Friday, November 17, 2017

Mida teha siis, kui beebi keset ööd ülesse ärkab? Kuidas ööund edasi lükata?


Olen unest juba varasemalt rääkinud, aga eks tõsi on ka see, et pisikeste beebide puhul tiirleb peaaegu kogu elu kõikide uinakute ja unede ümber. Seega on paratamatus, et selle teema juurde ringiga alati tagasi tulen. Mind ajendas seda postitust kirjutama tänane öö.. Kindlasti on Teie seas rohkete kogemustega emasid/isasid, kes võibolla natukene nõu oskaksid anda. Noh, just sellesmõttes, et mida Teie antud olukorras teeksite. Ma tean väga hästi, et lapsed on erinevad ja seisan isegi selg sirgu selle eest, et ühe ja sama mõõdupuu järgi lapsi kasvatada ei saa. Küll aga on alati tore mõttekaaslasi leida ja antud teemat natukene lahata. Ehk isegi mõnda toredat nõuannet proovida. Seda kõike lapse parema une nimel. 

Nagu ma juba varasemalt maininud olen, siis Kris on tiheda öise söömisega. Kohe on ta 6-kuune ja sööb endiselt 4-6 korda öösel. Algusest peale. Siin ei ole toimunud mingeid muutusi.. Nii oli ka täna öösel. Söötma pidin 5 korda, kuniks laps kell 5 hommikul ärkas, sest mähe oli läbi lasknud. Likvideerisime kaose, andsin rinda ja laps ei uinunud kahjuks ikka. Selle asemel jutustas 5 minutit, natukene jorises ja siis hoopis kakas. Egas midagi.. Uuesti vannituppa, laps puhtaks, uus mähe ja tagasi magamistuppa. Unest ei olnud mingit märkigi enam ja tulime suurde tuppa. Kell 6:30 hakkas poja jälle silmi hõõruma ja läksime perekondlikult uuesti magama. Pime oli veel, telekas käis käsnakalle multikas.. Sellisel kellaajal ei tule lihtsalt midagi muud, hehe. Jäime siis kõik uuesti tuttu ja üsna ruttu ärkas jälle üks põnn ülesse. Ta magas 30 minutit.. Endiselt oli pime, endiselt tuli telekast see sama käsnakalle multikas. See olukord ajas ikka naerma küll 😄

Meie puhul on selline stsenaarium hästi tavaline. Kuid enamasti ärkab ta lihtsalt niisama.. Peale viimast toitmist. Mitte ilmtingimata öise "õnnetuse" pärast. Lihtsalt.. Uni saab otsa? Ei oska uuesti uinuda? Kris läheb nii vara ööunne, et olekski imelik eeldada, et ta hommikul kaheksa-üheksani magab. Ta läheb magama juba kl 19:00 õhtul ja jääbki ööunne. Me oleme proovinud natukene seda une värki nihutada, kuid enamasti tulutult. Vahel on õnnestunud ta pool tunnikest/tunnike hiljem magama saada suure vaevaga, aga siis ta magab ikka täpselt sama kaua nagu ta harjunud on. Kas peaks ta ülesse jätma, kui ta esimest korda süüa küsib? Ehk 2 tundi peale uinumist teesklema, et ei ole ööuni, vaid lihtsalt uinak? See oleks kl 21:00 ja siis oleks ta umbes 1,5-2h üleval ja läheks magama kuskil 23:00? See tundub jälle hirmus hiline aeg. Enamik raamatuid väidab ka, et kl 19-20:00 on lapse jaoks ideaalne ööunne minemise aeg. Mulle tundub jälle jube vara.. Kell 20:00-20:30 oleks selline optimaalne aeg. Inimesed lõpetavad alles töö kl 17, aga Kris hakkab kl 18:30 juba megalt silmi hõõruma ja sätib end ööunele. Kas Teie seas on veel lapsevanemaid, kelle lapsed nii vara ööunne lähevad? 

Kuna ta nii vara ööunne läheb, siis on ju loogiline, et ta ei suuda üle 10-12 tunni magada ja ärkab 5-6 ajal hommikul. Kell 6 on veel okei, aga kell 5.. Päris julm. Õues on kottpime, kõik magavad ja me istume üleval. Päris tihti ärkab ta ka kell 3-4 paiku. Lihtsalt niisama ja siis on poolteist/kaks tundi üleval enne, kui uuesti uinub. Me võime ükskõik, mis imevigureid teha, kuid magama jääb ta alles siis. Lutid, kiigutamised, silitamised.. Mitte miski ei toimi. Oleme proovinud ka palju seda taktikat, et las ta siis natsa jutustab, me ignoreerime/teeskleme magamist. Aga see ka ei toimi, sest kui lapsest välja ei tee, hakkab ta jorisema/nutma. Mänguasju ju ka ei hakka talle voodisse panema? Voodi on ikkagi magamise koht.. Oleme ka kaissu võtnud päris, et siis jääb äkki magama, aga ei. Siis on tema pisikesed sõrmekesed mul silmaaugus, tirivad mu kõrvu ja kui ma välja ei tee, siis ikka on sama jorin. Hmh. Milline dilemma.


Ma olen täiesti harjunud ja leppinud sellega, et Kris ongi lihtsalt selline laps, kes öösiti palju sööb.. Ma olen harjunud ka sellega, et vahel päeval/hommikul magame lapsega koos, et kaotatud unetunnid tasa teha. See kõik on okei.. Ja mööduv. Kris on lihtsalt sedasorti beebi. Ma tegelikult väga naudin ka imetamisega kaasnevat lähedust. Küll aga pean ma tunnistama, et on tohutult raske lisaks sellele toidurallile öösel poolteist tundi üleval olla, et siis jälle uinuda ja jälle tunni aja pärast ülesse ärgata  ning last toita. 

Eks see ärkamine/söömine on kõik hammastega seotud ilmselt. Või lähedusvajadusega? Ma täpselt ei teagi. Tean aga seda, et see on algusest peale niimoodi olnud. Nüüd see üleval olemise teema on kestnud viimased poolteist kuud umbes? Krisil on kuus hammast suus ja hetkel seitsmes/kaheksas hammas tulemas perearsti sõnul. Kas äkki peale kaheksandat hammast tekib paus? Enne purihammaste tulekut? Või pigem mitte? Mul on küll selline tunne, et Kris ei peata oma hammaste kasvatamist enne, kui tal kõik hambad suus on 😄

Aga minu küsimus.. Kuidas Teie käituksite siis, kui laps keset ööd lihtsalt ülesse ärkab? Tingimuseks on see, et ignoreerides/magamist teeseldes hakkab laps lihtsalt enda üleval olekust jorinaga meelde tuletama. Ma ise olen mõelnud seda, et me ei tohiks magamistoast lahkuda enne, kui nö päev ei ole alanud.. Ma ei tea, kas see ka õige on, aga kuidagi tundus loogiline. Aga millal on okei päeva alustada? Arvestades, et ta nii vara magama läheb, siis see kellaaeg ongi väga varajane.. Kell kuus?

Kuidas saaks last tasapisi harjutada natukene hiljem uinumisega? Kas on lootust, et ta siis ka natukene hiljem ärkama hakkaks lõpuks? Me oleme mõelnud, et peaks ööune ja viimase une vahele (siis ta on ärkvel 2.5-3,5h järjest) veel ühe uinaku pressima, aga ükskõik kui palju me ka ei üritaks, siis ei lähe see õnneks ja lõpuks läheb ta siis üldse 18:30-18.45 otse ööunne. Variant oleks auto/vankriga sõita hilisõhtul, et äkki ta siis uinub, aga see ei oleks ju ka päris okei? See oleks endale karuteeneks ju. Aga ma natukene olen siin kohal nõutu. Kuidas Teie käituksite?

Lihtsalt infona lisan siia ka, et Kris teeb päevas 3 uinakut, 30/40 min + 2-3h + 30/40min. Üleval jaksab korraga olla 2-3h. Keskmiselt 2,5h. Ööpäevas sööb väga palju.. 10-12 korda ja korraga 3-4 minutit. Niimoodi on nii päeval kui ka öösel. Lisatoitu on saanud nüüd viimasel nädalal mõned üksikud ampsukesed proovida, kui kõrvitsapüreed sügavasse talveks valmis tegin. Kuna nädalakese pärast on laps kuue kuune, siis proovime hakata nüüd lisa ka andma. Alustame kõrvitsast, siis lillkapsas ja sealt siis edasi.. Ehk see toob mingeid muutusi? Kuigi ma ei usu, et see öine ärkamine/tihe söömine üldse sellega seotud oleks, et tal kõht tühjaks jääb. Olen korduvalt samal ajal teist rinda pumbanud, kui laps sööb ja saan 90-120ml piima selle sama 3-4 minutiga kätte. Muidu on laps rõõmus ja rõõsa, harjutab käputamist, naerab, kilkab ja on lihtsalt mõnus väikene mees! IDEID?
Aitäh juba ette kõikidele kaasamõtlejatele ja ilusat nädalavahetust! Nii tore, et minuga olete! ☺

85 comments:

 1. Mul on kodus 1.5a ja läheb ööunne samamoodi 19 paiku. No ei pea kauem vastu ja nõuab kohe magama. Ärkab 5-6 ajal. Kui paneme hiljem magama, ärkab ikka samal ajal 😀 Ma olen selle 1.5a juba ära harjunud, varem olin ööloom, nüüd vajun ise juba 20-21 ajal voodisse, sest muidu oleksin kelll 6 elav laip 😀
  Ise samamoodi üritan siin neid unesi edasi lükata, et lõunauni hilisemaks, aga no kui laps silmnähtavalt väsinud ja tahab magada... Kuidas siis sundida ja üleval hoida, teadagi, et üleväsinud laps on julm. Siis teda magama saada
  pea võimatu jant 😂
  Nõu ei oskagi anda :( Mõned beebid ongi lihtsalt sellised, keda see magamine eriti ei huvitagi 🙂 Kõik möödub ja käib lainetena. Seda olen emaks olemisega õppinud täiega! Kõik on koguaeg muutuses.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Uhhhh, eks inimene harjub kõigega. Nii ongi :D sul täitsa õigus!

