Sunday, November 25, 2018

Kogu "tõde" ja müüdid küünaldest. Meie edasised plaanid


Teate.. Mul on selline tunne, et ma pean mõned mõtted meie küünalde kohta kirja panema. Seda lihtsalt sellepärast, et liigub mõningaid müüte ja ma usun, et õiglane oleks, kui ka ise sellel teemal sõna võtaksin. Täna kirjutas Eveliis oma blogis meie küünalde kohta toreda postituse (link). See valmistas mulle nii suurt rõõmu, sest nendesse toodetesse oleme sisse pannud kogu oma hinge. Kui ma nägin, et Eveliis meie e-poes tellimuse tegi, siis jättis mul ausalt öeldes süda paar takti vahele, sest noh, ma pabistasin. Kuna tema peab just nimelt arvamusblogi, siis hoidsin pöidlaid, et meie küünlad meeldivad talle vähemalt sama palju kui minule. Kui ta tänase postituse kirja oli pannud, siis ilmus sinna alla ka mitmeid kommentaare. Ma põgusalt uurisin, et mis inimeste mõtted on ja ma olin kohati päris üllatunud..

Ma ei tea, kas ma olen seda siin maininud, aga küünalde tegemine ei ole kunagi olnud minu jaoks see "nii ma saan rikkaks" projekt. Ma tegin seda sellepärast, et ma tahtsin teha midagi, mille järele ise vajadust tundsin. Me tegime selle küünla täpselt selliseks, millisena ma teda enda elutoa lauale põlema tahaksin. 

Üks inimene kirjutas, et kus on alles raha teenimise viis, et müüakse 5€ väärtuses küünalt 24€ eest edasi. Mul pidi suu põrandale vajuma. Ma ütlen teile päris ausalt. Meie omahind sellise küünla tegemiseks (täpselt sellises purgis, sojavahast, selliste lõhnadega, kolme tahiga ja sellises koguses) on peaaegu 20 eurot. Ei ütleks, et me selle viie eurose kasumiga nüüd miljonärideks pürgiks. Loomulikult on meie soov see, et saaksime küünla hinna madalamaks. Ehk kunagi saamegi. Aga hetkel on meie tellitavad kogused nii väikesed, et see lihtsalt ei ole võimalik. Meil ei ole füüsiliselt võimalik ega ka piisavaid oskusi selleks, et neid siin kodus ise valmistada. Me teeme koostööd kahe armsa inimesega Haapsalust, kes meil küünlaid valmistada aitavad. Nagu oma pisikene meeskond.

Ma tahtsingi teha midagi eksklusiivset. Midagi sellist, mida oleks tore kingituseks saada ja ise kinkida. Ma ei tahtnud teha mingit masstoodet, mida Rimis müüakse 5€ eest. Selge on see, et meie küünal on kallis. Aga samamoodi saab ju osta ka riideid.. Kas odavamaid New Yorkerist või natukene kallimaid Hilfigerist. Okei, see on tobe näide (ma ei pea meie ettevõttet Hilfigeriks), aga ma lihtsalt tahan oma mõtet edasi anda. 

Lisaks on mainitud, et küünla põlemise aeg võiks olla veel pikem. Absoluutselt võiks! Meie küünal on hetkel oma suuruselt praktiliselt nagu kolm Joiki küünalt kokku. Ta põleks samuti pikemalt, aga me kasutame kolme tahti. Me tahtsime teha midagi teistmoodi. Kolm tahti annavad selle eelise, et küünal annab veel kiiremini ja rohkem lõhna edasi, lisaks on ta ilus ning omapärane vaadata. Aga kuna kolm tahti on ikkagi rohkem kui üks, siis on ka küünla põlemiseaeg natukene väiksem. Hetkel 25 tundi kui järjest põletada. 

Siiani on meil müük kenasti läinud. Ei saa öelda, et nüüd metsikut tormi joostakse, aga esimene sats küünlaid on kohe, kohe müüdud ja tellime peagi uued. Klientide tagasiside on olnud suurepärane ja see annab nii palju motivatsiooni juurde! 

