Monday, February 19, 2018

Esimest korda EMOS


Krisil tõusis üleeile täiesti tühja koha pealt lõuna ajal kõrge palavik (38,8). Kuna tal on endiselt purihambad lõikumas, siis pidasime neid süüdlaseks. Ta oli terve päeva väga loid ja hommikul ärgates ei olnud olukord muutunud. Ka öösel oli ta kuum. Me veetsime viimased kaks päeva teineteise külge klammerduna diivanil. Kris, kas magas mu rinnal, sõi mu rinnal või oli lihtsalt silmad lahti lamades mu rinnal ja vaatas ringi. Mõnel üksikul korral soovis mõnda mänguasja natukene vaadata, aga sedagi vaid mõneks minutiks. Tal oli niiiii paha olla ja ta kaeblev nutt murdis mu südame mitmeks killuks. Ega ta eriti süüa ka ei tahtnud. Saime ühe korra päevas püreed talle sisse ja ülejäänud aja proovisin rinda pakkuda, millest ta viisakalt aina keeldus. Öösel sain ta unisena ikkagi rinda võtma, et ta piisavalt vedeliku ja toitaineid saaks. Täna hommik oli natukene selgem juba, kuniks lõuna ajal palavik 39,6 peale tõusis. Kuna Krisil tekkis umbes 4 päeva tagasi põsele punane laik, mis täna lillaks tõmbus, siis hakkasime muretsema. Äkki on hoopis mingi põletik põses? Või mis see täpselt on? Sest meie nähes pole ta kuskil niimoodi kukkunud, et sinikat saada ja nii kõva kukkumise puhul oleks ju nutt ka? Helistasime võhikutena igaksjuhuks perearsti nõuandeliinile ja uurisime, et mis see olla võiks ning mida me tegema peaks. Nad soovitasid põletiku välistamiseks ikkagi EMOsse minna. Muidu võiks ju isegi perearstile pöörduda, kuid meie oma on endiselt Harjumaal, Viimsis. Panime Krisi soojalt riidesse, soojendasime eelnevalt auto ja startisime Viljandisse. 

EMO-s võeti meid kohe sõbralikult vastu ja arst tegi Krisile läbivaatuse. Seal kraadides oligi palavik 39,6. Kiiresti asuti seda alandama ja tehti Krisile ka vereanalüüsid. Tulemusi pidime ootama 1,5 tundi ja seni viibisime privaatses palatis, kus Kris tududa sai. Põletikku Krisil ei olnud õnneks, aga diagnoosi saime küll. Ei olnudki asi hammastes. Ja see põsel olev laik on ikkagi suure tõenäosusega mõnest "salajasest" kukkumisest tekkinud või lihtsalt kuidagi pahasti millegi peal maganud (tal see oma jänku voodis, et mine sa tea).


"Äge viiruslik infektsioon. Arvestades nohu, tegemist respiratoorse infektsiooniga. Üldseisund hea. Lubatud koju. Sümptomaatiline ravi. Palaviku alandamiseks paracetamoli, ibumetini. Kui nädala lõpuks palavik ei alane, siis pöörduda perearstile või tagasi EMOsse. Seoses laiguga perearsile"

Oeh. Vaene laps. Oleme ju ometi kuskil metsa sees, aga ikkagi suutsime selle viiruse külge haarata kuskilt. Ma kirjutangi seda postitust rohkem selleks, et ka teistele lapsevanematele meenutada, et peske kindlasti palju käsi ja proovige hetkel rahvarohkeid kohti vältida, kui võimalik. Nii valus ja paha on vaadata oma väikest last haigena. Võtaks kogu valu omale, kui saaks! Õnneks on täna kolmas päev palavikku, seega peaks nüüd hakkama vaikselt paremaks minema. Juba peale haiglast koju tulekut, oli Kris veidi erksam, rõõmsam ja oli nõus isegi putru sööma. Saadke meile oma häid mõtteid ja hoidke oma pisisid! ♡

47 comments:

 1. Kas gripianalüüs tehti?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma ei oska öelda.. Paberil pole analüüside tulemusi/detaile kirjas. Ma eeldan? Ma ei tea. Nad võtsid ikka kaks topsitäit verd.

   Delete
  2. Gripianalüüs võetakse vatipulgaga ninast. Viljandimaal vohab praegu B-gripp.