   Delete
 2. Minu laps läks beebina magama alati 20.00. Selleks ajaks oli vann tehtud, piim söödud ja laps voodis. Jah, ikka on neid, kes arvavad, et see on liiga varane aeg magama minemiseks. Minuarust on jällegi nii, et kui see õige aeg mööda lasta, siis on väga raske last magama saada. Teiseks ka see, et kui laps läheb kell 22-23 magama, siis millal on lapsevanemate enda aeg, kus teha kas kodutöid või lihtsalt hinge tõmmata. Minu beebi ärkas alati 7 ajal, mingil perioodil ka natuke varem.
  Praegu on mu laps neljane ja siiani väga korraliku unega laps. 9 ajal magama ja kell 7 pean teda äratama lasteaiapäevadel. Puhkepäevadel teeme erandeid, aga nädalasees on üsna kindel magamamineku aeg. Ta on puhanud, rõõmus ja igati tubli.
  Öise tiheda söömise kohta ma ei oska kahjuks nõu anda, mul endal oli selles vanuses juba pudelilaps ja siis on söögiajad päris kindlate vahedega. Aga pakun ka, et läheduse vajadus ja lihtsalt mõnuleb seal. Või siis magab päeval palju ja sööb vähe, siis teeb öösel selle tasa. Võid proovida ka head ööd putru anda (vist juba võib selles vanuses). Kui ta on sul nii tegus laps, siis õhtune puder hoiab kõhu täis ja magab ka paremini. Ja püreedega katseta julgelt ja suurenda kogust :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kell 20 olekski ka meie silmis ideaalne variant. Oeh.. Eks ajaga ehk nihkub see värk natsake :)

   Laps nüüd on saanud esimesed ampsud püreed ja hakkamegi vaikselt andma. Ma putru ei tahaks kohe veel anda. Alustan lõunase püreega ja siis vaatame edasi. Äkki tõesti :)

   Ma ise mõtlesin ka selle mõnulemise peale, aga siis ta ju oleks pikemalt rinnal? Praegu ta kaanib piima ruttu alla ja siis kohe jälle askeldama. Ei teagi. Vb saab nii ruttu oma lähedusevajaduse rahuldatud? :))

   Delete
 3. Meie 5-kuune teebki tunnise uinaku 19-20 ajal ning peale seda tuleb ööuni kell 22.30-23.00. Kõik lapsed on erinevad ning USA magamisharjumused ei pruugi toimida 😉. Ainult rinnapiima saades ärkas ka iga 2 tunni tagant 24/7, nüüd sööb peale õhtust RPd kella 22 ajal veel 150ml piimasegu ja ärkab alles kella 4 ajal. Meile sobib nii kõige paremini.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Siis magab tõesti pikalt selle esimese ropsu :) tublii

   Delete
  2. Minu laps saab kohe 3-kuuseks ja ööunne läheb ta kella 23.00 ajal ( samuti teeb 19 - 20 ajal väikese uinaku) ja üldiselt magab siis kella 4-5ni. Ka mina annan enne ööunne minekut rinda ja siis väikese lisa piimasegu näol.
   Kui ta öösel ärkab, siis annan ma talle välja pumbatud rinnapiima, sest siis ta saab kiiremini kõhu täis ja ei pea nii palju tööd tegema ning tänu sellele saame 30 min söödud ja krooksutatud ja laps saab uuesti magama. Ning siis magab kella 8ni.
   Piimasegu ei anna ma laiskusest, vaid põhjendatult. Hetkel see meie peres toimib, kuigi ega kõik ööd ka venna ei ole. :)

   Delete
  3. Me ja RPA'd pole kordagi andnud. Kuna kaaluiive on iga kuu +1-1,5kg olnud. Pole lihtsalt vajadust olnud :)

   Eks see rpa hoiab kõhu kauem täis, kui rp :) sellesmõttes võib see tõesti teistel toimida vahel

   Delete
 4. Mul tuttavad oli see,et laps ei saanud kõhtu korralikult täis ja sellepärast ärkas koguaeg ülesse. Annad sa oma pojale lisatoitu ka? Äkki peaks enne magamajäämist mingi “hea une” pudru tegema, neid müüakse poodides küll :) Sellega sai tema mure lahendatud :) laps magas öösel paremini ja ei tulnud enam niipalju ärkvele :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nagu ma postituses mainisin, siis hetkel olen vaid mõned ampsud andnu. Nüüd kohe 6 kuud täis ja hakkame korralikult andma :)

   Esiagu plaanin püreed anda, mis sügavasse tehtud. Vaatame esialgu, kuidas see toimib. Siis vaatame edasi.

   Aitäh soovituse eest! :)

   Delete
 5. Mul aastane poeg. Siin tundub jah pigem
  lapse eripäraga tegu olevat ja tôenäoliselt mida vanemaks saab seda harvemaks öine söömine jääb. Praegu on ta ikka suht väike veel, mu aastane on nüüd alles hakanud magama öö läbi ilma rinda söömata. Kui tal hambaid tuli siis oli samuti väga palju öösel üleval ja väga palju rinnal. Soovitada ei oska midagi, minagi olen istunud kl 5 tv ees ja tukkunud kui laps ei maga. Mis teha, selline see emade elu ongi :D
  Jôudu!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mul pole toitmise vastu midagi.. tulen sellega toime ja olen harjunud. Raske on lihtsalt see, kui lisaks viiele toitmisele öösel, peab vahepeal poolteist tundi üleval olema 😄

   Oma polar kella andmetel magasin ma täna ntks 3h ja 59 min 🙄

   Delete
 6. Mu laps saab kohe 1aastaseks ja on juba alates 3-4kuu vanusest jäänud umbes 19 ajal ööunne. Tavaliselt ärkab kella 7 ajal hommikul, vahel varem, harva hiljem. Meil on olnud mitu perioodi, kus ta ärkab ka 5ajal. Perearst soovitas ööunne panna hiljem. Proovisime - tulemuseks oli õhtul üleväsinud ja jonnine laps, kes hommikul ikka kell 5 üles ärkas. Seega vähemalt minu lapse puhul ei olnud tal vahet, kas läheb magama kell 19 vôi paar tundi hiljem. Need perioodid on möödunud (viimane kord oli selline aeg tervelt kuu aega ja lõppes alles paar nädalat tagasi) ja taas ta ärkab 7ajal, täna magas lausa 8ni. Aga mõni laps ongi varajase ärkamisega. Ega muud teha polegi kui katsetada, äkki teie lapsele sobib hilisem ööunne minek või peate päeval koos uinakuid tegema :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Meil ka ei ole see toiminud.. Magamegi lapsega koos tihti :)

   Delete
 7. Minu laps vōttis kuni 1,5 aastaseni rinda ja ütleme nii et kuni 1,5 aastat olin ma ka magamata j sinna polnudki midagi teha. Umbes kuu tagasi lopetasin imetamise ja lopuks ometi saab magada aga see ka sellisena et laps magab kaisus ja sipleb ikka. Oma voodit ei tunnista ta siiamaani ehk siis jallegi poolteist aastat. Oleme proovinud igatepidi aga ei ronib voodist ise ara jne. Olin tegelikult imetamisest lopuks nii kurnatud ja kuu tagasi tundsin et enam ei suuda aga soi kuni aastaseni samamoodi iga öö 4 korda vahemalt. Lapse unereziimid samamoodi vahetusid muudkui, oli ka aegu kui jai magama 7-8 ohtul ja siis oligi hommikul 5-6 yleval ja ega seda reziimi ta reguleeris ise. Nyyd kui imetamine loppes tekitas endale veel jubedama reziimi, jaab magama alles 11-12 ohtul ja hommikul 8-9 touseb. Proovime kuidas tahame aga varem magama ei saa teda ja minu arust lapsed on nii kavalad ja targad samas, et nad reguleerivad ise oma asju. Aga üldiselt tean mida tunned ja läbi elanud selle ja nyyd ka tean et toesti meeletu vasimusega on voimalik elada aga voin oelda et nyyd kui loppes imetamine ja 1,5 aastat magamatust😀🙄 tunnen end siiski jalle hästi.
  Aga ja kōik on mööduv ja nendega yks raskus vahetub teise vastu aga vähemalt tead et on veel teisigi kes elanud samu asju lâbi 🙂

  ReplyDelete
  Replies
  1. Meil kusjuures pole režiim üldse muutunud. Alates sünnist koguaeg ühtemoodi :)

   Noh, kuna ma plaanin vähemalt 6 kuud veel imetada, siis peab selle magamise veel tahaplaanile panema mõneks ajaks 🙊

   Delete
 8. Facebookis on üks selline grupp nagu "respectful sleep training" Ning seal on igasugust infot lapse une kohta kaasaarvatud tabelid "keskmise" lapse une kohta, mitu tundi und, mis kell unne, kui pikk max päevane arkvel aeg jne. Pluss hunnik emasid hunniku kogemuste ja nippidega. Oluline aga grupi juures on see, et tuleb austada teiste valikuid. Ükskõik kas nõustud nendega või mitte, kas kasutaks ise samu meetodeid või mitte. Tuleb austada ja uskuda et iga ema tunneb oma last ning temale sobilikku kõige paremini.

