Tuesday, December 11, 2018

Milliseid majapidamistöid teete meelsasti ja milliseid vihkate?


Mina võin käsi südamel tunnistada, et ma VIHKAN nõude pesemist. No ausõna. Ma võin enne terve ülejäänud korteri ära koristada, aga vot nõusid ma ei viiiiitsi kunagi pesta. Jumal tänatud, et meil on olemas nõudepesumasin. Maal elades pidime seda aasta aega igapäevaselt tegema ja mul tõusid ihukarvad püsti, kui kraanikausi äärest vett sokkidele küünarnukkidest tilkus ja kogu ümbrus hiljem ujus. Ma ei tea, kas asi on minus, aga toidutegemisel kulub mul alati nii palju nõusid, et terve kraanikauss on täis. Teil ka nii? Nõudepesumasin on life saver! Mulle meenub sellega lugu, mida Kristo mulle mõni aeg tagasi rääkis. Nimelt ütles tema sõber kunagi kuldsed sõnad: "Kui ma omale kunagi maja ehitan, siis esimesena saab paika nõudepesumasin, kõik ülejäänu ehitan selle ümber". 

Teine majapidamistöö, mis mulle üldse ei meeldi, on märja pesu restile panemine ja hiljem nende kokku voltimine. Ma hea meelega võin pesu sorteerida, pesema panna.. Oodata selle valmimist, aga kuidagi on alati nii, et kui pesumasin valmis saab, siis ma unustan need riided sootuks ja mõne aja pärast meenub : "Ahjaaaaa.. Pesu peab ka kuivama panema". Siis koogin selle pesuresti voodi alt välja, sätin ta kuskile korterisse ülesse ja hakkan riideid kuivama panema. Siis on see rest alati kuidagi jalus ja lõpuks on pesu resti peal juba nädal aega kuiv olnud, aga kokku seda keegi panna ei viitsi. Seda kuniks riided otsa saavad ja uusi hakatakse juba restilt võtma.

Ma võin mitu korda päevas põrandaid pühkida, tolmu võtta, asju kokku panna, vannituba küürida.. Aga vot need kaks tegevust on kuidagi tülikamad, kui teised. Ilmselt olen ma lihtsalt laisk, aga äkki leidub teie seas selliseid veel ja ma ei pea ennast halvasti tundma.

Õnneks on nüüd meil ka sellele olukorrale päästeingel. Selleks on pesukuivati! Mul pole kunagi varem kuivatitega kogemusi olnud, aga ma olen alati omale ühte ihaldanud. Ma mäletan veel hästi seda, kui me Fahles elasime ja Ivar meie naabriks oli. Temal oli kuivati ja ma aeg-ajalt viisin voodipesud tema juurde, et need kiiremini kuivaks saaks. Väikese korteri mure on see, et sinna mahub ainult üks pesurest ja tihti on vaja voodipesu ning riideid samal ajal pesta. Siis ongi nii, et pesurest on ääreni täis ja voodipesud tuli riputada kuskile ustele kuivama. 

Meil on hetkel koostöö raames katsetamiseks Electroluxi PerfectCare sarja kuivati: https://www.electrolux.ee/laundry/laundry/dryers/heat-pump-dryer/ew8h259st/)PerfectCare tootesari, nagu nimigi ütleb, keskendub rõivaste materjalidele ning hooldab perfektselt ka kõige nõudlikumaid kangaid. Kuivatisse võib ilma mureta panna näiteks siidi, villaseid esemeid, teksaseid, funktsionaalseid spordiriideid jne – kõige jaoks on olemas spetsiaalne programm ja õige hooldusviis.