   Delete
 2. Gripianalüüs võetakse ninaneelust mu arust..

  ReplyDelete
 3. Kiiret paranemist teile ja Pisikesele Krissile paid :) Saage ruttu terveks!

  ReplyDelete
 4. Mitu päeva nii kõrge palavik kõlab väga gripiselt küll.

  ReplyDelete
 5. Palju haigusi liikvel. Meil terve pere oli rivist maas. Kaks pisemat üx 2aastane ja pesamuna10kuune mõlemil oli nädal ja mõned päevad peale palavik kõrge. Lisaks nohu ja köha ja pesamunal veel neli ülemist hammast korraga tulemas...ühesõnaga jube. Ise veel mehega mädases angiinis...aga halb on tõesti neid kallikesi haigena vaadata. Õue ei saaa..eriti piin veel kui päike paistab. Aga õnneks nüüd oleme terved!teil kiiret paranemist!!

  ReplyDelete
 6. Gripianalüüsiks võetakse proov ninast...vähemalt minu pojal tehti nii, kui reedel EMOs käisime. Meie saime A gripi positiivse tulemuse. :(
  Saime kiirelt ravi peale ja täna on juba palju palju parem.
  Jõudu ja jaksu teile!

  ReplyDelete
 7. Minu laps jäi ka haigeks ☹️ väga jube nohu on tal, tellisin kohe nosiboo ära sinu soovituse peale. Loodan nii väga et toimib ja on raha väärt, sest rhinomer on tõeline piinariist lapse jaoks!

  ReplyDelete
 8. Ma olin oma 3 kuuse beebiga just terve nädal haiglas. RS viirus ja mõlemad kõrvad põletikus. Raske on oma beebikest haigena näha. Krissile jaksu tervenemisel!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ka olime 1,5 nädalat RSiga haiglas hapniku saamas ja tilguti all 4 kuusega. Hirmus viirus :/ ja veel kui kaua sellest paranemine aega võtab :/

   Delete
 9. See laik põsel võib külmakahjustus olla. Kas selle sees on katsudes näiteks mingi kõvem tükk? Kui peale väljas käimist põsk punaseks läks ja siis see lilla avaldus, siis võib vabalt olla.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mhmh, minu väikesel Ärral on parajasti sama asi. Põsed külmusid ära (sest rumal ema unustas kaitseks kreemitada), läksid punaseks, siis siniseks ja tükike oli ka sees nagu kirjeldad. Nüüd on õnneks paranenud.

   Delete
 10. Meie saabusime oma 7,5 kuusega just haiglast. Kuna olin suutnud kuskilt noroviiruse külge pookida, siis ei pääsenud ka meie pisike. Ei söönud ja oli nii loid, oksendas kogu öö. Veetsime 1,5 päeva tilguti all ja nüüd harjume uuesti söömisega (kõike mahub nii vähe sisse). Õnneks ma ei mõelnud kaua ja lippasin laps kaenlas kohe haiglasse, sest parem karta kui kahetseda.

  ReplyDelete
 11. Siinkandis grippi liigub ikka ohtralt. Pühapäeval käisime õelapse sünnipäeval, esmaspäev jäi õde mul haigeks, neljapäev tuli välja, et B-gripp. Oi, kuidas ma hakkasin kartma, sest ise olen rase ja mul pisemal tüdrukul tekkis tugev nohu. Siis tuli välja, et tädi samas viiruses+ täditütar perega samuti.
  Õnneks me ise hetkel terved!
  Kannan des. vahendit kõikjal kaasas ja pärast poeskäiku puhastame alati käed.

  ReplyDelete
 12. Ah jätke see gripi jutt..see vaid hirnutab..nii paljud lapsed on haiged ei pea olema gripp selllepärast..kui analyysid on veeel tehtud oleks see kindlasti teada old juba ..kiiret paranemist ja kyll koik korda saab see paratamatu ..ma ei joua ära lugeda kui palju ma haige olen lapsena old ja veel hullemad haigused ��koik on läbi elatud ��

  ReplyDelete
 13. Äkki kolmepäeva palavik? 3 ööpäeva kõrget palavikku ja siis palavik kaob ja tuleb täpiline lööve. Kiiret paranemist igal juhul :)

  ReplyDelete
 14. Uhh, just samasugune tõbi selja taga, ilmselt rs viirus ja kõrvapõletik. Laps ei söönud terve nädala pea midagi, õnneks ibuprofeen võttis palaviku hästi alla. Jõudu paranemisel ning küllap peagi hakkab haigus juba taanduma!