  Aga muidu ka minu laps oli tihe öine sööja kuid see muutus kui lisatööd läks. Siis kui kogused juba arvestavad olid. Meie muidugi tegime algusest peale näputoitu (ja super rahul). Tänaseks laps pea aastane ning öösel endamisi rinda ei saa.

  Selles vanuses laps nagu sul vajab tegelt kuskil 11-12 tundi ööund ning ka minu laps on alati olnud varajane ärkaja. Ükskõik mis kell magama panna, laps enne seitset üleval. Seega selleks et ta saaks oma vajaliku koguse und kätte panen ka mina ta magama 19 ajal. Kui hiljem pannes ei Anna tulemust et ärkab hiljem siis olulisem on ikka puhanud ja õnnelik laps.

  Mida võib proovida on uneaja edasi lükkamine 5-15 min intervallidega. Ehk siis kui alguses kell 7 laps tuttu siis näiteks nüüd 19.15 ja nii kolm päeva. Siis 19.30 jne. Intervalli pikkus peaks sõltuma lapsest ja sellest mis talle sobib. Eks ole näha kas see väikese intervalliga liigutamine lükkab ka ärkamise aega.

  Öise mähkme vahetusega... Kui sa juba tead et varahommikuks on mähe täis, vaheta see mähe ennatlikult nii kella 1,2 paiku toimuval toitmisel. Kasuta ka suuremat mähet kui võimalik. Nii väldid seda et varahommikul mähkme vahetusega lapsel une täiesti ära ajad mis omakorda kutsub esile kakamise. Keskmine laps öösel ei kaka.

  See varahommikune ärkamine ongi nii sest jah, selleks ajaks on laps maganud juba 10 tundi ning tunneb end suhteliselt puhanuna. Seega uni on kerge kaduma. Tõsiasjast et unest jääb puudu annabki märku see, et laps tahab juba tunnikese möödudes uuesti tuttu. Raske kui see ka pole on soovitatav teda mitte tuttu panna vaid panna ta magama tema normaalsel ajal (kui laps jälgib graafikat) vii pärast tema tavapärast esikohast max ärkvelaja lõppu. Eks see muidugi tähenda üleväsinid last kuid loogika siin on, et nõnda saadad lapse kehale märgi et seda tundi, kahte mis ööunest puudu jäi, ei saa heaks teha tunnikese pärast.

  Ka öiste toitmisega võid teha märkmeid mis kell laps tavaliselt ärkab et rinda saada. Kui märkad seaduspärasusi siis ennetada neid. Kui laps tavaliselt ärkab kell 1 et rinda saada, ürita teda läbi une toita enne seda kella (võta voodist ilma äratamata). Nõnda aitad murda seda harjumust mis lapsel võib olla tekkinud et unetsükkli lõppedes tahaks rinda uue tsükli alustamiseks.

  Kasutatakse ka sellist asja nagu dreamfeed, mis ongi siis kella 23 ajal lõvi une lapse toitmine et too peaks hommikuni söömiseta vastu, kuid sinu lapse puhul see vast ei sobi veel. Tal neid söögikordi öösel nõnda palju.

  Igaljuhul edu!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kõige asjalikum vastus siin. tänud :)

   Delete
  2. Tõesti asjalik vastus! Andis palju mõtteainet! Suur aitäh sulle selle eest! :)

   Me mähkmeid vahetamegi alati hämaras ja vaikuses. Pissise mähkme saab vahetada toas, aga kui ikka kaka, siis seda väga magamistoas lapiga teha ei anna, sest kogused on khmm.. suured!

   Delete
 9. Mina panen lapse magama kuskil 20.30-21.00 ja ärkab ainult öösel 1korra ülesse, söödan tal kõhu täis ja magab hommiku kella 8.30-9.00 ülesse �� Mina hakkasin algusest harjutama juba sellega, et Ta ööunne läheks 20.30-21.00 �� Eks tal ka vahepeal tuli see et varem magama jääda, aga ma ajasin ülesse ja hiljem siis läks juba ööunne ����

  ReplyDelete
 10. Meie 6-kuune läheb umbes 19 ööunne ja ärkab 6.30-7.00 vahemikus. Üldiselt. :D Vahepeal oli nädalane periood,kus ta 19 ajal tegi hoopis viimase päevaune (40 min) ja uinus siis hoopis 22 ajal. Nüüd jällegi otsustab mõni öö oma tunnise ülevaloleku teha 23 ajal või täna öösel 3 ajal :D Tal hetkel ka kasvuspurt, nii et kõrvalekaldumised on arusaadavad. Öiste ärkvelolekute ajal laseme tal lihtsalt voodis aeleda (magab meiega koos) ja suurema osa ajast ta häälekalt tähelepanu ei nõua.. muidugi näpud silmas ja juustest tirimine on tavaline. Mänguasjadest anname talle luti (ta ei ole lutiimeja, mängib sellega ja närib hoopis) ja närimisrõngaid. Need lõbustavad teda piisavalt, et saame ise ühe silma kinni lasta. Ööune nihutamise kohta kahjuks kogemusi pole, võib-olla Kris sul lihtsalt muudab graafikut ja praegu selline üleminekuperiood?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Meil ka pole eriline luti sõber ja pigem närib seda 😄😄

   No loodame jaa! Kuigi tal algusest peale ühesugune režiim siiani olnud

   Delete
 11. Minu vanem laps läks beebina kogu aeg nii magama, et 19-19.30 ta magas. Hommikul ärkaski siis 6 ajal. Kõik katsetused ööune algust edasi lükata ebaõnnestusid ehk kui proovisime teda 20-21 ajal magama saada, siis läks uinumisega kaua aega ja ega ta siis hommikul selle võrra kauem ei maganud, pigem isegi ärkas veel varem. Tema rütm oligi selline ja tegelikult oli see ju päris mõnus - nii oli aega õhtul rahus ka oma toimetusi teha, oli võimalik trennis rahulikult käia, koduseid toimetusi teha, kas või rahus diivanil lebotada. Nüüd kaheselt jääb magama umbes 20-20.30 vahel ja hommikul ärkan 6-7 vahel.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Olen nõus, et see oma aeg on tõesti mõnus! Minul on lihtsalt see, et tänu tihedale öösel toitmisele ja vahepeal tundide viisi üleval olemise+ kaka likvideerimisele magan ma enamasti oma polari andmetel 4-6h öösel.

   Vahel tahaks vahetada oma aega une vastu :) siis lähengi koos lapsega kl 19 magama

   Delete
 12. Esimene laps oli ka suure söömaga nii päeval kui öösel. Oli nagu väike mishelinimees :D Kaalus juba ennem aastaseks saamist 12kg. Kui hakkas kõndima ja jooksma jäi kaal päris pikaks ajaks pidama. Kui hakaks roomama hakaks vähem kaalu tulema. Enam täpselt ei mäletagi aga natuke ennem aastat jäi öiseid söötmisi vähemaks. Kusagil 1,5a siis enam öösiti ei saanud rinda ja päevased olid ka asendunud tava söögiga. Poja oleks küll tahtnud veel päevast rinda aga see oli lihtsalt mängimine ja mõnulemine tal :) Kuni 1a8k jäi ennem ööund rind siis jätsin selle ka ära kuna ta hakkas mind hammustama. Arvasin ka et ei tea kaua ta öösiti süüa jaksab. Olin ise väsinud ja kurnatud kuna öösel iga 2h tagant ärgata oli raske. Lõpuks läksid vahed 3h ja siis juba jäi mõni söögikord üldse ära. Piiga see eest ei söönud nii tihti ei päeval ega ööl ja seega oli algul mul väga harjumatu ja muretsesin et lapsel miskit viga :D Päeval sõi ainult siis kui ise küsis, öösiti sõi 2 max 3 korda. Alates 6k siis 1 või 2 korda.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kris ka 5 kuuselt juba 9 kilo. Ilmselt jõuab ka järele 😄😄

   Kuna Krisil 6 hammast, siis ta juba praegu täiega hammustab mind 🙄🙄

   Delete
 13. Soovitan raamatut Tizzie Hall “save our sleep” (tal väga informatiivne fb leht ka). Seal on nii palju häid näpunäiteid ja näidisena päevaplaane. Seal ongi kusjuures nipiks kell 19 ööunne ja sellest lähtuvat päevakava. Olin alguses väga umbusklik aga asi toimib...mul laps praegu aasta ja 10 kuud ja oleme ka seda kava jälginud praeguseni (väikeste eranditega, hetkel ööunne kell kaheksa ja suvel üheksa). Sain oma kehva unega lapse niimoodi tubliks magajaks :) Režiim on märksõna selle juures! Edu teile ja loodan, et saate ka rohkem und varsti :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Enamik raamatuid väidavad jaa, et see ideaalne aeg magamiseks beebil 😊 Kris regullis selle ise nii

   Delete
  2. Ja aitäh heade soovide eest ka! 😊

   Delete
  3. Soovitan ka seda raamatut, just päevakavade pärast. Unekooli osa on seal suht karm, aga seda mina ei järginud. Aga päevakavade ja režiimi osas toimib see raamat ideaalselt, kui täpselt nõuandeid järgida. Kogemus mul endal 10-kuusega ja kahel sõbrannal kokku kolme lapsega.

   Delete
  4. Mina ka võtsin sealt üle ainult režiimi jms :) Magama panek toimub meil siiani nii, et olen kõrval ja hoian kätt ja magab viie minutiga. Mind see ei häiri, seega ei ole ka kiiret selle iseseisvalt unele jäämise õpetamisega :) Kusjuures meil beebigrupis paljud jälgivad seda kava ja toimib!