Keegi veel mainis, et minu "heade mõtete purgi" idee ei läinud vedama ja seetõttu kasutasin samu purke küünalde jaoks. Tegelikult ei vasta see tõele. Meie küünla purk on ikkagi oluliselt väiksem, kui on heade mõtete purgi oma. Ei kasuta "ülejääke" :)

pood.costany.ee

Aga mis meie tuleviku plaanid on? Meie suur küünal saab omale peagi "väikese venna". Ehk, et me teeme väiksema küünla, mille lõpphind tarbijale sõbralikum on. Lõhnad jäävad samaks, disain ka.. Lihtsalt suurus muutub. Lisaks saab taoline küünal olema ühe tahiga. See teeb ka põlemiseaja pikemaks. Meie küünal saab olema selline nagu üleval oleval fotol. Pisikeste muudatustega, aga see on kujundaja poolt tulnud näidis (Reana: https://www.facebook.com/disaindipity/). Hetkel meil ei ole ressurssi, et karbikest küünalde jaoks tellida, sest meie kogused on nii väikesed, et kasumi arvelt veel ei kannata. Aga kindlasti on see meie eesmärgiks! Uue väiksema küünla hind tuleb vahemikus 8,90-9,90€. Suuruselt on ta natukene suurem, kui turul tuntud Joiki küünal. 

Loodetavasti saame pisemad küünlad müüki paisata juba detsembris! Ma olen super põnevil! Võin öelda, et kriitika hinna osas oli kindlasti see, mis meid veel kiiremini väiksema küünla peale mõtlema pani. See oli meil nagunii plaanis, aga see väikene tögamine utsitas veelgi. 

Mida ma selle postitusega öelda tahan on see, et ei ole kõik alati must ja valge. Meie eesmärk ei ole inimesi koorida. Me tahame teha lihtsalt midagi ägedat. Midagi iseendale. Midagi eksklusiivset ja midagi sellist, mis inimestele rõõmu valmistaks. Me ei taha teha järeleandmisi selleks, et saada võimalikult väikest turuhinda. 

Aga midagi postiivsel noodil ka. Mul on alati nii hea meel, kui te meie tegemistele pöialt hoiate, kaasa elate ja mulle motiveerivaid mõtteid saadate. See annabki jõudu edasi liikuta. Vaatamata kõikidele takistustele. Aitäh, et olete olemas! ♡

28 comments:

 1. Triinu edu ja pönevust edaspidiseks.Eks kohe vb ei saagi koigile meeldida aga ära lase heidutada.Iga negatiivne kgogemus on kuidagi ju kasulik just edaspidi tulevikus.Pea püsti ja rühi aga edasi ����

  ReplyDelete
  Replies
  1. Seda kindlasti :) ma lihtsalt tundsin, et tahan mõningaid asju selgitada

   Delete
 2. Mis on suurte küünalde netokaal?

  ReplyDelete
 3. Ikeas samasuguse disainiga küünlad samas ja 8 eurot🤷🏽‍♀️. Sama suur ka.

  ReplyDelete
  Replies
  1. No vot see ongi see millest inimesed aru ei saa. Kui mul oleks sama palju raha nagu ikeal ja saaksin müüa selliseid mega suuri koguseid, siis saaksin ka pakkuda sellist hinda.

   Kui meie tellime vaid 50 küünalt versus ikea tellib kuskilt suurest tööstusest tuhandeid, on ikka suur vahe küll.

