raha aga ma tahan jälle naeratada :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Huhh, olen mõtetes sinuga! You can do this :)

   Delete
 11. Nii ilus naeratus! Olen ise ka Nordic hambakliiniku klient ja natuke on jäänud lõpptulemuseni, samamoodi ootab kroonimine ees :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Uhhh, edu! See on kõike seda protsessi väärt! :) <3

   Delete
 12. Eile käisin, sest hambal kukkus tükk küljest. Eks ta ebameeldiv on, aga pole kunagi kartnud. Eilegi kiitis hambaarst, kui ilusad ja terved hambad mul on. Aga mul elukaaslasel just esimese viie hambaga sama asi käsil, mis sul. Ootame tulemust :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oi, kuidas sul on vedanud! Nii tore kui on tugevad ja terved hambad :)

   Delete
 13. Oi jah. Hambad on raske teema aga suur enesekindlus iseendale. Ise alustasid raviga 2018 mais, kestab siiani. Palju valu ja pisaraid. Palju vaeva ja aega. Summadest ei tasu rääkidagi. Aga see et saad naeratad ilma, et peaksid häbenema on suureks motivatsiooniks. Mul endale. Kusjuures on palju palju kes kardavad hambaarste just halva kogemuse tõttu. Aga oled tubli olnud et selle tee ette võtsid ja tulemus on seda väärt ju 🙂

  ReplyDelete
 14. Hei Triinu!

  Tahtsin öelda, et lihtsalt vaaauuuu! Nii ilus.
  Mul on selline probleem, et kahe esihamba vahel on vahe, muidu on hambarida korras ja sirge, aga lihtsalt vahe vahel. Teised ütlevad küll, et mis ma muretsen ja seda pole näha, aga mind see kohutavalt häirib ja piltidel ma never teadlikult nii ei naerata, et hambaid näha oleks. Aga ma olen samas nii rõõmus inimene, et kogu aeg tahaks naeratada. Igatahes jah, see on minu suurim ebakindluse tekitaja. Alati kui seltskonnas hambad jutuka tulevad, siis vaikselt kaon või üritan teemat vahetada.
  Agaaa, tead sa kui kaua need kroonid püsivad, kas pmst nagu terve elu? Või vahetatakse neid millalgi?
  Suur suur aitäh, et sa selle postituse tegid ja sa oled nii ilus ja armas inimene :)

  ReplyDelete
 15. Ma tean mida sa tunned või pigem tundsid. Ma käisin väiksena megamega palju hambaarstil kuna hambad on nõrgad ja peale selle olid mu esihambad VÄGA viltu. Arstid ka ei saanud aru kuidas nii viltu kasvasid (piimakad olid kõik otse ja ilusad), aga aastid hiljem mõtlesin välja miks - sest ma ise loksutsin neid piimakaid, et rutem ära tuleks. Oi kuidas ma seda kahetsen! Kandsin aastaid breketeid ja sain sirgeks aga siis ei viitsinud enam öösiti neid klambreid kanda ja hambad läksid nats viltu tagasi.
  Ja nüüd ma polnud hambaarstil 10000 aastat käimud sest ma kartsin et kõik on katki ja kulub miljoneid, et korda saada :D aga nüüd selle aasta alguses võtsin end kokku ja selgus, et ainult 2 auku ja üks hammas täitsa lagunenud ning see oleks vaja väljatõmmata. Augud tegin korda, aga vot väljatõmbamisega on teine teema :D kaks kuud kogun julgust ja ühe aja olen juba tühistanud. Mu suurin unistus on hambad korda ja sirgeks.saada,aga kahjuks jääb kõik raha raha. Unistus on ja jääb :)
  Sinu tulemus on WOW! imeline! Ja heas mõttes olen kade :D

  ReplyDelete
 16. Ma kukkusin kunagi oma esimese hamba pooleks, kui olin mitu aastat breketeid kandnud ja lõpuks nendest lahti saanud. Mu hambad olid ilusad....kuni esi hammas oli pooleks ��
  See poolik hammas ehitati ka plommiga kuidagi üles, aga kuna hammas on surnud on näha et see on teistest tumedam ja lisaks sellele veel läheb hamba keskely silmnähtav joon, mis nii häirib ja ma ei taha üldse sellepärast naeratada.