   Delete
 14. Hehh... meie väiksem tibu hakkas korraliku maratoni juba kella viie paiku öösel kõhus tegema ja see tuli tal sünniga kaasa et kella viie paiku olime väiksena üleval nagu naksti. Alguses tegelesin ka pisikesega koguaeg ja jutustasin jne. Aga lõpuks ma kuulasin vaikselt mis ta laliseb ja ei teinud esmase kisa peale kohe välja... ja hurrrraaa - see lõpuks ka toimis ja ta tõusis alles siis ülesse kui issi pidi tõusma ja oli talle äratuskella asemel :) muidugi me ei läinud nii vara magama nagu teie nöpsik.
  Meie uneaeg jäi kella 21.00 paiku ja oli ka neid päevi kus ta mõtles et istuks üldse kella 00.00 üleval ja mängiks meile kõigile öökulli :) lõpuks võtsime enda vahele sest soovisime ise magada ja tema siis oligi kenasti meie keskel antud ööd.
  Selline vahva ja tore aeg kus saab õppida eneserahu harjutamist et võimalik rahulikuks jääda - aga see ei õnnestunud mul alati peab tõdema.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Eks ta niii on jah :) Kris eriti ei viitsi jutustada üksi.. Kui tähele ei pane, siis annab endast häälekamalt märku 😄

   Delete
 15. Mul laps ärkas vahepeal kell 5hommikul ja jäi uuesti magama kui vahetasime magamiskohta ehk siis magasin lapsega diivanil. Paar kuud jäi ta ka magama 19.30 ning magas hommiku 8-10neni (lucky me) ja nüüd on ta 7kuune ja järsku läheb magama alles alates kella üheksast vahepeal jääb unne alles kell üksteist. Palju ta öösiti sööb ma ei tea sest laps magab kogu aja mul kaisus ja meile mehega see väga meeldib.
  Olen harjunud et vahepeak ka kehvemad ööd kus laps ei maga hästi aga hommikul tass kohvi ja saame hakkama. Kaua ta ikka nii väike ja abitu on :)

  ReplyDelete
 16. Mu pea kahene on hakanud nüüd alles öist söömist vaikselt koomale tõmbama :D aga muidu oli samamoodi, vara voodi, vara üles, hiljem magama panemine oli möttetu, sest õhtud olid siis viginat täis ja hommikul ärkas ikka sama vara. Tühja kõhuga ka mingit seost ei olnud. Lihtsalt tahab natuke emmega nunnutada keset ööd. Umbes aastasena hakkas nagu normaalne inimene seitsme ajal ärkama, nii kaua saatsingi issi temaga teise tuppa aovalges :D ega see ideaalne ei olnud, aga kuna issi sai vähemalt kella viieni rahulikult magada siis tal suurt vastu vaidlemise võimalust ei olnudki. Sellise asjaga tulebki lihtsalt rahu teha - kui muuta midagi ei saa, siis milleks muretseda! Unepuudus ajab närvi küll vahel, aga kui lapsel lihtsalt on vaja lähedust siis kes olen mina, et seda talle keelata. Meie kui vanemad valisime ju selle, et beebi tuleks meie perre ja võtsime sellega ka kohustuse talle tema elu võimalikult mõnusaks teha.

  Kuna esimesel aastal tuleb ikkagi suurem osa kaloreid piimast, siis ideaalis neid öiseid söömisi poleks hea ka ära jätta enne esimese aasta lõppu (ema poolse algatusena, kui laps ise jätab siis ilmselgelt naudi oma auga välja teenitud und :D).

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jaa.. Ma ei plaani üldse võõrutada :) mind see toitmine ei häirigi üldse. Pigem on kurnav see öösiti üleval olemine niisama lampi (tunnike, poolteist) ja siis kell 5 ärkamine 🙄

   Delete
 17. Minugi 1.7 aastane poiss läheb kell 19.00 magama ja hommiku kell 6.00 või 6.30 ärkame. Kui rinda öösel sai siis magaski minu kõrval, et ma ise magada saaksin. Nüüd 2 nädalat tagasi lõpetasime lõplikult rinna andmise ja läheb rõõmuga oma voodi magama. Lähedust tahab veidi rohkem kui ennem õhtuti. Aga sama moodi mida hiljem magama paned seda varem hakkas ärkama.😀 Läks kell 21.00 magama ja ärkas kell 5.00 Seega kui on varase unega tuleb leppida sellega.

  ReplyDelete
 18. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 19. Mu laps on 1,5 ja on alati suht hilja magama läinud (22-23 aeg). Oleneb kui väistav päev on olnud. Hommikul ärkame 9-10 ajal. Hetkel teeb ta ühe uinaku lõuna aega (13-14 aeg) umbes 1,5-2h (ükspäev magas ligi 4h :O ). Kui alla aasta oli, siis tegi 3 uinakut ja viimane võiski olla seal 6-7 aeg õhtul umbes tunnike ja ööunne läks 10-11 aeg ja selles osas pole siia maani midagi muutunud. Ma soovitangi sul proovida, et kui laps läheb 7 aeg nö ööunne, siis aja ta mõne aja pärast üles ja proovi 9-10 aeg uuesti magama panna..ehk toimib. Kui näed, et lapsele see rütm kohe üldse ei sobi ja ei meeldi, siis las jääb talle tema graafik. :)

  ReplyDelete
 20. Kindlasti ära hakka andma pudelist lisa vms. Pigem esimese asjana püüa magama minekut edasi lükata ja viimaseks söögikorraks enne und annaks midagi tahket (banaan, puder vms). Lisaks vähemalt 1x püüaks rinna asemel vett pakkuda öösel, et ta näeks, et piimaauto ei tule alati:)))
  Soovitan ka mitte magamistoast lahkuda ja isegi tuld ei paneks põlema ( välja arvatud õrn öövalgustus).
  Ta sul pisike alles ka, tasapidi proovima hakata siis saate ööd paremaks.
  Mul noorem laps sai rinda 2a. Peale aastat muidugi a la 2x päevas vaid. Esimese eluaasta sõi ka koguaeg öösel aga ma sain aru,et see polnud alati nälg vaid harjumus. Hakkasin selle viimase tahke söögikorraga testima ja see toimis.
  Kannatlikku meelt ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma ei olegi plaaninud lisa anda pudelist. Rääkisin postituses püreedest, mida peame hakkama vaikselt tutvustama :)


   Aitähh sulle!! 😊

   Delete
 21. Lapsel on kõht tühi. Piim on talle lahjaks jäänud. Minu beebi oli 5 kuune kui arst ütles, et 6 kuusele peaks juba vaikselt kanaliha andma. Ma olin täitsa šokis, polnud üldse valmis tahkeks toiduks. Aga siis vaikselt hakkasime sööma ja nii see läks. Anna talle tahket toitu enne magamist nii palju kui ta ise tahab ja magabki sul pikemalt.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Me nüüd vaikselt hakkamegi tutvustama püreesid.. esialgu hommikul/lõunal ja väikeste kogustega. Suurendame jooksvalt 😊 Ehk toimib!

   Delete
  2. Lahjaks jäämise jutt on äärmiselt rumal ja vale. Rinnapiim on väga rammus isegi mitu aastat. Küsimus selles, et laps teatud vanuses vajab lihtsalt rohkem kui ainult piim.

   Delete
 22. Ma tahtsin kiita lihtsalt kui hea ema sa oled. Sellist valmisolekut ennast ohverdada lapse heaolu nimel näeb kahjuks aina harvem. Muidugi vähene uni ja tihe imetamine on emale väga kurnav aga tänu toetavatele partneritele peame vastu. Enda kogemus oli küllaltki sama. Minu laps vihkas magama jäämist ning magamist aga see muutus kuskil peale 10-11 kuu sünnat. Enne seda muidugi läks veel hullemaks aga siis äkitselt üleöö magas hommikuni 😊

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aitäh sulle nii ilusate sõnade eest!! 😊

   Delete
 23. Hei ;) Minu laps hakkas lisa saama 5+ kuul ja 6 kuul sai enne magajäämist putru. Ja oi kui ilusti hakkas laps terve öö magama ( okei ta ka rpa laps olnud viiendast kuust) aga siiski. Muidu ikka ärkas tihti aga kui putru hakkas tund enne magamaminekut saama koos rpa-ga siis pidin ta üle aitama ainult esimesest unetsükklist ja vahepeal öösel ka lutti suhu panema. Aga mu uni paranes tunduvalt. Mulle tundub, et ta sööb tihti kuna iga söömine on lühike ja ta on harjunud natuke sööma- ehk ei söö kõhtu täitsa täis, sest teab et kohe saab jälle? vb teha ka veidi pikemad pausid söökide vahel, siis kui juba lisa annad :) aga jah- seda ilusat elu sain nautida kuu aega :D Seitsmendal kuul on ta väga aktiivseks muutunud, käimas on väike uneregressioon,kus lapsed elavad unes läbi nö. päeval kogetut/õpitut. Ja nüüd kui ta on kaheksakuune ta enam öösel hästi ei maga. :D Kinkis mulle ühe kuu rahulikumat und ja nüüd ärkab tihti ja otsib mind taga. Pean ta lausa enda kõrvale võtma, et öösel magada saaks :D aga öösel ikkagi ei söö ja seetõttu ikka lihtsam :) Edu ja jõudu sulle. Eks see kõik ole ju mööduv nagu sa ka ise ütled ja ka mina usun, seda et lapsed arenevad erinevalt ja meie peame neile selle juures abiks olema :)

  ReplyDelete
 24. Minu laps läks kuni esimese lasteaia aasta lõpuni kell 19 õhtul ööunne. Mingid perioodid ärkas ka vara aga esimene päevauni oli juba ka 1.5t peale ärkamist. Mina seda rütmi ei muudaks.