   Delete
  2. Toon teile mõningad näited, miks meie küünlahind kujuneb hetkel kõrgemaks, kui nt IKEA küünlahind.
   Alustades juba toorainetest, siis meie tellitav toorainete kogus on IKEA tellitavatest kogustest kordades väiksem, mistõttu IKEA saab toorainete kohapealt juba palju paremat hinda maksta, kui meie.
   Teiseks on tal suur tööstusliin, kus enamik protsessist on automatiseeritud, meil on aga seetõttu Haapsalus tore pererahvas, kes seda käsitsi teeb, mistõttu ajakulu on juba suurem ja seetõttu tuleb arvestada ka seda, et küünlategijad ei tee seda samuti heast tahtest ja tasuta. Ning lõpuks tuleb meie osa, mis on võrreldes küünla koguhinnaga, üpris väikene. Tulevikus plaanime kindlasti antud äri ka suuremalt teha ja loodame samasuguseid koguseid müüa nagu IKEA, siis kindlasti saame juba sama küünalt odavamalt pakkuda :)

   Delete
 4. Mina soovitaksin küünla nimetuse eestikeelseks muuta, praegu selline nimi seostub ala õpilasfirma 9nda klassi tüdrukute ühekordse projektina.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Noooh, eks võiks jah. Praegu ma kasutasin oma blogi brändi, sest seda nime inimesed teavad. Kui ma oleksin pannud mingi teise nime, siis oleks oluliselt väiksem tõenäosus, et inimesed teavad kust need küünlad tulnud on. Sellest ka selline otsus :)

   Delete
 5. Ja lisaks veel, saan aru, et tellid küünlad Haapsalust, aga miks sa neid ise ei tee? Juba sellega saaksid omahinna odavamaks ;) Sandrelle Beauty teeb kõik asjad ise ning käsitööna, pakendab, teeb lipsukesed, minule kui kliendile müüb just selline turundus palju paremini ning näitab, et inimene teeb nii hingega ja südamest oma asja :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kuna me elame pisikeses korteris, siis siin 100 lõhnaküünla valmistamine (st ise valamine) täidaks kogu elamise meeletu lõhnapilvega ja pisikese lapsega kodus see eriti hea lahendus ei ole. Lisaks käin ma tööl ja muul ajal olen lapsega. See oleks väga keeruline.

   Hetkel me töötame nii, et meie aitama välja valida koostise, välimuse. Testime lõhnasid ja kestvust jne ja nende juures valatakse kokku.

   Eks Sandrelle ongi super tubli! Mul pole ühtegi halba sõna öelda. Ma olen tema üle väga uhke.

   Kui ma saaks ja oskaks, siis teeks ka ehk täitsa nullist ise. Aga praegu on see meie jaoks raske organiseerida.

   Ma usun sellesse, et ma ju samamoodi vähemalt teen midagi. Proovin ja katsetan :) ja see ei tähenda seda, et ma seda vähem südamega teeks.

   Delete
  2. Ma lisaksin ka omalt poolt mõned kommentaarid, et algul meil oligi plaan ise teha. Maal olles isegi proovisime, aga saime aru, et saada ühtlast kvaliteeti, on vaja ka korralikku varustust ja kuna tahtsime sellega võimalikult kiirelt välja tulla, siis leidsime pererahva, kes on küünlaid juba tükk aega valmistanud ja nad olid nõus meid aitama selles osas. Siinkohal veel mainin, et ka küünla tegemisel on vaja konkreetset retsepti, kus on vaha, lõhna ja värvide suhted täpselt paigas, et ei ole liiga vänge või liiga lahja lõhn, et küünal põleks ikkagi ühtlaselt jne. See kõik vajab katsetamist ja proovimist, mis omakorda võtab ressurssi ja aega.
   Mina Sandrelle tegemistest ei tea ja mis tema tagatoas toimub, aga väga lahe, kui on keegi, kes teeb kõike ise ja seda veel suurepäraselt! Aga see, et me antud juhul delegeerisime küünlategemise oskuslikumate inimeste kätte, et tagada küünla hea ja ühtlane kvaliteet, ei tähenda, et me samuti kogu hinge ja südamega ei teeks :) Ja samuti see pererahvas.

