Monday, October 16, 2017

Tere sügis ja tere hambad!


Eile oli lõpuks üks imekena sügisene ilm.. Päike paistis, ilm oli kargelt sügisene ja loodus oli oma kõige ilusamates värvides. Käisime ka Olustvere mõisa ümber olevat parki piilumas ja no nii ilus! Need värviliste lehtedega puude alleed, põllul rohtu söövad hobused ja täielik vaikus. Äge! Täpselt selline sügis mulle meeldibki. Kuna ilm nii kena oli, siis tegin mälestuseks Krisist paar pilti ka. Panime ta soojalt riidesse, et ta külma ei saaks, laotasime lehtede vahele väikese kile, sättisime pildi jaoks lehti ja saidki tehtud. Me muide polegi veel ühtegi beebipilti ilmutanud.. Ma küll olen nad kõik ühte kausta vähehaaval kogunud, aga sellest on ju vähe kasu.. Ise tegin veel raseduse ajal nii kena albumi esimese aasta piltide jaoks. Pff! Peab ennast kätte võtma ja selle ära tegema. Samas ega ma väga palju lootusi ka ei sea, sest pulmapildid on meil ikka veel ilmutamata. Möödas on juba rohkem, kui aasta! Kuhu see aeg küll kaob?


Kris saab juba kuu lõpus viie kuuseks. Järgmine kuu juba poole aastaseks! Uskumatu lugu küll.. Aga eks ta on juba päris asjalik ka. Roomata/üritada roomata ta eriti ei viitsi, küll aga meeldib talle 24/7 ennast kõhuli keerata. Ta muud ei teegi ja selili olemisest pole enam midagi järel. Kõige naljakam ongi see, et ta tegelt ei jaksa enam kõhutada, aga kui teda selili keerata, siis on ta reaalselt mingi 5 sekundi pärast jälle kõhuli. Juu on see protsess lihtsalt nii vahva ta jaoks. Külili/selili magamisest pole ka haisugi, sest umbes 10 minutit peale uinumist on ta samamoodi juba ennast kõhuli keeranud. Õnneks ei ole tal kunagi eriti tagasiheitega probleeme olnud ja seda esineb meie peres maruharva. Juba algusest peale. 

Eile proovisime poissi huvi pärast kaaluda ka. Noh.. Mis ma öelda saan. Päris raske on meie poja! Praegu 4 kuu ja 18 päevaselt kaalub ta 8,8 kilo. Minul on teda juba päris raske pikalt kätel hoida. Mul hakkavad just nimelt randmed valutama. Ma olen ise ju väga pisike naine (153cm ja 46,3kg). Kõige rohkem annavad randmed oma kangusest tunda hommikuti. Alaselg ka muidugi vannub vahel alla. Aaa, mis kõige veidram.. Ma ei osanud seda üldse enne lapse saamist ette näha, aga mu peanahk valutab päris hullusti! Nimelt pean ma ju koguaeg juukseid kinni hoidma. Laps lihtsalt kakuks mind muidu kiilakaks.. Ja kui juuksed niimoodi koguaeg tugevalt krunnis/patsis on, siis peanahk muutub hellaks. Kellelgi veel nii? Ma küll proovin juukseid lapse uneajal lahti hoida, aga enamasti ma unustan. Ka öösel pean juuksed kinni magama, sest toidan last päris tihti. Algusest peale ühtemoodi iga 2-2,5h tagant. Nii öösel, kui ka päeval. Öösiti on muidugi nii, et Kris ei tee söömiseks silmi lahtigi. Kaanib piima sisse, siis korraks teeb silmad lahti, panen ta tagasi voodisse ja ta uinub kohe. Lihtsalt kokku teeb see öösel 4-6 korda. Päris palju, I know. Aga ega midagi teha pole ka. Lutti ta ei taha, asendi muutmine/käe hoidmine/silitamine ei aita. Ikka täitsa süüa tahab ja sööb mõnuga. Võõrutada ma kohe kindlasti ei plaani ja vett on vara lapsele pakkuda. Eks see on neil selline lähedusevajaduse rahuldamiseks ka kindlasti. Lapsed on nii erinevad. Mõni magab terve öö jutti ja siis on sellised lapsed nagu Kris, kes tahavad tihti süüa. Arst ütles, et Kris on päris suur poiss ja see rinnapiim seedib ikkagi üsna ruttu ka. Proovin küll päeval talle rohkem rinda anda (eriti õhtuti enne ööund), et ta oma kalorite arvu kätte saaks, aga ega sööma sundida ju ei saa. Seega ongi nii, et süüa küsib ta iga 2-2,5 tunni tagant. Nii päeval, kui öösel. 