  ReplyDelete
 25. Mul on kaheaastased kaksikud - täiesti erinevad lapsed nii söömise, kui ka magamise kohapealt.
  Minu praktika näitab, et lapse und saab vanem reguleerida. Ka minu poistel esines samasugune '' probleem'' seoses ööunega ning sellest tulenevalt hakkasin päeva unedeaegu edasi lükkama, algul poole tunni kaupa, hiljem juba tunni kaupa. Kuna nad olid rohkem väsinud, magasid pikemalt ning ka jõudsid kauem üleval olla. Ööunne hakkasid nad u poole aastaselt jääma kell 20.30 ja seda teevad ka praegu.
  Ja öösel söömise koha pealt - minu poisid hakkasid terve öö magama, kui hakkasid saama lisatoitu. Imemisvajadus on muidugi väiksel inimesel turvalisusega seotud ning selle vastu ei saa miski, kuid kui ta reaalselt sööb kõhu piimast täis iga paari tunni tagant, siis järelikult jääb talle sellest väheseks. Lastearst soovitas püreede andmist lapsega alustada 4kuuselt (algul ühe koostisosaga lihavabasid).
  Ja see, et uni ära kaob keset ööd/ vastu hommikut juhtub vahest täiskasvanud inimesel ka :)
  Head katsetamist :)

  ReplyDelete
 26. Minu aastane jääb ~19:30 ööunne. Kell 19 hakkame vannitama ja sättima. Varem ärkas ka vahepeal juba hommmikul 6 paiku, aga nüüd magame mõnikord juba isegi 9-ni välja, seega ilmselt läheb peagi teil ka lihtsamaks. :) Ma olen alati üritanud tal päeva- ja ööunesid eristada. See tähendab, et öösiti ei pane ma kunagi tuld põlema, ega räägi temaga, vaid annan õrnalt kehakeeles märku, et olen seal olemas. Vahest jutustaski voodis paar tundi, aga ma ei lasknud ennast sellest häirida ja lugesin samal ajal näiteks mõnda e-raamatut. Meil selline süsteem toimids. Laps pole öösiti kunagi suurt jonni teinud, kuna on harjunud ja teab, et enne hommikut voodist välja ei pääse.

  ReplyDelete
 27. Mu 1a2k poiss sööb siiamaani öösel palju. Magab kaisus niiet see kõik on pooleldi läbi une ja kordi ma ei loe, aga vähemalt 4x ikka. Niii peab ennast kokku võtma et seda lõpetama hakata, aga ma millegipärast arvan et ta ei hakka ka siis ilusti magama, vaid ärkab ikka tihti ja siis ei saa teda nii lihtsalt enam uuesti magama ka..? Oeh, keeruline värk :D Aga magamaminekuajad on ta enda jaoks ise reguleerinud. Beebina läks vahel alles kl 23 paiku magama, nüüd viimasel ajal 20-21 vahel. Paar viimast päeva on hakanud hommikuti 8 paiku ärkama, mis on minu jaoks nii vara, sest varem ärkas 9-11 vahemikus. Niiet vapsee tugevad ja tublid olete, kes juba 5-6 paiku ärkate! ;)

  ReplyDelete
 28. Meie preili ärkas ka siin lähiajal kaks hommikut jutti kell 4 ja magama jäi alles 6 ajal uuesti. Mis mina silmad kinni unisena tegin, püüdsin palli otsas tuttu kussutada kõik need 2h :D Ise olin lihtsalt nii väsinud. Lisaks on ka meie preili (4.5 kuud) hakanud öösiti nüüd rohkem sööma. Ja päevauned on meil juba 2 kuud olnud 20-30 minutilised. Nüüd tundub, et suudame mõned isegi 50 minutilisteks teha. Lõunauni muidugi õues pikem, 3-4h :)

  ReplyDelete
 29. Kusagilt on kõrvu jäänud, et uneaja nihutamine toimib 30 minuti kaupa. Mul omal kaks last, hetkel 3-aastane tüdruk ärkas beebieas ca 5 korda öö jooksul, öö läbi magama hakkas siis kui rinda enam ei saanud. Ilmselt oligi läheduse vajadus, sest öösiti ta väga palju ei söönud. Ma arvasin, et see 5 korda on hull sinnamaani kuni sündis hetkel 1 aasta ja 3 kuune poeg, kes alguses esimesel elukuul ärkas öösiti paar korda (olin megaõnnelik, et ehk seekord teistsugune kogemus) kuni ta hakkas öö jooksul ärkama 5-8 korda, ükskord lugesin isegi 11 korda kokku. :D Nüüd ca kuu tagasi võõrutasime rinnast, ärkab öö jooksul mõned korrad, hammaste kasvatamise või haiguse ajal ikka rohkem. Ootame igatahes, et ehk möödub ka see periood ruttu ja varsti magab ka teine laps vähe paremini. :) Hetkel piisab talle öösel käe kaissu andmisest ja magab edasi, varem nõudis ikka rinna otsa.

  ReplyDelete
 30. Prismas nt peaks olema müügil Semperi Iltavelli nimeline toode, võimalik ka et on muude tootjate oma. Tegu on piima ja pudru vahepealse tootega, saab anda lutipudelist. Eestis see eriti levinud pole, aga Soomes nt on lai valik ja seetõttu tal selline nimigi on, et hea ööuni tuua ;) Enda laps oli sarnane sinu omaga ning asi hakkas tänu iltavellile paranema, kuigi teadmatusest alustasin alles kuskil 10-kuu paiku. Teine variant oleks öisest söötmisest loobumine, 6- kuu vanuselt peaks see põhimõtteliselt õnnestuma küll, iseasi kas raatsid. Mina ei teinud mingit unekooli ning kannatasin magamatuse all pea 2a, lootes et asi paraneb iseenesest. Nii läks, aga tagantjärele vaadates mõtle ikka, et oleksin võinud midagi varem ette võtta enda une nimel:)

  ReplyDelete
 31. Täiskasvanul ei soovitata enne magama jäämist kõhtu täis süüa, st et organism peab une ajal aktiivselt seedimisega tööd tegema. Kas beebi puhul on see siis okei? Ise ma igaljuhul seda ei praktiseeri, vaid annan oma 6-kuusele u 2 tundi enne ööunne minemist tavaliselt mõnd puuviljapüreed.
  Keskmiselt küsib ta öösel 3-4 korda süüa, kuna aga magab meie kaisus, siis tõmban ta rinnale lähemale ning kui tal kõht täis, siis keerab tavaliselt mulle selja ning magab edasi.
  Viimasel ajal on ta hakanud tahtma kõhuli magada, ei leia aga õiget asendit ning hakkab sahmima ja jorisema. Vahel läheb tal siis üldse uni ära, siis lasen tal mõnda aega niisama vaadata ning kui jorinaks läheb, pakun uusti rinda. Üldjuhul siis ka uinub.
  Beebi läheb magama u 20-21 vahel ning magab 08-09ni ja ega minu elu käibki tema rütmis. Vahel mõtlen küll, et tahaks oma aega ja magada terve öö järjest, samas aga tean, et see “minu küljes kinni” aeg möödub nii ruttu ja tegelikult on sellest isegi kahju. Need väiksed kaisukad on ju nii armsad 🙂.
  Ära liigselt muretse, vaid võtagi seda kui mööduvat perioodi. Sinu ja lapse kooskasvamise aeg. 🙂

  ReplyDelete
 32. Minu lapsel oli ka väiksena see probleem, et ööunne tahtis väga vara jääda. Ka umbes 7 paiku, mis tingis muidugi ka varajase ärkamise. Kuna kodus olin sel ajal kahe lapsega, ss väsitas see varajane ärkamine ka ennast. Meil töötas väga hästi see 15 minuti värk. U nädalakese lükkasime uneaega 15 minuti kaupa edasi. (iga päev mitte, kuna see tundus liialt järsk) Et kui alguaes oli uneaeg kell 19, ss järgmine ja ülejärgmine päev 19.15. Siis kolmas ja neljas päev 19.30 ning viies kuues päev 19.45 jne. Kuni lõpuks saime ööunne jäämise kella kaheksaks. Töötas väga hästi. Lisaks arvas perearst tiheda öise ärkamise peale, et ehk on rinnapiim liiga lahja, niiet hakkasime enne ööund lapsele RPA- d andma. Ja uskumatu, kui hästi see töötas. Esimesest ööst alates magas laps kuba paremini, nõudes hommikupiima alles 5 ajal. Ei ütle, et selline süsteem muidugi kõigil toimiks, kuid meid aitas vãga. Igatahes edu teile! 😊

  ReplyDelete
 33. Tere Triinu-Liis.

  Varahommikused või öised ärkamised ja üleval olemised on tihti seotud uute oskuste harjutamisega. Nad arenevad meeletu kiirusega ja päeva jooksul saadud informatsioon ja õpitu on vaja kuidagi läbi töötada ja seda teevad nad öösel. Lisaks on tal järjest nii palju hambaid tulnud, mis samuti vajavad kasvatamist ning mingil määral kurnavad organismi ning viimaseks alustasite lisatoiduga, mis vajab samuti harjumist ja eriti seedeelundkond pole sellega harjunud, võivad tekkida gaasid, mis segavad ja ajavad last üles. Lisatoidu koguseid suurenda järkjärgult, headööd putru ära kindlasti veel anna, mõnel lapsel tekitab just vastupidise efekti kuna võib olla raskesti seeditav, seda enam, et alles alustasid lisatoiduga.