   Delete
  3. Ma väga ei tea ka kes kohe alustaks "oma" asja müümist läbi teise. St ikka alustataksegi ise tegemisega. Jaokaupa ära jagada saaks kindlasti ka ise tehtud. Ja oleks turule tulek ikkagi kliendisõbralikum. Hetkel tulebki see hind tänu teistele tegiatele suuresti ju nii kallis. Seega tasuks see teema uuesti läbimõelda.
   Mina nt olen see hinnatundlik inimene. Eveliisi esimese küünalte arvustuse peale kiikasin ikkagi ka poodi, juba lisasin ka ostukorvi ja siis.. Lõi hinna ette koos postiga ja see tegi sella küünla ju pea 30euriseks. Seega raputasin pead ja tulin maapeale tagasi, et see on puhta sõgedus, mida kulutada küünlale.
   Suuremalt jaolt teengi ma endale küünlaid ise. On olemas kvaliteetne sojavaha, tahid ja aroomid. Jaa mis seal salata saab ikkagi kõige soodsam ja mis peamine ka keskkonna säästlikum ju. Purgid korduvkasutuses ja küünlaid teen endale ja lähedastele kingiks juba teist aastat, siiani pole pidanud komponente juurde ostma. Paarkorda aastas ostan küll katsetamiseks ka teiste küünlaid :D et siis hiljem need potsikud uuesti kasutusse võtta.

   Delete
  4. Eks me pidevalt ja konstantselt mõtlemegi, kuidas saaks paremini, odavamalt jne. Ja nii see ettevõtluses käibki, kogu aeg katsetatakse ja proovitakse. Hetkel on hind selline sellel suurel küünlal, aga loodame tulevikus, et saame seda kuidagi väiksemaks, või siis mõnd muud kvaliteeti muuta, et see hind end õigustaks.
   Aga nagu Triinu Liis ka postituses mainis, siis on tulemas ka väiksemat sorti küünal, mis on kindlasti odavam ja siis saab juba ka seda osta :)
   Või igal ühel on alati olemas ka teine variant jah, teha ise ja saad täpselt nii teha, kuidas endale meeldib :) ei vaidle vastu.

   Delete
  5. Minu jaoks teada saada, et Costany ise neid küünlaid ei tee, oli küll suht pettuse maiguga. Küünalde tutvustuse postitusest ei lugenud ma küll kuskilt välja, et keegi teine neid teeb. Võib-olla halvasti lugesin aga eeldasingi, et neef on oma tehtud. Sellisel juhul oli hind kallis aga natukenegi mõistetav. Nüüd paraku ei kutsuks mitte miski neid küünlaid ostma.

   Delete
 6. Minu arvates on just see nii lahe, et teete seda, mis meeldib. Ma ei ole küll veel Su küünlaid tellinud aga kindlalt tellin, sest küünlaid pole mitte kunagi kodus palju. Edu ha tuult tiibadesse!

  ReplyDelete
 7. Mina arvan, et igale asjale on olemas tarbija ja kõik ei saagi ja ei peagi saama endale neid suuri küünlaid lubada. Ostavad need, kes saavad seda endale lubada ja kellel ei ole sellest summast kahju. Nii on ju absoluutselt kõigega, kõigile ei saagi üks ja sama asi sobida. Minu jaoks olete küll kõik ōigesti teinud, soovin edu ja jaksu! :)

  ReplyDelete
 8. Kes arvavad et su küünal on kallis siis palun väga poes on valik suur. Mingu ja võtku sealt 🙂
  Ei saa aru kuidas inimesed ei mõista et te käite ju tööl ja teil on väike laps. Pluss pisike korter. Kust peate võtma aja ja ruumi et seda kõike ise teha 🤔
  Või arvavad et peaksite seda kõike uneaja või lapsega tegelemise arvelt tegema?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ss ei saa ka öelda, et MEIE käsitöö. Samamoodi vôiks hiinast tellida küünlad ja Costany kleeps peale.