  Otsustasin see aasta, et that’ it...see hammas tuleb korda saada, et pulmapilte ei peaks töötlema pärast. Käisin nüüd samuti nädal tagasi seda hammast täitmas. Kaks korda pean veel minema, ei jõua ära oodata!

  ReplyDelete
 17. Mul tulid kohe südamest pisarad silma! Nii-nii hea meel on Su üle, kuigi ma Sind üldse ei tea! ❤️
  Postitus läks kohe väga südamesse...

  Mul on täpselt sama unistus ja see ongi kõige suurem ja olulisem teiste seas. Ma pole naeratanud aastast 2014, sest üks hammas eest ülevalt on puudu :( Lisaks on teised nii-nii ära plommitud, et tegelikult seal on vaid minimaalselt mu enda hambaid. Ja need plommid on ka nii koledaks läinud ja... Oeh, igatahes ma olen nii kord-paar kuus hambaarstil käinud. Küll üldiselt tagumistel plomme panemas ja vahetamas, sest arst ikka ütleb, et need on olulisemad hetkel, kuigi ei valuta ega midagi jne. Aga see tunne, see suur-suur soov ja igatsus naeratada... Ma olen nii rõõmsameelne ja positiivne, aga jätan endast ilmselt endassesulgunud või tagasihoidliku mulje, sest ka kõige toredamatel ja naljakamatel hetkedel ma lihtsalt naeratan suu kinni...aga niiii palju jääb puudu, sisemiselt ma ju naeran kogu hingest :’).
  Ja mu kaks pisikest last - nemad on ainsad, kes mind kõigest hoolimata naeratamas on näinud, sest seda õnne, mis nemad minus tekitavad, ei suuda ma kinnise naeratuse taha peita :).

  Igatahes on mul kuidagi raske ja rusuv tunne seoses hambaarstil käimisega, et pidevalt nagu tehakse midagi, aga ma ei jõua kuskilt otsast lähemale nendele esihammastele ja oma suurele ilusale unistusele. Ma vist võtaks isegi laenu selleks, aga üks juba on ajast, mil ma täitsa üksi olin 3a lapsega, ise veel rase tol ajal ja oli tarvis auto osta. No seda 3000-t maksan ma veel 4,5aastat. Aga veel nii kaua naeratamata...? :(


  Jäin siia nüüd südant puistama..
  Ma tahtsin tänada Sind, et Sa end avasid ja oma loo siia kirja panid! Mulle tähendas see tohutult palju! Ma otsin omale uue hambaarsti siin Pärnus, alustan otsast peale ja konsultatsioonist ja...ja ka mina jõuan ükspäev oma unistuseni :) ja nutan enda õnne ja õnnestumise pärast ka.

  Ma võin vaid ette kujutada, KUI IMELINE see tunne võis Sul olla! Ääretult tubli oled ja tõesti tohutult positiivsust ja optimismi sisendav postitus oli! Salvestan selle ka lemmikutesse ja annan endast parima sel teel, mis mul veel käia tuleb :)


  Aitäh Sulle! ❤️

  ReplyDelete
 18. Kust see ilus lilleline kleit pärineb?

  ReplyDelete
 19. Aga mida teha, kui on üks ettepoole ulatuv hammas? Mind nii väga häirib see. Breketilahendus on liiga pikk protsess ja see võib tagasi tulla siis. Aga kas ja mida saab üldse ette võtta sellega? Kas nad tõmbavad tervet hammast välja nt? Hirmus tundub..

  ReplyDelete
 20. Väga ilus tulemus! Mul on ka lähiajal esimeste hammaste kroonide vahetamine tulemas, andsid julgust juurde :)

  Mitu krooni sul ära vahetati ja mitmest hambast pandi üle sild puuduva hamba asendamiseks?