  Ühesõnaga, ega siin palju teha ei olegi. Teed kõike suurepäraselt ja jätka samas vaimus, usalda oma sisetunnet ja tea, et see kõik on mööduv. Pigem mõtle nii, et see beebiiga on nii lühike aeg ja varsti ta enam ei taha rinnaotsas olla ja öösel kaissu pugeda.

  Kõike kõige paremat teile ja mõnusat koos kasvamist :)

  ReplyDelete
 34. Mul 8 kuune kes sööb öösel vähemalt 3x tissi, voodisse läheb hiljemalt 19.30 ja max poole tunniga magab. Ärkab vahest 6.30 aga enamasti 7.15-7.30, heal juhul 8 kanti :) kui öösel ärkab ja tuttu ei jää siis teki sisse ja kaissu kuni tuttu jääb, silitan pead või selga ja lõpuks ikka jääb magama :) toast välja teda ei vii.

  ReplyDelete
 35. Mina olen ka mitme eelkommenteerijaga samas paadis. Meie laps hakkas ka paremini magama siis kui hakkas õhtul enne end veidi lisatoitu saama. Laps sai küll rinda aga iga paari tunni järel öösel imetamine hakkas mulle juba tervisele. Seega õhtune pudrutörts andis lapsele pikema une ja mulle võimaluse magada üle 2 tunni järjest.

  ReplyDelete
 36. Meil ka sageli nii nagu sa kirjutad. Just täna öösel, st. varahommikul siis, olime üleval 4.15-6.15... beebi sõi kõhu täis, silm oli juba kinni ja ma natukene liigutasin end. Sellest piisas, plaks olid silmad nahu tõllarattad ja jutustamine hakkas pihta. Ei aita ignoreerimine, muutib rahutuks või hakkab mind nt juustest sikutama. Ei aita ka kussutamine, pigem tundub, et teeb ta olemise veel lõbusamaks :D Tundub, et miski ei aita enne, kui ta lõpuks tunneb, et väsimus võtab jälle võimust ja siis jääb uuesti tuttu. Vahel magab 30minutit, täna magas õnneks 2 tundi. Jutt käib siis 4,5kuusest lapsest ja ööuni algab 19.30-20.30 vahemikus reeglina. Usun, et see on täitsa okei aeg nii pisile magama minekuks, aga selle varahommikuse ärkamisega ei oska ise ka midagi ette võtta.
  Ei teagi mis mu kommentaari mõte nüüd oli, kuna abiks olla ma ei osanud, aga ehk lohutab teadmine, et neid öiseid ülevalolekuid on ka teistel. :) Ja küll need mööduvad :)

  ReplyDelete
 37. Ja PS! Ära kuula neid, kes ütlevad, et järelikult lapsel kõht tühi ja sul piima vähe. Kui sul oleks piima vähe, siis ripuks beebi sul koguaeg rinna otsas ja telliks piima juurde. ;)

  ReplyDelete
 38. Niii tuttav. Mu plika saab kolm....viimased pool aastat on ta normaalseid ööunesid teinud 21.30-6.30 või 7.00. Varasemalt oli meilgi see, et 4.30-5.00 oli uni läinud ja päev võis alata tema jaoks. kusjuures ta pole beebist saati magada armastanud. Päevased uned on ka tema jaoks ajaraiskamine. Pole mul olnud selline laps, kes sööks ja magaks. Sul jääb üle ainult loota, et poja üks hetk hakkab magama. Muide, kas kellakeeramise ta polnud seost varasel ärkamisel?

  ReplyDelete
 39. Minu 1a2k on jätkuvalt täielik öine rinnasõltlane. Tema puhul on tegu läheduse- ja imemisvajadusega, kõht tühi ei ole.
  Ise lootsin samuti, et ehk tahketoiduga muutub, kuna paljudel selline kogemus, aga ei, minu lapsel just lähedust vaja.
  Ta ärkab ja kontrollib, kas olen olemas ja uinub siis uuesti rinnaga kaisutades.
  Magab minu kaisus, sest mina ei jaksanud end püsti ajada ja teda toita ning siis taas võrevoodisse püüda teda libistada (üldiselt see ei meeldinud talle ja ärkas taas). Minu jaoks tegi kaisus magamine olukorra inimlikumaks ja saan puhata rohkem. Praegu erineb öiste söömiste arv pea igal ööl. Oli perioodike, kus sain nautida 2x, aga on öid, kus iga tunni tagant tunnen, et pisike otsib rinda.
  Ööunne läheb samuti kell 19, ärkas mingi aeg samuti 5-7. Viimased paar kuud on erandeid, aga pigem 7-8. Ööunne hiljem pannes hommikune ärkamine ei muutu, küll on aga väsinud ja jonnine laps.

  Minu laps on ilmaletulnud väga kiire erakorralise keisriga. Kas sellest tulenevalt on suurem lähedusevajaduse, ei tea, aga ei välista ka.

  Sinule ütlen, et oled väga tubli, et sead lapse vajadused esiplaanile ja annad talle seda lähedust, mida ta igatseb. Aeg lendab, sa ei saa arugi kui juba on ta aastane ja siis poolteist ja siis juba 12a :D
  Kuula teiste kogemusi ja soovitusi, AGA ära lase enda sisetunnet mõjutada. Sa saad kriitikat kõige osas, mida otsustad (usu, ka ilma blogija eluta, on kriitikanooled lendamas ja mitte vähe). Mingi hetk hakkad ignoreerima neid "arvamusi"/"õpetusi" ja teed nii nagu on teile lihtsam/parem/õigem.
  Kui tahad, võta laps kaissu. Kui tahad, pane võrevoodisse. Kui tahad, paku südamerahustuseks lisatoitu. Jne jne. Kuula oma sisetunnet!
  Ma tean omast kogemusest kui raske sul on olla ja see väsimus on täiesti next level.

  Ahjaa, nn hea une puder minu lapse puhul samuti midagi ei muutnud, aga proovida tasub, kes teab :)

  ReplyDelete
 40. Perekeskuse loengus Pelgulinnas rääkis üks ämmaemand, et sellel nö "head ööd pudrul" pole tegelikult mingit tõepõhja all ja võib pigem lapsele seedeprobleeme tekitada. Kindlasti on erandeid nagu mõned siin kirjutanud. Alates 6 elukuust, läheb poiss ööunne kella 19 paiku ja ärkab hommikul 6-7 paiku, vahel ka 7:30. Laps sõi mul kuni ca 8-9 kuuni öösel rinda 3-4x, siis hakkasin ise vähendama, kuna läks endale koormavaks ja kuna ta sõigi mõni kord ainult paar lonksu ja siis juba magas, ehk siis mitte nälja pärast. Esimesed korrad jorises kuni 7 minutit (võtsin aega :D ), ei nutnud. Ja no selleks ajaks sõi neli korda päevas, põhitoidukordadel kuni 250g korraga ehk siis korralikult. Hetkel poiss aasta ja paar nädalat, läheb 19 paiku magama, ärkab enamasti ca 4 paiku sööb/vahel joriseb ja siis ärkab lõplikult kella 6-7:30 paiku. Arvan, et see neljane ärkamine kaob siis, kui rinnast võõrutan. Mina olen ka kuulnud/nõuks võtnud, et enne kuute magamistoast välja ei lähe, enne kuute on öö :D pärast seda hommik.
  Mina ootaks/vaataks veel paar kuud ja kui sööb päeval korralikult siis prooviks öist toitmist vähendada. Kindlasti ei annaks RPA-d ainult eesmärgiga, et magaks kauem, sest see hoiab kõhu pikemalt täis kuna on raskesti seeditavam. Ja see ütlemine, et laps sööb nii tihti, sest piim on lahja on ajast ja arust, nii arvati paarkümmend aastat tagasi. Kui laps võtab kaalus hästi juurde ja on rõõmsameelne, siis saab ta järelikult piisavalt süüa ja magada :)

  ReplyDelete
 41. Mul laps kohe 1,5 ja praegu uinub 19.30 paiku, nooremana ka 19 paiku. Ja alati olnud suure sööma ja kehva unega. Pärast seda, kui imetamise lõpetasime 1a4k vanuselt, on öösel enamasti 1, harvem rohkem ärkamisi - peaaegu juba, aga hommikune "vastu tahtmist" ärkamine on ikka liiga vara :P Tema magamamineku aega küll pole muutnud - talle ju nii sobib. Proovinud olen ikka ja see pole hommikust ärkamist mõjutanud. Väsitav on, aga mis parata. Mõni laps on selline varajane linnuke. Ma püüan mõelda positiivsetele asjadele ja neid on olnud palju - ei gaasivaevusi, piima tagasiheidet jne. Ja u 4-5-kuuselt algas tal mõneks ajaks selline periood, et u kella 5 paiku hakkas nihelemine, piuksumine pihta. Täpselt nagu selle aja sleep regressionit kirjeldatakse.

  ReplyDelete
 42. Minu laps teeb 19-20/20:30 veel õhtuse uinaku, siis ärkab. Peale mida on tunnikese üleval ning peale seda sätime teda magama. Tavaliselt 22:00 paneme voodisse magama. Magab kuni 08-09 hommikul. Ehk siis poolteist tundi väsitab ta ikka kenasti enne ööund ära. Ilmselt saaks selle viimase uinaku ka varasemaks tõsta, et u 18-19:30 uinak ja siis vastavalt 21 ööunne, aga hetkel meile nii sobib.