   Delete
  2. Jep. Haapsalu käsitöö vs. Hiina - 1:1 sama. :)

   Mina ütlen ka, et minu jaoks on 24h ja 25€ selgelt ebaproportsionaalselt kallis, aga see ei tähenda, et teie ei peaks neid küünlaid tegema! See tähendab, et mina pean rohkem teenima. Ja seni teisi, mulle sobivamas hinnaklassis küünlaid ostma. Sinu viimane postitus oli mulle väga inspireeriv (aitäh selle eest!) ja hinnakujunduse probleem VÄGA relatable. Aga see on fakt, et niisugust asja on masstootlust käsitööga võrdlevale inimesele väga raske lõpuni selgeks teha. Ja tõsi - tekib küsimus, kas on siis vaja teha niisugust käsitööd, mille omahind seda soodsamalt müüa ei lase, kui võrdväärsed alternatiivid turul poole soodsamalt olemas on. Aga kuni on ostjaid, siis nendele ju ilmselgelt ON vaja! Nii et ainult edasi, kaugemale, kõrgemale. Tublid!

   Delete
 9. Olles ka ise küünlamaailmaga kursis, siis hetkel teebki teie küünlad kalliks 2 armast inimest Haapsalust, kes kõige suurema osa tasku panevad. Kõik muu jutt on ilus ja tore, aga nende küünalde võlu võtabki kahjuks just maha see, et nende ostmisega toetad kellegi teise rahakotti (mitte teie) ja nende sees ei ole seda hinge ja higi, mis muidu omatehtud asjadega kaasneb.

  ReplyDelete
 10. Ma ei saa inimeste probleemist aru. Kui küünlad otsakorral, siis näha ju, et need teatud tarbijatele lähevad peale. Kui keegi leiab, et küünal on kallis, siis jumala eest ära osta. Ma ju ei kirjuta kuskile firmapoodi, et issand mis hinda te küsite, samasuguse särgi saan ju HM 4€ eest ja nagunii kõik üks made in China on.

  ReplyDelete
 11. Hei! Ka mina kirjutasin seal blogis, et liiga kallis on selle põlemisaja kohta. Ma ei ole eriti kõrgepalgaline ning tõesti see on liiga luksuskaup minu jaoks. Aga see uus, väiksem variant, mis alla 10 euro oleks, ostaksin kindlasti ja jään ootama! Kas samad lõhnad tulevad? See maasika oma tundub väga äge :) ja kas plaan oleks enne või pärast jõule müüki panna?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Postituses on kõigile su küsimustele vastus.

   Delete
 12. Hmm, kui Costany selle ise teeks, siis ei tuleks omahind suurt odavam tõenäoliselt, sest omahind tähendab ka tööjõukulusid jms. Endale tuleb ka tehtud töö eest tasu maksta ja see kõik läheb omahinna sisse (mitte ainult materjalide otsekulud). Kui inimesel ei ole hetkel ka varustust ja oskusi, teeb see protsessi veel pikemaks ja kulukamaks. AEG on siin ilmas kõige kallim vara. Mina eraettevõtjana müün oma aega ja oskan seda ka väärtustada, sh tootmisprotsessi ning sellele kuluvat aega jm ressurssi.

  ReplyDelete
 13. Soovin palju edu :) tead, mis mulle tundub? (mitte, et keegi mu arvamust küsis:D) Et sa reklaamid neid liiga vähe! Hetkel ainult 2 postitust Facebookis, üks, mis esitleb neid esmakordselt ning teine, 6.nov, kingiloosi kohta. Saan aru, saan aru, kiire eksole :) Aga igakord kui ma panen kasvõi väikese foto koos ühe lausega instagrami/facebooki, saan uued tellimused! Seega pommita ikka korralikult, sul on ilusad küünlad! :)

  ReplyDelete
 14. Kas te olete mõelnud ka mõne teise disaini peale? Ma ise olen pikalt Eesti turult otsinud ja olen kuulnud ka tuttavaid nurisemas, et pole saada lihtsaid küünlaid, mis oleksidki klaas-sisu, ilma mingite siltideta. Selline küünal kolme (või ühe) tahiga oleks väga äge! Lihtsalt mõtlemiseks :)

  ReplyDelete