  ReplyDelete
 21. Mul on mega okserefleks, ma öögin räigelt juba röngeni tegemisel ja sellepärast on mul hambaarstid ebameeldivad.
  Ma polnud käinud hambaarstil 8aastat kuniks mul tekkis põletik ja siis polnud enam pääsu, tulemuseks mõlemal pool kuues hammas tõmmati välja, muud hambad kõik terved. Olin üsna üllatunud 8aastaga 2 katkist hammast pole väga hull tulemus ju?
  Aga häbi on ikka, oleks ma kord 2aasta tagantki käinud oleks mul kõik hambad suus, nüüd olen kahe võrra vaesem. Kunagi tahaks neile ikka implataate aga hetkel rahaliselt ei võimalda, perre tulemas meie esiklaps .

  Muidugi võiks olla hambad valgemad, õnneks mu oma hambad loomulikult sirged ainult väga tillukesed :D

  ReplyDelete
 22. Kui kauaks need kroonid jäävad ? Mis on eluiga ? Kas peab nt. 5aasta pärast uued panema ? Tulemus väga ilus ;)

  ReplyDelete
 23. Mul on endal esihammas rohkem kui pooleks (kõigest veerand on minu hammas), kuna kukkusin väiksena ja pärast seda on see hammas alati ülesse ehitatud. Ausalt öeldes ma isegi ei saanud kohe aru, et need esimesed pildid on before. Mõtisklesin, vaatasin, et mul endal see hammas samasugune nagu sul enne oli ning ma pole kordagi sellepärast halvasti tundud ja mõelnud, et see nüüd kole oleks või halb. Võibolla ka seepärast, et teine variant on olla veerand esihambaga on sada korda hullem kui ülesehitatud hammas. Aga eks üks hammas versus mitu mitu hammast on ikka täitsa teine olukord :D Saan täiesti aru, miks selle tegid ja tulemus on tõesti mega mega mega super. Kuna ma väga hambakroonidest midagi ei tea, siis küsiks, et kas neid siis saab valgendada?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hambakroonidega minu teada hambaid valgendada ei saa. Eelnevalt hambaarst võib-olla saab, aga tean seda, et valitakse toon su enda hammaste järgi.

   Delete
 24. Käisin just nädal tagasi tarkusehammast välja tõmbamas. Mu hirm oli ka meeletu, sest mul ei ole mittte kunagi ühtegi hammast välja tõmmatud. Ma ei teadnud, mis mind ees ootab. Kuid leidsin väga meeldiva arsti ja väljatõmbamine oli üllatavalt kiire ja valutu. Tõmbamise ajal küll tõmbasin ennast krampi ja panin silmad kinni, aga seda momenti tähele ei pannud kui välja tõmmatud sai. Nüüd valutab põsk ja ige siiamaani, aga loodan et varsti läheb üle ka. Üks suupool kasutusel ainult. Veel kaalutlen breketite panemise üle kuna lõug on kitsas ja hambad ei taha ära mahtuda :(

  ReplyDelete
 25. Mina kiidan tartu stomatoloogia kliiniku psühholoogi, kes tegeleb ka täiskasvanute hirmudega. Võtsin ka 2a tagasi julguse rindu ja panin omale aja psühholoogi juurde. Tema soovitas mulle arsti ja tuli tema vastuvõtule kaasa. Ise midagi rääkida ei julgenud ja hirm oli väga suur. Aga psühholoogi toetus oli väga suur ja nüüd juba käinud mitmed kordi selle arsti juures ning olen väga rahul. Teha on palju ja kas unistus täitub ei tea, kuna raha taha võib kinni jääda. Aga tasapisi ehk siiski.
  Kahetsen, et varem seda ette ei võtnud.

  ReplyDelete
 26. Oeh, hambad on ka minu jaoks õrn teema. Ma kardan meeletult hambaarsti, kuna olen saanud väiksena trauma- mulle tehti nii haiget😩. Ja vot pärast seda enam ei julge minna. Hambad on korrast ära ja vajaks väga ravi. lähen nö viimasel minutil kui on nt põletik vms. ma tean et see pole õige aga see hirm on meeeletult suur. usun et need kes kardavad hambaarsti teavad seda tunnet. elan nyyd soomes ja olen käinud siin hambaarstil- jälle nö mingi põletik all ja on vaja minna. Ja uskumatu kui mõistvad arstid siin on. ma olen kohe öelnud et ma kardan meeletult, nad siis rahustavad mind räägivad jne, ma pole ennem nii valutult hambaarstil käimist saanhd kui siin😃. Pean ennast nyyd kokku võtma ja tasapisi parandama- raha läheb nyyd palju kuna olen lasknud hambad korrast ära selle tõttu et kardan meeletult. Oleks mul palju raha siis laseks terve suu korda teha narkoosi all😂 ja ma oleks meeletult õnnelik, yks raske kivi langeks sydamelt😊