Ma olen kuulnud päris palju hirmujutte selle kohta, et riided/kangad tõmbuvad kuivatis kokku ja mul on tegelt hea meel, et sain võimaluse nende müütide osas ise selgusele saada. Raske südamega panin eile kuivatisse oma kõige lemmikuma villase teki. Ostsin selle kunagi Zara Home-ist ja ta on mul igapäevaselt kasutuses. Esiteks on ta maailma pehmeim, soojem ja ilusam tekike mis mul kunagi olnud on. Teiseks on ta nii mugav, mõnusalt suur ja.. Jah, ma hoolin sellest ilmselt natukene rohkem, kui peaks. Hind oli tal ka ligikaudu 70€, seega pabistasin ma natukene küll, kui seda kuivatisse pistsin. Ütlesin veel igaksjuhuks "hüvasti," sest ma ei teadnud, millises konditsioonis see villane tekk sealt hiljem välja tuleb.


Aga ei, ma ei saa mitte midagi halba öelda, sest tekk tuli välja täpselt samas konditsioonis nagu ma ta sinna panin. Lihtsalt eriti mõnusalt lõhnava ja puhtana. Ka kampsunid ei tõmbu kokku ja ei muutu topiliseks, sest trumlis ei loobita riideeset niisama ringi, vaid imiteeritakse lamekuivatust ning villane ese on keereldes alati trumli vastas.

Kui ma varem olen hoidunud mõningate riiete kuivatisse panemisest, siis nüüd peale seda katset olen kindlasti julgem. Loomulikult on mõningad asjad, mida ma sinna ei pane, aga ütlen ausalt.. Ma ei kujuta enam elu ilma kuivatita ettegi. Ma ei ole juba ligikaudu kuu aega pesuresti otsa komistanud ja see on olnud imeline. 

Millised on Teil sellised majapidamistööd, mis kuidagi vastukarva on? Kas olete neile mingi mugava lahenduse leidnud? Delegeerinud? Või panete hambad risti ja teete ikka ära? Või äkki hoopis meeldib teile koristada? 

27 comments:

 1. Mina niii niiii väga naudin koristamist 😍 vastukarva on veidi vannitubade koristus, mul neid kaks.. üks duširuum on sauna eesruumis! Õnnex kasutan kodukeemiat ainult ökomökot 😊 siis ei jää astma tõttu ka hing kinni!!
  Eriti naudin pärast koristust istuda diivanile ja nautida kodu puhtust ja uhkust!! Mais kolisime uude koju ja ma really armastan seda kodu..avar, suur, valge ja palju valgust 😍 nõud peseb nõudepesumasin (varem pesin käsitsi) ja kuivati on igati kiiduväärt,see meil kaua aastaid juba. Suvel kuivatan terassil pesu.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jaaaaaah, vot see puhta kodu tunne! Parim! :D

   Delete
 2. Kui me koos elaks, siis oleks elu ideaalne! Mul ei ole midagi nõudepesu vastu ja riideid kuivama panna ning hiljem kappidesse sorteerida - see on mu lemmiktegevus! Küll aga vihkan ma põrandate pesemist ja vannitoa küürimist. Eks suure hädaga korra mõne kuu jooksul võtan ette, aga tõesti viimases hädas. Samuti ei meeldi mulle tolmu pühkida ja tolmuimejaga tõmmata. Õnneks pole mehel nende viimaste tegevuste vastu midagi.

  ReplyDelete
 3. Ma olen hull korrafriik olnud kunagi, kui yksinda elasin. Siis olid koguaeg pesud pestud, nõud puhtad, pesa ka puhas. Seda siis seniajani kui me elukaaslasega kokku kolisime Itaaliasse ja me uues majapidamises puudub tolmuimeja(mees keeldub ostmast ka suuri asju korterisse, kuna meil veel aasta siin jäänud ja ei taha suurtele majapidamisasjadele väga investeerida) - seega tolmuhari on mu parim sõber. Õnneks meil yhetoaline pesa, seega ma ei vingu. Aga vot nõudepesuga on meil kyll koguaeg sõda lahti - et kes peseb. Ytlesin yleeile mehele, et cmon, ma terve nädal kyyrinud neid. Saatsin talle veel hukkamõistva pilgu ka. Sinnapaika see asi jäigi ja täna hommikul võtsin end siis kokku ja pesin ära. Yhte kohvitassi pestes, avastasin, et mees on lihtsalt tassi loputanud ja seal oli hulga kohvipaksu sees(tegi pätikaid vahepeal, sest ma lõhkisin presskannu ära -ups-). Nii palju siis laiskusest xD. Aga pesukorv peab meie majas alati tyhi olema - ma ei kannata samu riideid mitu päeva järjest kanda - selletõttu olengi pesu pesemise, kuivama panemise ja ära panemise enda kaela võtnud. Lihtsalt systeem paigas juba sellega ��

  ReplyDelete
  Replies
  1. Uhhhhhhhhh, ma täiega mõistan seda nõudepesu sõda :D

   Delete
 4. Ostsime ka endale kuivatiga pesumasina eelmise kuu lõpus ja nüüd ma imestan, et kuidas selleta enne üldse 2 toalises korteris hakkama saime. Varem oli nii, et pesurest seisis paar päeva toas jalus, et pesu kuivaks ja siis ma muidugi ei viitsinud seda kokku panna ja tuligi juba uus pesu peale.. lõputu jant ühesõnga. Nüüd aga nii mõnus- riided masinast välja, lapin kokku ja kappi. Halleluujah ma ütlen ☺️

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma vihkan üle kõige põrandapesu ja riiulitelt tolmu võtmist: nende töõde au kuulub minu kallile elukaaslasele. Pesu pesemise/kuivatamise/sorteerimisega võiksin tegeleda hommikust õhtuni, nõusid pesumasinasse pana pole ka kuigi suur vaev :D

   Delete
 5. Ma vihkan kõige rohkem nõudepesu. Kohe nii väga vihkan, et meie majas on see täielikult mehe töö. Ütlesin talle vahepeal, et ostame nõudepesumasina. Ta aga arvas, et peseb pigem ise nõusid. No vot, pesebki nüüd. Väga harva pesen ma mõne nõu ise. ��

  Pesu kuivama võin ma panna, aga kuiva pesu kokkupanekugs on meil sama jama, et seisab tihti mitu päeva see rest jalus ja siis kui uus masinatäis pestud, saab vana pesu ka lõpuks kokku pandud.

  ReplyDelete
 6. Ma kõike muud teen hea meelega aga vot põrandaid imeda.... Ei aitäh. Meil 4 tuba ja pinda ikka on. Minu arvates kõige nürim tegevus üldse. See sujuvalt mehe kaela jäänud..nüüd ostsime varstolmuka. Sellega võib kiirelt kassi karvad ja poja küpsise jääke kokku imeda Aga suure masinaga... Mkm

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ostke robottolmuimeja! See ka superasi!

   Delete
 7. Mulle ka ei meeldi nõude pesemine käsitsi aga õnneks pn meil ka korteris nõudepesumasin,teeb elu palju mugavamaks,masin tööle ja saad samal ajal ülejäänud korterit koristada :D Teine asi mis mulle ei meeldi on põranda mopiga põrandate pesemine,kogu see ämbrise kastmine ja välja väänamise protsess on niii vastu karva,õnneks on meil kodus philips powerpro aqua 3in1 ehk siis see on nii varstolmuimeja,käsitolmuimeja kui ka põrandaid saab pesta sellega,lihtsalt täida veepaak,mopp külge pane see tolmuimeja külge ja sa ei pea enda käsi märjaks tegema,love it !!!!’ :D

  ReplyDelete
 8. Ma vihkan ka nõude pesemist ja kuiva pesu restilt kokku voltimist. Suvisel ajal kuivatan pesu õues ja siis juhtus alailma,et pesud elasid enne 3-4 vihmasadu üle ja paar nädalat õues enne kui mul jaksu oli need kokku panna :D

  ReplyDelete
 9. Mulle täiega meeldib nõudepesu, teinekord pesen elukaaslase korra ka, sest tema vihkab. Samuti meeldib tolmuimejaga tuuseldada, aga vot põrandaid mopitada mitte. Musta pesu meeldib sortida, masinasse panna ja siis kuivama riputada, isegi restilt maha võtmine pole probleem. Aga puhast pesu sortida ei meeldi. Meil võib puhas pesu pesukorvis vabalt nädalake olla. Ahjaa, triigin ka alati viimases hädas :)