Vot selline imearmas jänks!

Eks see pidev öine söömine on natukene ka hammastega seotud kindlasti. Krisil on kuidagi niimoodi läinud, et praegu 4 kuuselt on tal juba 4 hammast! Seega kogu tema kõhust väljas olemise aeg ongi praktiliselt hammaste kasvatamisele kulunud, hehe. Esimesed kaks alumist hammast tulid kolme kuuselt ja korraga (igemed läksid kummi juba 2 kuu ja 3 nädalaselt) ja nüüd need ülemised kaks tulid nelja kuuselt ning samamoodi korraga. Nüüd just 10.10 lõikusid. Ei tea, kuhu tal nii kiire on? Ei ole siin varsti mingist kuue kuuselt püreedest alustamise juttu, vaid tuleb kohe juba porgandit anda, hehe. Aga seoses sellega, et tal hambad tulid, siis oli ta loomulikult ka virilam ja kannatas. Mõlemal korral tuli hammaste tulekuga ka nohu. Palaviku pole olnud, aga just selline päris, päris tatine nohu. Alati on mööda läinud peale hammaste lõikumist. Muidugi oli ta tujust ka ära ja jorises nukralt. Enne hammaste lõikumist on mõlemal korral ige ikka väga kummis/punnis ja paistes olnud. Kui ära lõikuvad, siis paari päeva pärast on laps äravahetamiseni muutunud. On rõõmsam ja jutustab kohe rohkem. Loogiline ka.. Need paistes igemed juba näevad valusad välja.  Vaene pisike, nii paha on vaadata, kuidas tal valus on. Loodame, et ta keha nüüd paneb veits pidurit ja puhkab ka sellest hammaste kasvatamisest vahepeal. 
Aga kuidas teil hammaste tulek lapsel möödus? Rahulikult või raskelt? Millised olid kõrvalnähud? Kui vanalt lapsel hambad tulid? Kas tuli ka pause sisse või tulid jutti? 

Lisaks oleks tore lugeda ka seda, et kui paljudel lapsed samamoodi palju sõid? Ma tean, et tihti on nii, et selle neljanda kuu sleep regressioniga seoses hakkavad lapsed öösiti rohkem ärkama ja sööma, aga kas kellelgi on äkki samamoodi nagu meil, et algusest peale nii? Millal see muutus ja kas üldse muutus? 

36 comments:

 1. Minu põnnil lõikus esimene juba 4k vanuselt. 3k olid igemed paistes ja andis tunda. Üsna jutti tulid. 4k lõpuks oli 2 hammast suus. Kuu aega jälle andis märku, siis lõikus järgmine (ehk siis 6k). Nähtuseks kindlasti punnid suu ümber, vahepeal nohu laadne asi ja kõht äkki lahtisem. Meil geelid ei aidanud, aga masseerida igemeid lasi. Öösel panin küünla, kui päris paha oli ja see aitas. :) 10k oli pea sama palju hambaid siis kui oli vanust. Enne kui sai 2 olid kõik kulud suus. Purihambad olid eriti raske tulemisega :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Huhh.. meil nagu calgel nats nagu aitaks, aga ka mitte eriti