  ReplyDelete
 15. Mul lapsel tekkis ka lihtsalt üleöö körge palavik, kui oli juba neljas päev körge palavik läksime emosse seal tehti gripiproov (ninast) ja vereanalüüs, veres olid pöletiku näitajad natuke körged ja arst väitis et pole ravi vaja, saatis meid koju.. körge palavik oli juba nädal kui läksin lapse körvale vastu ja ta karjuma hakkas, siis oli selge et peame tagasi emosse pöörduma, kus tehtid uus vereanalüüs kui olime seal juba 3h olnud saime arsti juurde kus ta vaatas körvu, kuulas ja saatis röntgeni meid, tagasi tulle tuli välja et önneks kopsupöletiku pole, aga körvades pöletik. Saime ravimid peale ja nüüd toibume vaikselt.
  BTW perearst ütles et palavik normaalne & ei kutsunud kuskile vastuvötule meid. Laps kahe aastane.

  ReplyDelete
 16. Südamest soovin, et Kris tunneks end igapäevaga üha paremini ning terveneks kiiresti. Palju jõudu ja tervisi teie armsale perele ! :)

  ReplyDelete
 17. Küsin, kas te kodus Krisile palavikualandajat ei andnud? Mul endal on aastane poiss kodus ja on ka üks kord kõrges palavikus olnud (39+). Aga andsin kohe paracetamoli siirupit, palavik tuli alla ja hommikuks polnud palavikust jälgegi. 37+ palavikuga ma alandajat ei anna, aga üle 38 muutun tõsiseks ja 38,4-38,5 palavikuga mina juba oma lapsele rohtu annaks. Eriti kui enesetunne lapsel ka kehv. Kas keegi teab, on tõesti uuemad ravimeetodid sellised, et isegi 38+ palavikuga lastele (imikutele) palavikualandajat ei anta? Ise täiskasvanuna võtan mina alati paracetamoli 38+ palavikuga, niii kohutav on ju olla muidu.
  Loodan, et pisike saab ruttu terveks ja et teie ise ei jääks!!! Ja metsade vahel elamisest pole kasu, poes ju ikka käite. Võid selle viiruse kust iganes saada....

  ReplyDelete
  Replies
  1. Muidugi anname! Paracetamoli küünlaid oleme siiani kasutanud

   Delete
  2. Me hetkel haiglas 1,5k beebiga ja tõesti, üks õhtu oli 38,2 ja öeldi, et enne 38,5 nad midagi ei tee, kästi usinalt rinda anda.Hommikuks oli langend ja järgmiseks hommikuks oli kadunud.

   Delete
  3. Ma elan Hollandis ja siin ei tee arst midagi kui pole vähemalt 3 päeva üle 40 palavik olnud. 38,5 võib veel lasteaeda viia, 38,6 on see piir, millest enam lasteaeda ei lubata. Palavikualandajaid ei soovitata siin üldse anda, keha pidi ise reguleerima ja palavik tähendab, et võitleb haigusega. Palju juua anda ja rinnalapsel rinda. Alguses oli kogu see harjumatu ja mul oli kogu aeg tunne, et minu muret ei võeta tõsiselt. Nüüd juba paar aastat aega harjuda olnud ja ... olengi sellega harjunud :D

   Delete
 18. Oh meilgi oli eelmisel nädalal palavik laps 2,8aastane. Eelmine nädalal lasteaeda ei läinud. Ja nüüd nohiseb aga ninas tatti ei ole. Eks oleme kodus edasi.