  ReplyDelete
 27. Ma just eelmine kevad lasin Nordic Hambakliinikus esihammastele kroonid panna. Küll teise arsti juures aga olen ka super rahul.

  ReplyDelete
 28. Väga äge tulemus, inspireerisid mind ka seda teemat uurida. Mul esihammastega sama seis, et plommid läksid tumedamaks, tahaks kroone ja samuti saaks silla panna.

  ReplyDelete
 29. Väga kena ja loomulik tulemus☺. Tubli, et ikka ära tegid! Eks kui oma hambakesed on nõrgad, siis uute panemine ongi mõistlik. Aga uuesti põletikuohtu oma alles jäänud kikuköntidesse ei ole?

  ReplyDelete
 30. ma olen noorena breketeid kandnud ülemistel hammastel, kuigi alt oli ka veidi viltu, sain korda, siis kas tarkusehambad või ise nihkus ikka nati paigast, eemaldati osa tarkusehambaid, siis mingi periood tekkis paralleelselt alla taga poole kahte põletik ja eemaldati. pärast seda üks vahe koos veidi ja teine kraater. mina ei julge ka palju rääkida naeratada suurelt. unistus kunagi on ka üks hammas juurde panna ja võibolla alt veidi hambaid sirgu. samas see hambaarsti juures käik pole õudne, vaid vahel kommentaarid suu kohta lisaarstide poolt või abiliste ning see hamba tolmuimejat ma kardan ka n.ö. olen lasknud pisiauke ka ilma tuimestuseta korda teha. sest mul on megasuur hirm a ma olen päris vapper samas. ühele hambale soovitati kroon panna, a ühe plomm pidas üle 12a vastu kuni mõra tekkis. kuigi auke jms pole aastaid ja kontrollis kõik ok, v.a vahel natuke hambakivi, siis mina ka ei julge ega viitsi enam arstil käia. kuigi kunagi peaks.

  ReplyDelete
 31. Ma kardan paaaaaaniliselt hambaarste - põhjuseks ilmselt väga ebameeldivad kogemused lapsepõlves. Õnneks aga on praegune hambaarst sõbranna, seega satun sinna tihedamini kui eales arvata oleks osanud (st ma küll kardan aga aastas korra proovin ikka käia). Õnneks on sõbranna minu hirmust teadlik ning oskab olukorra minu jaoka võimalikult kergeks ja meeldivaka teha. :)

  ReplyDelete
 32. mul oli samuti üks esihammas nõks murdunud, nii et ehitati uuesti see nurk üles ja kaeti eestpoolt mingi terviktükiga, mis seda värki koos hoiab ja ei ole mingit pragu või värki

  ReplyDelete
 33. Väga ilus tulemus!
  Tean täpselt, mida sa tundsid. Minul samuti esimesed hambad plommitud ja kui alguses olid ilusad, siis nüüd on hakanud värvi muutma need täidised ja veidi lagunema. Üks esihammas on ka surnud ja sellest tulenevalt aja jooksul tumedaks tõmbunud. Sel ajal kui need täidised ilusad olid, tegin ka breketravi läbi, sain hambarea ka enamvähem sirgeks. Küll oli siis hea naeratada :)
  Nüüd aga on seoses vaikselt nähtavale hiilivate esihammaste plommide ja tumenenud esihambaga ebakindlus ja ei taha nii väga naeratada.
  Hambaarst ka juba paar aastat tagasi soovitas kroone. Ikka kõhklesin. Kuigi mul ei oleks ilmselt 8 hammast, vaid 2-4 hammast vaja, aga ikkagi.
  Vahepeal juba jõudsin otsuse teha, et ok, võtan ette. AGA... seoses viimaste aastate erinevate läbielamistega on saanud korraliku "raputuse" minu närvisüsteem. Hambaarsti tooli istudes on mul suur tõenäosus saada korralik paanikahoog (seda üldse mitte seoses hambaarstihirmuga, vaid muudel põhjusel). Ma ei kujuta ette, kuidas ma leian hambaarsti, kellele selgitada, et "tead, mul võib väga suure tõenäosusega paanikahoog tekkida, kas on kuidagi võimalik sellega arvestada jne."