   Delete
 2. Minu laps on nüüd 9kuune ja tal pole veel ühtegi hammast. Kuigi siin viimasel ajal on rahutuid öid perioodidena nädala kaupa olnud ja igemed on meeletult paistes. Praegu on näha, et kohe-kohe kaks hammast alt igemest välja kargavad ja ega ülemiste tulek ka enam kaugel ei ole. Kui tulema hakkavad, siis tuleb raudselt neli hammast korraga. :D Targad inimesed teavad rääkida, et lapsel võib halb olla ka juba sel ajal, kui hambad igeme sees ülespoole tõusma hakkavad. Lõikumise aeg ei pidavatki enam nii valus olema...
  Kas sa pole mõelnud, et ehk annad enne ööund Krisile mingit tahkemat toitu? Siis võib juhtuda, et ta magab öösel paremini, kuna kõht on rohkem täis. See on lihtsalt mõte, sa ei pea seda üldsegi tegema, kui oled otsustanud, et enne lapse pooleaastaseks saamist talle muud toitu ei anna. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Paljud räägivad jaaa, et 4tk korraga. Tundub julm! kiiret ja kerget lapsele hehehe :D

   Perearst arvas, et võiks anda jah tahkemat juurde juba, aga mul sellega kahetised tunded. Ma tunnen, et ma ise pole veel 100% selleks valmis. Vaatame jooksvalt, mis mõtted tekivad. Hetkel tunnen, et ei taha veel anda, et ta liiga pisi veel :)

   Delete
  2. Ära muidugi anna veel, kui ei taha. :-) Kui ta rinnapiimal on, siis enne 6. elukuu täitumist polegi vajadust. Tee nii, nagu enda sisetunne ütleb, see ongi õige lahendus siis! :-)

   Delete
 3. Minu poiss hakkas hamabid kasvatama alles 9-kuuselt. Ja siis kohe 6 tk korraga!!!!!! Nendest kolm on kindlasti löikunud juba. Ma lihtsat ei vaata iga päev ta suhu ;) 23ndal saab ta 10-kuuseks, niiet need kolm hammast on tulnud paari nädala jooksul. Veidi rohkem vist jonnis, muud tähele ei pannud. Söömisest nii palju et 3-kuuselt läks R üle rpa-le ning 4-kuuselt söi ta päeval iga 3h tagant nagu kellavärk ja öö magas söömata

  ReplyDelete
 4. Minu neiul hakkasid hambad lõikuma tasapisi kuskil 7 elukuu paiku ja enamasti ikka ka kahekaupa. Kahjuks ei ole tal kordagi olnud nii, et ma mõne hamba sealt suust nö leian. Igale hambale eelneb nutt, jorin, vähemalt üks magamata öö ja tihtilugu ka palavik. Hetkel on neiu 2a2k vana ja tal on jätkuvalt puudu 2 ülemist silmahammast ja 4 kõige tagumist purihammast. Selline hiline ühesõnaga. Tundub, et nende tagumiste kasvatamisega ta hetkel tegelebki, sest just tänane öö on meil mõlemal magamata ja päev möödub kaisus või diivanil nukralt kössitades.

  ReplyDelete
 5. Minu laps 7-kuune ja sööb sama tihti, nii öösel kui päeval. Praegu 9 kilone. Esimene hammas tuli alles paar päeva tagasi ja ööd ka kohe rahulikumad. Ju see ikka vaevas teda. Aga mul laps magab kõrval, ei jaksa mitte kuidagi ärgata söötmiseks. Läbi une söödan ära ja magame edasi. Vahel hommikul ei mäletagi kas ja mitu korda üldse ärgatud sai. Aastaselt hakkan alles vaatama kuidas öösel vähem süüa anda, praegu veel liiga väike.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Meil ka esimesed kaks kuud magas laps kaisus, aga kolme kuuselt panime oma voodisse, minu voodi küljele :) Magab seal isegi paremini, ei siple nii väga ja leppis kohe. Mitte mingit muud vahet lapse jaoks nagu polnud. Endal oli küll mugavam, et ei pea jalule tõusma, aga samas ma nagunii ei jäänud samal ajal magama, kui imetasin.

   Delete
 6. Meie saame nüüd 4kuuseks. Sööme öösel iga 3h tagant. Aga sa võid proovida talle anda keedetud vett. Seda võib beebidele anda. :) meil muidugi väga armastab lutti :)Hambaid pole meil veel kuskil :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mina olen kuulnud, et nii pisike tahab öösel ikka rinda. Et ta mitte ainult söögi vaid ka janu jaoks :) Aga see on nii individuaalne ja polegi õiget ja valet. Igaüks teeb omamoodi ja tuleb enda sisetunnet usaldada.