  ReplyDelete
 43. Mina olen seda meelt, lapsel ei pea enne ööund k6htu täis söötma - siis teeb magu tööd ja seedib ja keha ei puhka! Samuti olen seda meelt, et poole aastasele on 3 und päevas okei!

  Mu tüdrukul oli ka see mure, et ärkas! Minu perearst soovitas kodus telekas kinni panna, et isegi kui laps seda konkreetselt ei vaata, siis silm jääb vahel ikka peale, helid ja pildid saadavad ajusse impulsse ja väike laps ei j6ua seda vastu v6tta ning elab öösel seda läbi! Ja peale seda kui kodus teleka kinni panin magab mu laps palju paremini! Kui oli väiksem ärkas vaid söömiseks, nüûd on 1,5 ja ei ärka üldse! K6igile see ei pruugi m6juda, aga meie puhul oli see ainus, mis aitas! PS: telekast loobumine oli endale k6ige raskem! Nüüd meil mängib vaid hommikuti terevisioon ja 6htuti siis kuu laps magab! Multikaid lihtsalt ei näegi, sest need ongi liiga värvilised ja intensiivsed! Aga taaskord, see töötas minu lapse peal väga hästi, tean m6nda veel kellel uni nii paremaks on läinud! Igatahes soovitan proovida!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Seda võiksime täitsa proovida jaa! Kuigi eks me praegugi püüame nii, et laps eriti tihti telekat ei näeks :)

   Delete
 44. Minu mõlemad poisid( nüüdseks 2 ja 4) olid sarnase graafikuga. Ööuni 19.00-20.00 ja üles 06.00-07.00. Mäletan et endal oli ka mingi hetk mure et ööunne minekut hilisemaks nihutada ja me alustasime eelmise une nihutamisega ehk et viimane uinak oleks hiljem ja selles vanuses vist juba hakkasime kahele unele minema. Öine tihe söötmine ka väga tuttav ja kurnav ja aitas ainult öise söötmise võõrutamine umbes 10 kuuselt, päevane rind jäi kuni aastani. Öine söötmine oli väga kurnav ja minu arust läks isegi tihedamaks ajaga kuni võõrutuseni ja siis hakkas inimese tunne jälle tulema :) Jõudu ja mitte et see selles aja hetkes aitab aga kõik on mööduv :) Ahh jaa, kellakeeramisega saime ka magamise hilisemaks, nii et märtsi lõpuni kõigest aega :)

  ReplyDelete
 45. Minu lastel muutus uni paremaks kui ma hakkasin neile õhtul lisa andma - esialgu rpa-d, 5-6 elukuu vahel putru. Erinevus oli märgatav. Ei olnud nad enam õhtul virilad (algul kahtlustasin gaase, aga ennäe- poisil oli hoopis kõht tyhi!) ja uni ka parem. Loomulikult ma nutsin ja syydistasin ennast halvas emaks olemises, kui esimeses lapsele lutipudeli andsin. Rinnaga toitmist propageeritakse kohati nii palju, et emadel, kellel vähem piima, ja lahjem, tekitab see komplekse! Õnneks teise lapsega olin ma juba vana proff ise ja kui jälle tundus, et minu piimast ei piisa, andsin pudeli.
  Sulle aga tõsimeeli soovitan oma pojale putru pakkuda. Midagi head sisse, banaani või mustikaid, ja talle kindlasti meeldib- mehed on hea isuga 😊 ta sul juba nii suur poiss, et võid kyll inimkatseid teha😀
  Ps! Sa oled nii armas! Sinu muresid lugedes, seoses lapse kasvatamisega, tuleb mulle alati enda esimene kord meelde, mil mul olid täpselt samad probleemid ja kysimused. Kuidagi nii nostalgiline ja armas on lugeda 😊😭

  ReplyDelete
 46. Idee - harju! :D Mul on kolm last - viimane Kris'ist natsa noorem (meil oli ühel päeval TA, aga mu põnn rahus chillis kuni 42+0 kõhus).
  Kõik kolm on läinud ise režiimile, et ööuni algab kell 19.00 (pluss-miinus 30min) ja hommikul äratus 7.30-8.
  Aga esimene poeg seal 6k vanuselt näiteks ka ligi kuu aega ärkas hommikul kell 5 - noooo, mitte mingil juhul ei jäänud ta enam edasi magama. Oli küll talvine aeg ja pime jms ... EI! Ei mõjunud mitte miski ... tulime alla elutuppa multikaid vaatama ja mängima ja siis kuskil kell 7 hommikul läksime uuesti natukeseks magama (40mim ....90min, kuidas und jagus). Aga siis mingihetk see lihtsalt möödus - seega, usu, see on mööduv.

  Mina ei poolda laste sihilikku ülevalhoidmist, üldiselt toob see kaasa vaid selle, et laps ärkab hommikul ikka vara ja siis on unetundidest puudu ja päev seetõttu viginat ja jorinat täis. Mul suuremad läksid ligi 2aastaseks saamiseni enamasti 19-19.30ajal magama. Samas on see nii mõnus - õhtul saab rahus filme vaadata, külalistega suhelda, kinos käia - kutsud lapsehoidjad magavaid lapsi "valvama" :)
  Eks need enda külaskäigud veidi keerulisemad ja väga pikalt ei saanud külas olla ja laste uneaega edasi lükata jne, kuid ei midagi ületamatut. Ja mõtle, kui mõnus on vahepeal ise juba kell 21 magama minna (ja seda kolme lapse kõrvalt - enne seda juba elamine korda tehtud jms - juhhei!)

  Ehk siis, mõistan täiesti kõiki su emotsioone selle varase ärkamisega jne, kuid usun, et see möödub õige pea.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aitäh Maaria, et oma mõtteid jagasid! :) Ma lähengi tihti lapsega koos magama, sest muidu saan ainult 4-5 tundi und, kui väga hilja lähen.

   Delete
 47. Minu 11-kuune läheb samuti kuskil 6-7 paiku magama ja ärkab suht vara. Öiseid söömiseid on 2-5, oleneb sellest, kas on mingi haigus või hambad või faas vms. Vahepeal juhtub meil ka, et põnnil läheb keset ööd uni ära ning ei jää kuskil poolteist tundi magama. See on väga frustreeriv ja mingit head nippi anda ei oska. Äkki telekat vältida? See on selline stimuleeriv valgus ja annab ajule märku, et on aeg virguda.
  Kas sa Nututa une raamatut oled lugenud? Seal on mitmeid nippe, mis võiksid aidata. Ma lugesin ja proovisin, aga tookord kimbutasid hambad ja jätsin pooleli, peakski uuesti alustama.
  Unekooliga äkki koostööd teha? Tean mitmeid, kellel on nendest abi olnud.
  Lisatoiduga alustades pidi olema 4 varianti: a) magas enne hästi, magab edasi ka hästi b) magas enne hästi, magab edasi kehvasti c) magas enne kehvasti, magab edasi ka kehvasti või d) magas enne kehvasti, magab edaspidi hästi. Panustame selle d variandi peale siis :)
  Jõudu ja jaksu! No hiljemalt siis, kui laps välja kolib, peaks õnnestuma terve öö magada :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Loodame jaa! D- variant oleks imeline. Ja aitäh sulle heade soovide eest! :)

   Ma arvan, et kui laps peab kooli jaoks ärkama, siis magab ta ka nagu nott :D :D Sinnani natukene vähem ootamist!

   Delete
 48. Ma eelnevaid kommentaare ei jaksanud kõiki läbi lugeda, aga minu 2kuune beebi jäi ka mingi aeg ööunne 18:30-19:00. Samas, ega see muud ei muutnudki, kui et hommikune ärkamine nihkus 11-lt 7 peale :D Minul aitas see, et hakkasin õhtuti nö õhtust meeleolu looma. Tuba hämaramaks ja telekas veidi vaiksemaks ja venitasin ööunega nii, et kui ta seitsme ajal magama jäi siis lasin tal vaid pooltunnikest magada. Peale seda äratasin tasakesi üles, siis oli üleval ja kui järgmine söögiaeg kätte jõudis, siis sai lõpuks ööunne jääda. Nüüd selle venitamisega kustub ta 20-21 vahel.. mulle sobib see oluliselt rohkem. Hommikune äratus on 8-9.

  ReplyDelete
 49. Kas tohib küsida, mis põhjusel pumpad öösel samal ajal, kui Kris sööb?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kust sa seda välja lugesid? Ma ei pumpa öösel samal ajal, kui Kris sööb :)

   Kui ma tahan piima varuks pumbata või näha, palju laps rinnast piima saab, siis olen pumbanud päevasel ajal mõnel korral.. Pean pumpama samal ajal, kui Kris rinnal, sest muidu ei tule mul pumbates piima

