Tuesday, April 10, 2018

Kuidas ravida/aidata haigeks jäänud beebit?

Mul on selles osas päris mitmeid kirju tulnud, sest ma kunagi kirjutasin sellest, kuidas Krisil hammaste tulekuga seoses tihti nohu oli. Sellepärast otsustasin kõik siiani ise kogutud teadmised ühte postitusse koondada. Ehk saab keegi kunagi googeldades sellest postitusest abi. Kõige rohkem on mul kogemust just nohu leevendamisega, aga kuna Krisil ühe korra ka roseool oli, siis pidime läbi elama ka kolm päeva kõrget palavikku. Pole midagi raskemat, kui näha oma last loiuna ja näha, et tal on paha. Sellepärast on hea, kui on olemas kodune apteek ja mõned nipid/trikid mälusopis. Hetkel on muidugi Kris terve, kui purikas (ptüi, ptüi, ptüi), aga praeguseks hetkeks kogunenud teadmisi võib ju ikka jagada. Kuidas beebit siis aidata?

Ma alustan võibolla sellise tootega, mis on meie jaoks täiesti uus ning millest ma varasemalt eriti kuulnud ei olnud. See ei ole üldse tegelikult konkreetselt haigestumise vastu mõeldud, aga abiks võib ta küll olla. Tegemist on baby wick sarja tootega, nimega "Baby Balm".


Pole mingi saladus, et kõige parem ravi on lapsele lapsevanema lähedus. Antud toodet tulekski ööseks beebi rinnale ja kõhule masseerida. Ta natukene meenutas mulle vietnami salvi. Selleks, et tootest paremini aimu saaksin, siis määrisin seda ka enda rinnale. See tekitab sellist veidi õhetavat tunnet ja kuna ta lõhnab päris tugevalt, siis nohu puhul võib temast palju abi olla. Aitab lõõrid lahti hoida. Selle toote eesmärk ongi lõõgastada ja rahustada beebit. See sisaldab rosmariini- ja lavendliaroomi ning 4 loodusliku päritoluga koostisosa, sealhulgas aloe vera ekstrakti. Potsik on täpselt parajalt mugavas suuruses ja noh.. Kui see vähegi beebi olemist paremaks muudab, siis mina olen kahe käega poolt. Osta saab seda apteegist ja mõeldud on ta 6+ kuud vanustele beebidele. Südameapteegis müüakse 6,80€ eest. Soovitan proovida küll! Ma tean täpselt, kui jõuetu tunne on, kui ei oska beebi aitamiseks enam midagi teha ja oma lapsevanema puudutus on vaata, et kõige tähtsam! Kindlasti ei ole see ainult haigestumise puhul abimeheks, vaid aitab näiteks hammaste tuleku valus vaevleval beebil enne ööund veidi lõõgastuda. 

Aga kuidas veel beebit aidata? Panen siia väikese nimekirja asjadest, mida meie oleme veel kasutanud. Kindlasti ei ole siin kõiki viise, aga need on need, mida oleme ise praktiseerinud.

1) Tee beebile inhalaatoriga auru. See on üks parimaid ravimise viise nohu/kinnise köha vastu. Meie oleme tavaliselt teinud iga paari tunni tagant. Kuna beebid eriti inhalaatori maski ees hoida ei lase, siis oleme kasvõi ilma maskita lihtsalt torust auru beebi näo lähedal lasknud. Teinud oleme seda siis NaCl veega.

2) Aita beebil nohust vabaneda. Tee seda näiteks rhinomeri imuri, nosiboo imuri või hoopis NaCl veega täidetud süstlaga kraanikausi kohal. Kõik meetodid toimivad. Mõni on lihtsam, kui teine, aga toimivad nad kõik. Kindlasti tuleks enne beebile NaCl lahust ka ninna tilgutada, et tatt pehmem oleks ja seda saaks lihtsamini kätte. Mina näiteks pesin puhtaks infacoli pudelist saadud pipeti ja sellega oli ülimugav lahust ninna tilgutada. 