  ReplyDelete
 34. Väga ilus tulemus ja olen väga õnnelik su üle! Ilus naeratus annab palju juurde, kuigi loomulike hammaste kohta polnud su enda hammastel ka miskit viga, aga nüüd on ideaalne Hollywoodi naeratus :)

  ReplyDelete
 35. Niinii ilus!❤️ See postitus andis natuke julgust, et see teekond ise ka ette võtta!
  Mul nooruses ~13 aastaselt olid breketid, mis minu hambad kahjuks ära rikkusid, jätsid esihammastele kaks koledat plekki ja kahjuks pole looduse poolt pärlirida antud, seega on ka minul hammastes täidised, mis on osaliselt ära tulnud.
  Selletõttu olen väga ebakindel, ega julge naeratada, aga paraku on see hirm alguse saanud ka ajast, mil breketid said, kuna mul oli äärmiselt ebameeldiv hambaarst ja selletõttu kardan hambaarste tuld. Kardan minna, kuna minu mõtetes on vaid see, et arstid mõtlevad kuidas ühel noorel inimesel saavad nii käest lastud hambad olla. Kuid tõesti hirm on kõigest võitu saanud ning hambaravi on ka meeletult kallis. Kuid asi polego enam selles, võimalusi palju..kasvõi järelmaksu näol. Lihtsalt sooviks, et ma olen julge, teen selle otsuse ja suudan hambaarsti usaldada ja loota, et ei tule sealt midagi kritiseerivad. :(

  ReplyDelete
 36. Olen alaealine ja esihammastega mure.Trauma tagajärjel läks esihammas pooleks,isegi rohkem kui pool läks katki. Suhteliselt enesehinnangu ära rikkund. Kademeel näha teisi naeratamas, teades et ise ei saa :,(

  ReplyDelete
 37. Hea meelega läheks, aga kuna kardan, et ei saa materiaalselt seda endal võimaldada, siis polegi julgust rindu võtnud ja läinud.

  Varasemalt on breketid ka olnud, aga ma ikkagi ei olnud lõpptulemusena rahul ja siis keskkooli lõpetamise aegu kaotasin oma kape ära ja siis hambad ka natuke liikusid ja tõtt-öelda liiguvad praegugi, sest mul pole motivatsiooni kanda kapet iga öö teadmata aeg. Ja traati elu aeg ja iga aasta kontrolli minnes saada uue üllatuse osaliseks, kui kalliks seekord lihtsa traadi vahetus maksma võib minna. Nii et sellised lood siis minu hambumusega ja hirmuga suure rahalise väljamineku ees seoses hambaraviga

  ReplyDelete
 38. Esimesel kahel pildil erinevust suht raske märgata, vaatasin mitu x :D
  Arvasin juba et sa blogimise lõpetanud....

  ReplyDelete
 39. Appi.. Ma ei karda mitte midagi muud siin elus, ainult hambaarste! :D No ausalt. Sama seis - kooliajast tekkis mingitsorti foobia. Põhikooli algusaastatel kukkusin esihambast killu välja ja siiani pole läinud parandama. Hambad vajaks nii-nii väga poputamist ja kordategemist aga ei julge (ega raatsi, nii palju oleks vaja teha). Ikka unistan, et maybe one day. Kunagi. Kauges-kauges tulevikus. Kui rikkaks saan (kuigi ka siis leiaks ilmselt vabandusi..) :D

  Sinu tulemus on to die for, vägaväga ilus naeratus!

  ReplyDelete
 40. Kui kaua need uued hambad kestavad ja millal tuleb vanad ära võtta ja uued panna? 10aastat? 20aastat? Tean, et see on individuaalne, aga umbes?

  ReplyDelete