  ReplyDelete
 19. Olime samuti eelmine nädal EMOS ning öö ka haiglas pisikesega.Nii raske ja valus on vaadata enda väikest inimest, tahaks ju kogu valu ja vaeva endale võtta. Meil diagnoositi haiglas A-gripp ning paar päeva hiljem saime ka jubeda kõhuviiruse. Oootan juba pikisilmi kevadet, et ometigi neid viiruseid vähem oleks.
  Teile aga saadan paid ning palju tervist, et haigus varsti mööda saaks, mängulust ning rõõm tagasi tuleks. :)

  ReplyDelete
 20. Me käisime ka oma 4 kuu vanusega Tallina lastehaigla EMOs sest oli selline viril ja palavikus ja köhis ja oli nohune. Võeti vereproovid ja ninast proov. Ja pärast kui arst tulemusi seletas siis ütles et gripiga tõuseb see crv ehk pôletikunäitaja veres kôrgele. Seega isegi kui Krisil ninast ei vôetud ja tehti ainult vereproovid siis sealt oleks pidanud kôrge põletikunäit arste edasi tehitsema pannud 😉 meie saime ka diagnoosiks lihtsalt, et ülemiste hingamisteede viirusinfektsioon.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Minu lapsel B-gripp ja põletikinäit 0

   Delete
 21. saage ruttu terveks, kallid teile

  ReplyDelete
 22. Kolmapäeval lebasin samas palatis juhtme küljes :)

  ReplyDelete
 23. Suured paid Krisile, saagu ruttu terveks. Minu tütar saab mais 3 ja oleme 4 korda haiglas olnud. Viimane kord oli eriti õudne. Tilgutid ja juhtmed 5 päeva küljes.... kõige õudsem üldse on oma last nii vaadata.
  Aga teie olge tublid, küll palavik ka varsti alla läheb. Muidu minu omal küünlad kunagi ei aidanud palavikku alla võtta, proovi nurofeni, see on siirupit est ka siiani ainus, mis meil palavikku alandab.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jaaa! Käisimegi spets nurofeni ostmas peale emo :)

   Delete
 24. Head paranemist teile. A soovitus ka, kõrge palavikuga ei maksa meriinokihte seljas hoida (pildil tundub, et on), isegi mähe tuleks ära võtta, kuna see hoiab kuumust kehas ja ei lase jahtuda. Käed-jalad tuleb soojas hoida, aga muidu laps pigem napis riides.
  Ja metsaelu elades on mõistlik viinaga hõõrumisega palaviku alandamine selgeks saada, saab kiirelt kraadi kuni paar vähemaks. Kui rohi ei mõju, siis see suur abi. Mulle õpetas kunagi üks kiirabiarst asja selgeks.
  Vb tead neid asju isegi, siis ära targutamist tähele pane :). Lihtsalt sain täna öösel ise ka aastase põnni ligi 40se palavikuga võidelda, rohi ei mõjunud piisavalt kiiresti, aga viinalahusega saime jagu.

  ReplyDelete
  Replies
  1. No me pidime autosse panekuks ikkagi riidesse panema. Õues ju -10 kraadi. See on haiglas tehtud pilt. Kodus ei olegi meriinovoodriga riietes, vaid tavalistes :)

   Viina järele läks ka Kristo kohe, hehe :)

   Head paranemist teilegi!

   Delete
  2. Ma soovitaks seda viina asja natukene kuskilt üle küsida-lugeda. Ma küll lastetu, aga õed olid mul lugenud kuskilt, et see tegelikult halb. Viin lihtsalt märjana juba niisama jahutab last, et samal viisil saab tegelikult toimida ka veega. Jahedam vesi ju jahutab samamoodi keha.

   Ma ei taha tegelikult teada, kuidas hakkama saada kogu selle info ülekülluses, kui lapse peaksime saama. Seda infot on niii - nii palju ja valeinfot ka.. Juba Sinu näitel, Triinu-Liis, on hea vaadata, kuidas emad koguaeg kahte leeri jaotuvad. Võta siis kinni, milline on õige ja milline vale. Aga küllap leian ise ka mingisuguse tee ja südamehääle :)

   Delete
 25. Minu perearst ütles mulle, et hammaste tulekuga ei kaasne palavik, alati on midagi muud. Läksin ka arstile, lapsel palavik, muud midagi viga polnud, ainult jah, hambad tulid samal ajal just, ei nohu, ei köha, vaatas igaks juhuks talle kurku ja kurk punane, oligi asi selge. Pealtnäha oli kõik ju okei. Aga teile head paranemist :) PS. Minu poisil on ka esimene nimedest Kris :D

  ReplyDelete
 26. See laik põsel on ilmselt külmakahjustus. Algul punane, pärast sinakas-lilla ning tasapisi kaob ära. 30 min enne väljaminekut pane lapse näole hanerasva v külmakreemi

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kasutan alati külmakreemi põskedel. Äkki mingi jama variant siis 😬

   Delete