   Delete
 50. Mõned asjad, mida meie oma lastega proovisime ja töötasid või ei töötanud. Osad neist ka varem juba mainitud aga eks siis näebki millised neist on mitme lapse peal töötavad nipid :)
  1. Öine mähkmevahetus teha kindlasti enne hommikupoolikut ära. Siis on laps veidi unisem ja ei ärka nii lihtsasti üles. Mul on voodi kõrval igaks juhuks üks mähe varuks ja öösel ei hakka ainult pissi pärast peput pesema minemagi.
  2. Kuna meie eelmine laps ärkas samuti öösiti (maksimaalselt) iga 2 tunni tagant, siis umbes 6 kuu vanuselt hakkasime tegema nii, et peale lapse ärkamist läks mees megakiiresti magamistuppa ja proovis ta ise magama saada. Kui see mõistliku aja jooksul ei õnnestunud, läksin mina ja andsin rinda. Natukene aitas kasvõi juba sellega, et sain mõniöö lausa 4h järjest magada :) Kuna laps magas siis veel mõniaeg meie voodis, pidin muidugi alati mehe taha peitu magama ka pugema. See oli ka üks põhjuseid, miks ta varsti meie voodist ära kolis - tegime enda voodi kõrvale põrandale madratsiga pesa, kus siis mees või mina saime vajadusel toita/ tuttu panna.
  3. Umbes 8 kuuselt hakkasime lapsele õhtul enne magamaminekut ja enne viimast piima andma seda pakis olevat putru. Me varem ei julgenud, sest tundus ikkagi olevat imelik pakitoit :) aga ausaltöeldes aitas väga hästi just esimese une pikendamiseks.
  4. Kui arvad, et laps tahab lihtsalt lähedust, siis peaks aitama päeval kandekotis või -linas kandmine. Seda olen teistelt kuulnud.
  5. Öösel ei tohiks telekas vist mängida, sest siis on toas huvitav vahelduv valgus, mis samuti teeb ärksamaks ning viib une. Arvan, et ma ise ei viiks last isegi mitte voodist välja. Kui tahab jutustada ja mängida, siis tehku sealsamas. Kui endal väga igav hakkab, saab ehk vaikselt mobiili kasutada.
  6. Unede nihutamise kohta oskan öelda niipalju, et meie 2,5 aastane läheb õhtul 20st voodisse ja ärkab enamus päevadel 05.30. See on ikka väga vara! Oleme proovinud õhtust magamaminekut hilisemaks viia (20min kaupa soovitatakse väikeste lastega) aga äratus on ikka samal ajal ehk öiseid unetunde tuleb veel vähem. Käisin isegi mingis une loengus ja küsisin sealt nõu, vastuseks sain "See ongi hea aeg ka täiskasvanul ärkamiseks" :) ehk siis iga laps on erinev ja kõiki asju ei olegi võimalik muuta. Ootan teismeiga :D

  Loodan, et sain ka abiks olla ja suur-suur tänu eriti nende viimaste postituste eest! Kuidagi väga asjakohased ja kõnetavad on minu jaoks olnud.

  ReplyDelete
 51. Siin on mõned "nipid" mida meie oma lastega kasutanud oleme. Paljusid on ka teised kommenteerijad maininud aga eks siis näebki, et mis erinevate laste peal töötab.

  1. Viimast öist mähkmevahetust ei tasu jätta liiga hommiku peale. Siis ärkab laps tõesti kiiremini üles. Minul on voodi kõrval üks mähe varuks, siis ei pea hommikuse pissi pärast vähemalt vannituppa minema ja tee peal tulesid põlema panema jne.
  2. Kuna meie esimene laps ärkas pisikesena samuti iga (maksimaalselt) 2 tunni tagant, siis umbes 6 kuuselt hakkasime tegema nii, et kõigepealt läks mees megakiirelt lapse juurde ja proovis ta ise magama saada. Kui see ei aidanud, siis alles läksin mina oma rindadega. Samuti loobusime umbes samal ajal sellest, et mina jäin lapse kõrvale peale toitmist (me magasime samas voodis), vaid pugesin mehe selja taha peitu. Ja umbes 8 kuuselt tegime lapsele enda voodi kõrvale põrandale madratsiga pesa, kus siis mina või mees saime ka vajadusel lapse kõrval pikutada - siiani pikutame :D
  3. Umbes 8 kuuselt hakkasime ka seda magamamineku putru andma. enne und piima jätsime muidugi samuti alles. Ja see aitas väga hästi just esimest und pikendada.
  4. Kui öösel lapsega üleval oled, siis mina ei paneks telekat mängima. Vilkuv valgus on talle kindlasti väga huvitav isegi kui ta päris ekraani ei näe. Ise oleme lapse kõrvale läinud ja võimalikult vähe temaga tegelenud. Lihtsalt niipalju, et päris nutma ei hakkaks. Kahjuks ei ole saanud isegi mitte salaja mobiilis aega veeta, sest ka see valgus on seganud.
  5. Kuna meile oli kodus olemas pehme (une)muusikaga loom, siis kuidagi kujunes ka see osaks unerituaalist. Praegugi on hea kasutada kui ta vahest öösel ärkab.
  6. Mõned räägivad, et öine tihe ärkamine võib olla tingitud lähedusvajadusest. Seda saaks siis leevendada kõhukotis või kandelinas kandmisega. Kahjuks ise eritist toimet ei märganud.
  7. Varase ärkamise lahendust tahaks ise ka teada. Poiss läheb 20st voodisse ja tõuseb pea iga hommik 05.30. Mõnikord kui suudame ülehelikiirusel tema tuppa joosta, muusika mängima panna ja headööd soovida, siis õnnestub 7ni venitada aga enamasti kahjuks mitte. Ei ole aidanud ei varem ega hiljem magama panemine, ei pimendavate kardinate ostmine ega miski muu.

  Loodan, et sain natukene abiks olla ja suur-suur tänu eriti nende viimase paari postituse eest. Meil on kodus üks paarikuune poiss ka ja nii hea olen lugeda, kaasa mõelda. Ootan juba järgmisi! Eriti tahaks kuulda, kuidas paarikuiseid lapsi päeval kiiresti magama saada. Näiteks seisvas vankris või nii :D

  ReplyDelete
 52. Need ülevalolelud on veel tuttavad. Minu laps oli ka 5-7k mingi aja öösel üleva - 1,5-2h. See möödus ja tulid hullemad ööd otsa, kus ärkab juba kaks kuud hetkel iga poole h tagant. Magab edasi ainult pärast rinda. Lohutan, et iga periood on mööduv 😁 Ja loota võib et uus ja parem tuleb asemele. Meil nii hästi ei läinud 😁 Laps kohe 10k

  Jõudu :)

  ReplyDelete
 53. 3-4 minutiga :O :O Tegelikult tahaks nutta, sest ise sama kogust pumpan 60minutit. Ja nii iga 3h tagant, suht tüütu. Kuidas v mida kasutad pumpamisel?

  ReplyDelete
 54. Nii palju sarnaseid asju meie preiliga, et mõtlesin kommenteerida. Tavaliselt ma seda nimelt kuskil ei tee :D

  Samuti natuke kurvikam beebi :P
  Enamus beebiaega sõi samamoodi vähemalt 2 tunni tagant ja kiiresti, periooditi ka lühema aja tagant ja ei huvitanud teda, kas on öö või päev :D ikka samamoodi.
  Oli mingi aeg, kus ärkas umbes kuu aega jutti iga päev 5.30. See oli väga masendav, aga vähemalt meil oli mööduv nähtus. Niikaua ärkasime mehega kordamööda üle päeva ja läksime lapsega elutuppa. Üks hetk lihtsalt hakkas 7 ajal ärkama ja kõik. Ööuni on tal alati alanud 20.30 paiku.
  Oli aeg kui samamoodi öösel ärkas lampi 4 ajal ja justkui arvas, et aitab küll. Mina lihtsalt olin nö ärkvel zombi ja lasin tal natuke ära jutustada ja tegeleda kuni lõpuks rinda andes jäi tagasi magama. Ise olin võimalikult osavõtmatu! :D

  Novembri alguses sai laps aastaseks. Käimas on järk-järguline rinnast võõrutus. Alles on üks õhtune ja öised rinnast söömised. Öösel sööb endiselt u 3 korda ja ma veel ei tea, kuidas ma need lemmikud söögikorrad talt ära võtan :D ilmselt suure kisaga!

  Kokkuvõtteks - vähemalt Meil hakkas rinnast söömise tihedus oluliselt muutuma kui lisatoidu tähtsus tõusis. Isegi tissipuuki on võimalik võõrutama hakata :)
  Ja kõik need imelikud ärkamised jne on mööduvad ja asenduvad uute veidrustega :D
  Edu ja toredat kooskasvamist ;)

  ReplyDelete
 55. Meie preili oli kuni 1,2 aastaseni tissisõltlane.Sõi algusest peale ka nii 5x öösel ja mingist ajast 3x,kui juba aasta täis sai siis hakkas jälle tihemini tahtma kuni siis täieliku võõrutuseni 1,3 aastasena.
  Ärkas ta ka mingi periood kuskil kaks kuud keset ööd täitsa ja passis paar tundi,täiesti kohutav ja lõputu tundus see jama.Siis läks see üle ja mingist hetkest ärkas kuskil kuu aega iga hommik kell 6.Läks see ka üle.
  Nüüd pooleteisesena magab öö läbi ja ärkab hommikul on voodis kell 9,kolib kaissu meile ja vedeleb 9:40 ni.
  Mia ma öelda tahan,kõik möödub ja muutub koguaeg :)

  ReplyDelete
 56. Oi, meil on täpselt sama teema! Ainuke vahe on see, et laps on rpa peal ja saab lisatoitu päeval. Vanuseks on kohe 7 kuud, aga see trall kestab sünnist saadik. Tahaks niii teada, kas teil on ka mingeid muutusi olnud lapse vanemaks saades või leidsite mingid nipid? :)

  ReplyDelete
 57. Meil saba lugu, poja sünnist saati siuke trallimees, öösiti ka ei rahune ja ärkab pidevalt, olen talle rinda pakkunud, aga nüüd mõtlen et võõrustaks ta öisest söömisest... ta juba 8 kuud vana ja ma pole siiamaani rohkem kui 2 h korraga maganud. Samas ta aktiivne ka, areneb hästi hästi kiiresti, oma vanustest on arengu poolest kõvasti ees pool... võibolla on kuidagi seeomavahel seotud...Kuidas teil kõik lõppes? Mis aitas ja mis te siis lõpuks tegite?

  ReplyDelete