  ReplyDelete
 10. Meil oli kodus nii.. et leppisime kokku et kordamööda peseme nõusid.. niikaua oli kõik suht tore kuni mees läbi hammustas (või ma vist ise kogemata välja lobisesin) et ma vähemalt üle ühe korra valetasin et ma juba olen pesnud ja jälle tema kord 😂 no niii tüütu tegevus. Nüüd õnneks elame nõudepesumasinaga kodus. Eelmises kodus polnud selleks lihtsalt ruumi.
  Ma arvan et sul tilgub vett mööda küünarnukke alla sest töötasapind/kraanikauss sinu jaoks kõrged.. mäletan seda tilkumist lapsena.. kus ma ka pidin nii palju nõusi pesema.. kodune karistamismeetod oligi et sina pesed nõud.. ilmselt ema ka vihkas seda tegevust 😂
  Pesu pesta ja kuivama panna on jumala ok. Tolmu võtta ja põrandaid pesta ja asju organiseerida ka.. aga vannitoa/wc koristust jälestan. Juuksed torudes ja pottipesu on ka mehe töö.. sai kaitseväes selle hästi selgeks 😄 Pigem pesen 10x nõusid üle kui vannituba koristan 😶

  ReplyDelete
 11. Mina võin igasugu koristamisi teha - tolme võtta, asju sättida, tolmuimejaga tõmmata, aga vihkan põrandapesu. Mul on olemas ka aurumopp, lootsin, et sellega viitsin rohkem, aga eiiii. Samamoodi ei viitsi ma restilt riideid kokku lappida. Vahel on lausa mitu päeva samad asjad restil. Suvisel ajal hea, saab õue viia ja siis on kohustus need ka ära tuua õhtul. Meil on ka kuivati, aga kuivatan sellega vaid väikest pesu, riided ikka tõmbuvad pika peale kokku, lisaks jäävad kortsu. Ja veel vähem tahan ma tegeleda triikimisega.
  Kõige kõige rohkem aga ei meeldi mulle söögitegemine (kui seda saab koduseks tööks nimetada). No ei ole minul seda kokageeni. Aga mehe ja laste pärast teen ikka sooja sööki.

  Omg, loen oma kommentaari ja mulle ei meeldi vist üldse kodused tööd :D Aga samas on mul kodu enamjaolt ikka korras, nii et kui keegi ootamatult külla tuleb, siis häbi pole.

  ReplyDelete
 12. Kõige tüütum tegevus- nõude pesemine!! Eriti ebameeldivaks teeb selle tegevuse see, et kuu aja jooksul olen ma suutnud ära lõhkuda neli-viis joogi klaasi, ühe tassi, taldriku ja panni kaane... jah, nõude pesemise ajal...

  ReplyDelete
 13. Mina vihkan samamoodi elueest nõudepesemist. Eks nipetnãpet pesta pole midagi, aga igapäevaselt kraanikausitäit pesta...ÕÕEEEHH.
  Tihti olid ka mehega raginad "Miks mina ainult neid pesema pean" stiilis, kuni 2017 juulis ta selle olukorra lahendas ja kodurahu huvides mulle nõudepesumasina ostis :D
  Põrandapesu on ka tüütu, aga mitte pesemise pärast, vaid kui kodus on 2 last, siis eeltöö (mänguasjade maast korjamine) on nii suur, et lõpuks kui plats puhas, siis peab läbi viitsimatuse pesema :D

  ReplyDelete
 14. Nõudepesu & pesudega jändamine mul ka kõige tüütumad tööd. Koristada mulle isegi meeldib, aga meil see häda, et kodus pole kõigi asjade jaoks päris oma kohta veel ja liiga tihti hakkavad mingid kolad ja ajad kuskile kuhjuma. Igasugune koristamisetuju kaob ka nii ära. Ja ma ei tea, söögitegemine on mu jaoks ka niinii tüütu. Pole mingi eriline söögigurmaan ja söömine ise tundub ka kohati nagu kohustus. Vb sellepärast teen ka suure sunniga pidevalt süüa. Ainult hommikusööke meeldib teha ja süüa, ülejäänud söögikorrad võiks keegi teine teha. Ilmselt on asi lihtsalt selles, et kõik kodukohustused on mu enda õlul. Saaks vahelduseks pooltestki kõrvale hiilida, teeks nii mõndagi asja juba ka parema meelega.