   Aga ma tean jah, et paljud annavad. Meile ka lapsena anti :) Ma hetkel veel ei plaani anda. Siis, kui ta natukene vanem on, siis küll.

   Delete
 7. Mul poisi 3 kuu mõõtudeks oli 7,5kgja 64 cm. Öösiti algusest peale tihti tahtnud süüa. Hambaid veel pole aga roomab ta küll juba. 20 ndal saab 4 kuud. Peanahk valutab tõesti. Vahest teen juuksed lahti ööd ka. Ning pontsu poiss teeb ka alaseljale valu. Esimesel lapsel esimene kiku tuli 6 kuu vanuselt. Alati enne lõikumist oli viril. Nii,et ma veel ei oota kikusid :)

  ReplyDelete
 8. Esimesed hambad tulid veits enne 6k saamist ja ilge öudse kisa ja kaklemisega. Nädal aega jutti röökis nii päeval kui ööl. Edaspidi tuli hambaid nagu seeni pärast vihma. Purihambad olid eriti öudsed, ikka väga jube oli. Tal köik hambad tulnud raskelt, valuga, palavikuga, köhulahtisusega. Suur abimees oli Nurofen siirup, sai natukenegi magada. Ja siis esimese hamba tulekuga jättis ta päevapealt luti ära. Asendus see lutt loomulikult rinnaga, eriti öösel. Meil oli samamoodi iga 2-2,5h järel tiss. Köik korrutasid et vöörutaksin aga jäin endale kindlaks et laps ise reguleerib oma vajadusi. Fast forward tänaseks poja 1,5a, hambaid 16 ja endiselt saab rinda, ka öösel. Vahel rohkem, vahel vähem aga enamasti 2-3x öösel ja 2-3x päeval. On küll veits siiber, vahel käivad 'nursing aversion' hood aga läheb üle. Kuna ma tean et minust vöörutajat ei ole ega tule siis lähtungi lapsest, saab rinda seni kuni ise vöördub. Vöi siis kui juba suurem on, siis saab temaga rääkida nagu vördsega ja seletada, et hakkame löpetama. Praegu on ta ikka nii titabeebi veel :D

  ReplyDelete
 9. Minu poiss on nüüd 10-kuune ja ta alles nüüd on hakanud öösel harvemini sööma. Algusest peale on ta nii öösel kui päeval tahtnud u 2 tunni tagant süüa. Lootsin, et hakkab siis harvemini sööma kui lisatoitu hakkab saama, aga ei miskit. Püreede söömine ei edene ka nii hästi kui tahaksin, aga mis teha. Peab veel ootama ja unistama öödest kui saab magada 😀

  ReplyDelete
 10. Juuksed krunni siis ei hakka ka peanahk valutama!
  Kannan ise päevad läbi nii juukseid, kui panna juuksed kinni hobusesabasse siis ka õhtuks peanahk valus.
  Ja ööseks teen punupatsi 😉

  ReplyDelete
 11. Minu 1a2k kutil on hetkel 12 hammast, millest esimene tuli nädal enne 8kuuseks saamist. Seega praktiliselt nelja kuuga on ta kasvatanud 12 hammast. Jorinat on olnud vaid viimase nelja kasvamisel, kuna need purihambad tulid korraga. Üldse on tal kõik hambad 2-4kaupa tulnud..
  Praegu punnitavad nn kihvad ja need on kõige piinarikkamad seni.

  ReplyDelete
 12. Minu 1a6k pojal on suus 14hammast esimesed hambad tulid kuskil 6kuuselt 2tk korraga. Ega meie aru saanud et poisil hambad lõikuvad kui ükskord amustas mund sain aru et lapsel kikud tulekul. kõik 14hammast on tulnud ilma nututa õnneks. Poiss ei tee teist nägu ja kui lõikuma hakkab ehee :) Minu poiss oli väiksena kehva söömisega öösiti erit tahnud süüa enam ega ma ju teda sundima ei hakkanud päeval ta küll sõi iga 3-4 tunni tagant.4kuuselt hakkasime talle Aptamili andma ja seda jõi väga ilusti joob siiani :) Öise söömise jätis vahele juba 1kuuselt ja magas kogu öö.Siiani on ta väga tubli magaja kunagi pole olnud probleeme :)

  ReplyDelete
 13. Kaks alumist hammast tulid viie kuusel kümne päevase vahega. Rohkem vist ole tulnud neid.
  Sööb rinda siis kui soovib usun et päevajooksul rohkem kui 6korda lisaks öösel magab kaisus ja sööb siis kui soovib. Vanust hetkel üle kuue kuu.