3) Aseta beebi voodi alla kauss, kuhu sisse hakid pisikesteks tükkideks küüslaugu ja sibula. Küüslaugu lõhn aitab nina paremini öösel lahti hoida ja sibul korjab endasse kõik võimalikud bakterid. Vaheta seda igal ööl!

4) Määri lapse taldade alla ja varvaste vahele hanerasva ning pane sokid jalga. Aa ja ka seda võib natukene vanematele beebidele rinnale määrida. 

5) Hoia koduses apteegi kapis ka paracetamoli küünlaid, et vajadusel palavikku alandada. 

6) Kui arvad, et beebile võivad samal ajal liiga teha ka lõikuvad hambad, siis tasub kindlasti proovida valu vastu ka nurofeni siirupit näiteks. Kõigile beebidele ei sobi paracetamol nii hästi, kui nurofen või panadol. Nende toimeained on erinevad.

7) Natukene vanemate laste puhul toimib köha vastu hullult hästi sibulakooretee. Seda võib ise ka juua, kui köhaga kimpus oled. Panedki lihtsalt sibulakoored tassi ja kuuma vee peale. Lased sellel tõmmata ja jood. See aitab imehästi röga lahtistada ja tegelt ei maitse üldse nii jubedalt, kui see kõlab.

8) Proovi beebile võimalikult palju nahk-naha kontakti pakkuda. Magage kaisus ja hoia teda tihti süles. Eriti hea oleks, kui saaks beebi kõhukotti pista. Ema südame juures on kõige turvalisem olla!

Ega mul esimese raksuga kohe rohkem meelde ei tulegi. Kui Teil on mingeid häid nippe või viise, kuidas Teie oma lapsi aidanud olete, siis jätke kindlasti siia postituse alla märge. See võib kedagi aidata, kes parasjagu sellise murega kimpus on! Koos on ikka kergem ja ma tean väga hästi, kui nõutu on olla sellises olukorras :) Püsige terved, praegused ilmad on väga petlikud! 

6 comments:

 1. Lisan omaltpoolt: pisikesel on just nohu, heaks abimeheks eukalüpti õli, tilgutan seda ta kaisukale või mõnele muule lapile, tõmbab nina hetkega lahti.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Eukalüptiga tasub ettevaatlik olla, pidi allegeen olema. Aga kellele sobib, siis ilmselt on tõhus tõesti

   Delete
 2. Mina ei tee nohu korral midagi. Palju värsket õhku, vannitoas niisket õhku ja magades pea kõrgemale. Kui nina väga kinni, siis eukalüpti tilk kuhugi. Nohu on maksimaalselt 3 päeva. Vanemal poisil üldiselt kauem, sest teda ma üritasin titena ikka nohu korral ravida. Parim ravi on nina kaudu hingamine ja väikesed teevad seda väga edukalt. Kolme kuusel oli A-gripp, olime kaks ööd haiglas, ravimeid ei manustanud, ja laps sai ilusti terveks. Vaid ohtralt veeauru tegin.

  ReplyDelete
 3. Tahtsin just lisada, et igasugused eeterlikud õlid on ka super - nelgiõli nt põsele või otse igemele määrida hammastetuleku valu vastu. Kindlasti proovi ise endal enne järgi, päris puhas ja õige on suht kange tuimestusega, võib tavalise õliga näpuvahel lahjendada. Kummeliõli siis kui uni ei taha tulla, kas linale, riietele tilgake või vannivette. Salvei oma köha puhul... Ja kevadel korja kindlasti kuusevõrseid ja tee nendest siirupit külmetuste-köha vastu ülimõjus! Netis on õpetusi palju:)

  ReplyDelete
 4. Hanerasva kohta käib veel lisatarkus, et palaviku ajak ei tohi kasutada, kuna sellel on soojendav mõju ja nii võib keha temperatuur veelgi tõusta ;) Hustagil balsam on ka super nohuga, sarnane baby balmiga, teeb lõõrid kenasti lahti ja samuti Rhinoquick plaastrid (natuke vanematele lastele)

  ReplyDelete
 5. Paracetamol= Panadol siiski ;)

  ReplyDelete