  ReplyDelete
 15. Haha, see nõude pesemise ja riiete kuivama panemise jutt oleks täpselt nagu mu enda kirjutatud. Ma samuti olen valmis pigem terve korteri ära koristama. Ainult, et nõusid ei peaks pesema. Ja kuivati on tõesti elupäästja. Käin vahel oma ema juures pesu pesemas, sest tal on kuivati.

  ReplyDelete
 16. Nõudepesemine no vot ei meeldi Kuhjub kuhjub jne. Unistan nõudepesumasinast 😭

  ReplyDelete
 17. Vihkan koristamist! Keeldun juba 5 a seda tegemast, käib koristaja. Vahel harva olen pidanud mingil põhjusel ise koristama, siis meenub see õud, miks ma seda nii äga vihkan!! :)

  Nõusid peseb nõudepesumasin, riideid pesumasin+kuivati. Triikida on ka tüütu, aga tahan et seljas oleksid ilusad siledad riided, seega triigin nii enda kui lapse ja mehe riideid. Aga alti, kui ema külas käib, sokutan talle midagi triikida. Lobiseme ja ema triigib samal ajal. :) Talle nimelt meeldib. :P
  Kodutöödest naudin vaid poes käimist ja toidu valmistamist.

  ReplyDelete
 18. Ma oleb nii laisk, et mul on metsikult kodumasinaid. Põranda teevad puhtaks robottolmuimeja ja põrandapesurobot. Nõud peseb nõudepesumasin ja pesu peseb/kuivatab 2in1 masin. Parimad asjad üldse!

  ReplyDelete
 19. Ma polegi ainus kes vihkab nõudepesu ja pesu kuivama panemist. Pesukuivati ja nõudepesumasina mõte keerleb ammu peas. Suudaks nüüd ära otsustada kumb hullem on ja mida rohkem vajan.
  Koristamisel olen üldse viimasel ajal laisk. Teen siis kui tuju tuleb ja no tuju...see tuleb siis kui kõik ikka vapsee segi ja ma tunde koristama pean ��

  ReplyDelete
 20. Mina ostsin ka PerfectCare sarja pesumasin/kuivati, kuid ma ei oska üldse sellega riideid sedasi kuivatada, et saaks masinast otse kappi tõsta ja asjad on enam-vähem ka sirged. Kui täiesti kuivaks lasta, siis on kõik nii kortsus, et triikrauaga peab kurja vaeva nägema sirgeks saamisel�� Niisiis kuivatan selle veidi niiskeks jätva programmiga, mille tõttu pean pesu ikkagi õhtuks restile panema. Kas Sinul ei jää asjad megakortsu kui kuivatad? ��

  ReplyDelete
 21. On päevi kus ma koristanist vihkan ja on päevi kus ma naudin. Koristamine on hea teraapia kui on halb päev ja halb tuju. Mulle meeldib siis hullult koristada. Aga ma ikka koristan segadust iga päev ja suurem koristamine on nädalas korra. Ma ei salli üldse nõudepesu (õnneks ma seda palhu tegema ei saa sest mul on nõudepesumasin) ja riiete pesu-masinasse, välja, kuivama, triikima, kokku ja kappi. Niiii tüüüüütu ja aeganõudev protsess. 5 inimese pesu kellest kolm on lapsed, on pesu meeeletus koguses. Ma tahaksin omale masinat mis peseks, kuivataks ja paneks kokku, kappi võin ise panna :D aga seni kuni seda masinat olemas pole, oleks üks kuivati meie kodus H Ä D A V A J A L I K !

  HEAD KOEISTAMIST KÕIGILE KELLELE MEELDIB JA KELLELE VÄHEM MEELDIB :)

  ReplyDelete