  ReplyDelete
 14. Esimene laps kasvatas mul hambaid ühe-kaupa, teine kahe ja kolmas nelja :D. Kolmandal praeguseks vanuseks aasta ja neli kuud ning juba 3 korda on korraga 4 hammast lõikunud.
  Kusjuures peanaha valutamisega on mul just vastupidi- kui juuksed lahti pikalt, siis hakkab valutama. Nüüd on natuke parem, sest suht lühikesed hetkel, aga siiski ei kannata mitu päeva lahtistega olla.
  Ahjaa- minu tüdruk on ka praegu 8,8 kg :P (aga ta on aasta vanem kui teie poiss :D)

  ReplyDelete
 15. Minu mõlemal lapsel tulid hambad täiesti märkamatult. Ei mingit teistmoodi olekut, aegajalt lihtsalt avastasin, et ooo, jälle hammas v paar juures. Ja kasvatasid nad neid koos, kaksikute värk, kõike tehti (ja tehakse siiani) koos.

  ReplyDelete
 16. Minu esimesel tütrel lõikus esimene hammas 10 kuuselt ja teisel tütrel 11 kuuselt alles. Sugulased hakkasid proteeside raha juba koguma

  ReplyDelete
 17. Meie tibu on hetkel aastane ja suus on 8 hammast. Esimene tuli kuskil 6kuuselt oli viril ja tahtis lähedust kuid viimased 2 tulid palavikuga.
  Söögi poole pealt peaks meie tips juba hoolega sööma püreesid ja meie toitu aga kus sa sellega kui ta saaks siis emmel peaks 24/7 rind väljas olema ja tema käiks aegajalt nosimas. Emmega sööb ainult rinda, keeldub mu käest midagi muud võtmast. Ainult siis kui issiga kahekesi ollaks süüakse muud sööki. Varsti võtame võõrutamise käsile sest päris väsitav on juba.

  ReplyDelete
 18. Meil sagenes ka öine söömine enne hammaste tulekut ja kahjuks muutus aina sagedasemaks. Lõpuks tähendas see max ühetunniseid vahesid söötmiste vahel (just öösel). Ja sellest võõrutada oli ikka väga raske. Teise lapsega jälgisin seetõttu rangemalt, et üle 2-3 korra öösel süüa ei annaks. Aitas ka niisama ringi jalutamine, süles kussutamine,

  ReplyDelete
 19. Meie neiul tulid esimesed kikud 5 kuuselt ja siis järgemisi ylejãänud.
  Magamise koha pealt... mina olin see ema kes ise äratas oma last iga 2 tunni järel et teda sòòma panna et rind rohkem piima toodaks selline reziim jäi talle päris pikalt sisse aga ma ei olnud vaimselt valmis laskma tal karjuda kaa .... siis kui ta 10 kuune oli ja ma tagsi tòòl hakkasin käima siis ta oli selleks ajaks juba pudeli peal...ja see lãks paraku sama systeemiga edasi kuni yhel òòsel ta otsustas et aitab kyll ja rohkem pudelit ei tahtnud:)

  ReplyDelete
 20. Mis see 4 kuu sleep regression on? �� mul beebi 5k 2n vana. Varem sõi öösel 1 kord kui sedagi, aga viimased kuu aega sööb öösel iga 2-3h tagant. Päris väsitav on see. Ise arvan, et ehk ka hammaste tulekust. Siiani pole veel ühtegi ja igemed ka väga punased ega paistes pole. Aga Kris on ülinunnu :)

  ReplyDelete
 21. Küll teemast välja aga millist d-vitamiini laps võtab?

  ReplyDelete
 22. Just üks päev juurdlesin, et huvitav, miks peanahk nii tihti valutab :)

  Lisaks sellele, et laps juukseid ei kakuks pean patsi kandma ka rasedusjärgse juuste välja langemise tõttu. Muidu oleks terve elamine neid karvu täis. :S Kas Sul seda probleemi ei ole tekkinud?

  ReplyDelete
 23. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 24. 2 hammast tuli 5 kuuselt. Nüûd 7.5 ja ikka 2 :) 5 kuu kaal oli 9.2 :D pikkust vaid 65 ja selline mõnus potsu mul. Sööb ka öösiti mehe moodi :)
  Juuksed on "emme krunnis". Aga mitte tugevalt. Selline mónus lohve krunn.

  Ning lisaga on nii, et selle kaloraaž on ju palju vãiksem. Lisaks enne ööund ûldse ei soovitata. Kui lisaga alustada, siis ikkagi hommikupoolikul. Pudrud on ka hommikusöögid. Minu arust. Ma ise ei viitsi selle òise söömise pãrast pödeda. Vaevalt ûlikoolini sööb. Mul kaisubeebi ja magan ise enne, kui laps söòmise löpetab. Aga ma úldse selline go with the flow emps sellistes asjades :)

  ReplyDelete
 25. Minu poiss on 8-kuune ja umber 8,5 kilo. Olen jälginud sinu Krisi kasvamist ja ikka ei suuda seda laste kaaluvahet ära imestada. :) Aga minu poiss ongi suht pisike, ema-isa ka lühemapoolsed.
  Aga söömisega on meil nii, et alguses söötsin ka iga 2-2,5 h tagant, sest poiss ei võtnud hästi juurde. Sööma pidin alati ise panema, mitte kordagi pole mina veel kuulnud, et mu laps nutaks näljast. Kui rinnale panen, siis sööb, aga kui söögiaeg kätte jõuab ja parasjagu ei saa kohe toita, võib tund aega ka mööda minna, laps täitsa tsill. Ja kui kaalu juurde tulema hakkas, siis hakkasin toitma 6x ööpäevas, iga 4 tunni tagant. Lisatoitu hakkas perearsti nõudmisel (pidin valima, kas RPA või lisatoit) saama viiekuuselt, sest kaal oli ikkagi niru. Lisatoiduga tuli kaalu väga hästi juurde ja RPAst pääsesime.
  Praegu sööb 3-4 korda öõpäevas rinda, püüan hetkel öist söömist ära võõrutada, sest isegi see 1x öösel kurnab mind kohutavalt. Füüsiliselt ei vaja ta enam ammu öösel süüa, ärkab öösel harjumusest ja imeb piima ainult paar sõõmu. Minule aga tähendab see ärkamist ja töusmist, sest laps magab oma toas ja imetan istudes.
  Hambaid pole. :)

  ReplyDelete
 26. Meil hakkasid kaksikud enne kõndima kui hambad tulid.
  Ehk see oli peale 1.a 1 kuud. Iga asi omal ajal või natuke hiljem.

  ReplyDelete
 27. Meie nööbil olid aastaselt 16 hammast suus. Kõik on tulnud raskelt ja haigusega. Esimesed tulid kuuekesi. Ei läinud palju mööda, kui lisandusid kaks. Viimasel korral tuli aga kaheksa korraga. Päris julm. Nüüd 1,2 aastaselt pressivad end need neli õnnetut ka välja. Kuhu kiiret, aru ma ei saa.

  ReplyDelete
 28. Me poisil, hetkel 5,5 kuud just täna hakkas 5 hammas paistma. Ms polegi aru saanud nende tulekust. Esimesega lõi vist? kõhu lahti aga see võis ka millestki muust olla. Viimati arsti juures käisime 12.10 (5k, 1n) siis kaalus ka täpselt 8,8 kg.

  Tüdruk(5a) kaalus mul 9 kuuselt 8 kg aga hambad tulid samamoodi 4 kuu vanuselt. Ja ka polnud muresid, aga purihambad olid see eest hullumaja. Olime vist 2 ööd üleval. Tal 20 hammast suus alates 2 aastasest :)

  ReplyDelete