Sunday, October 29, 2017

Meie väikene mees on juba 5-kuune!


Nonii.. Ongi Krisi viienda kuu sünnipäev seljatatud. Täitsa suur poiss juba! Kõige vahvam ongi see, et tal on viimase nädala jooksul toimunud meeletu areng. Lausa hüppeline võiks öelda. Kui ta nädal aega tagasi ei arvanud roomamisest midagi ja keeras vaid üle oma parema külje kõhule, siis nüüd ei püsi ta üldse paigal. Ainult upitab oma peput kõrgemale, et end edasi tõugata, muudkui keerab ennast ümber oma telje, keerab kõhult seljale ja liigub juba päris usinalt mati ühest otsast teise. Ka hammaste kasvatamine ei ole jäänud tahaplaanile, sest Krisil on tänase seisuga kuus hammast. Ulme noh. Ma küll ei tea, mida ta nendega peale hakkab siin viie kuuselt. Viimane hammas lõikuski täna. Huh. Nüüd ehk teeb väikese pausi, sest ega see hammaste kasvatamine lihtne töö ei ole. 

Lisaks on ta ära õppinud omale bb-toolis väga hoogsalt hoogu tegema. Haarab oma käekestega sellest mänguasjast kinni, võtab kõvasti hoogu ja laseb siis lahti.. Ja siis ta põrkab ülesse-alla mõnda aega. See on kõrvalt vaadates maru vahva vaatepilt. No kuidagi päris asjalikuks on muutunud. Silm on selge, naerab rohkem ja tunneb meid Kristoga juba kaugelt ära ning näitab ka oma elevust välja. Äge. Meie pisikene inimene. 


Ilunumbreid meil veel ei ole, sest perearstile läheme alles kaheksandal novembril. Koduse kaaluga kaaludes on ta juba 9 kilo täis. No kohe näha, et oma issi laps. Kristo on meil ju ka peaaegu 2 meetrit pikk ja sada kilo raske. 

Ka emotsioone oskab Kris nüüd juba kenasti välja näidata.. Näiteks läheb ta hirmus kurjaks, kui ta oma mänguasjani käega ei ulatu või hakkab millegipärast igakord nutma, kui ma talle "Muna" raamatut loen, mis on pärit minu lapsepõlvest (ühegi teise raamatuga nii ei ole, müstiline eksole). Nüüd on ta õppinud ka lõkerdades naerma, kui teda kõdistada või kaelale õhku puhuda. Lisaks oskab ta nüüd nii armsasti kallistada. No kohe täitsa tahtlikult asetabki peakese rinnale ja hoiab käsi ümber kaela. Mul on sellest üks lahe video instagramis. Piiluda saab siit: https://www.instagram.com/triiinuliiis. No on üks ütlemata armas tegelane küll ♡

Neljast uinakust päeval on saanud sujuvalt kolm ning hetkel näitavad kõik märgid seda, et kohe-kohe saab kolmest ka kaks. Ööunne läheb Kris endiselt õhtul kella seitsmest ja magab hommikul kuueni. Sööb ikka iga 2 tunni tagant, nagu algusest peale olnud on. Nüüd viimased paar päeva on mingid muutused tekkinud. On tulnud mõningad 3 tunnised vahed sisse ja eile lausa üks nelja tunnine! Ma polnud juba viis kuud neli tundi jutti maganud ja ma olin ausalt öeldes öösel ikka tõsises hämmingus ja isegi uuesti uinuda oli raske. Ma lihtsalt ei suutnud seda uskuda! Tubli poiss! Mitte, et ta rohkem süües vähem tubli oleks.. Aga saate aru küll, mis ma mõtlen. Neljast kuni kuuest toitmisest öösel on saanud sujuvalt lihtsalt neli. Tundub, et nüüd, kui kõik hambad kasvatatud said, siis läheb ka ööuni magusamaks. 

Üleüldse plaanin ma unest natukene pikemalt jutustada, sest mul on üks postitus juba ammu draftis ootamas. Me oleme siin viimasel ajal palju maja kallal nokitsenud ja remonti teinud. Hetkel ehitame uut drenaaži ja seetõttu olengi siia piinlikult harva sattunud. Vlogide videosid on meeletult kuhjunud. Oleks aeg need nüüd kokku monteerida ka. Aga homme seame sammud Tallinna suunas, sest meid ootab üks äge halloweeni peoke sõbranna juures. Seal on palju teisi beebisid veel, seega peaks ka Krisil põnev olema. 

Mis vanuses hakkasid Teie lapsed roomama? Istuma? Käputama? Kõndima? Sõnu ütlema? Vahva oleks lugeda! 

22 comments:

 1. 5-kuune või viiekuune!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oihh, kuidas siis selline viga. Häbi mulle :D Parandasin ära! Tänud!

   Delete
 2. Jako hakkas keerama ûle úhe ôla 5 kuuselt. 6 kuuselt sai keeramise hâsti kâppa ja rullis möòda tuba. 6.5 hakkas roomama ja 7 saades sai see ka kãppa. 7k1n hakkas istuma ja 7k2n hakkas pûsti ajama. Algul nagu ei saanud vedama ja siis ei saanud pidama. Hetkel 7k3n ja on 1 tradlik sôna - õde :)
  Hetkel katsun talle ôpetada, kuidas pústi asendist istuli saada. Ta kasutab matsaki stiili :D
  Vanem laps oli sarnane. Keerama alles 5 kuuselt aga siis pûsti juba 6.5. Pãris kâima lâks 1a2n :) ja 1.5 aastaselt oli ca 20 sôna. Aga 2selt oli juba 100% kônelev laps.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Seee on ikka maruvahva, kui nad lõpuks rääkima hakkavad :D nii äge!

   Delete
 3. Roomama hakkas kuue kuuselt ja muid asju veel ei oska. No muidugi pöörab ja jutustab kole palju :D täna terve päev käis üks eieieiei :D lapd muidu 7kuune :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hehehe, nii lahe :D Meil teeb Kris hetkel päevad läbi jubedat "kakamise" häält.. Väga järjepidevalt :D Ka avalikus kohas.

   Delete
 4. Mu poeg ei roomanud n.ö. trafitsioonilisel viisil kuni oli pea aastane. Ta tõmbas end kätel ringi mööda põrandat nagu haavatud sõdur :). Ise lükas end istuma kuskil 6ndal kuul ning toe najal käis nii 8nda kuu vanuses natuke. Käputama hakas 11ndal kuul. Täiesti toeta aga hakas tegima samme 1a.4 kuusena ning sealt edasi tuli kõndimine juba väga kiirelt :). Arst ei muretsenud kordagi et mu laps täpselt raamatu järgi ei rooma, istu ega kõnni. Alati ütles et iga laps teeb neid asju siis kui on selleks valmis. Sõnade osas on raske öelda sest midagi mis meenutas sõna emme tuli üsna vara...nii 8ndal kuul :-). Eks iga laps ongi oma enda rütmis.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Muidugi teevad lapsed asju alles täpselt siis, kui nad ise selleks valmis on. Mõned ju ei hakka üldse roomama, vaid kohe kõndima :)

   Delete
 5. Selle roomamise teemaga tuli meelde see, kui ema rääkis, et meie pere lapsed ei roomanudki traditsioonilisel viisil :) mina olin algul tagumiku peal edasi liikunud, istuli ja siis jalgadega edasi tõukanud ennast ;) kujutan ette, et see võis päris naljakas vaatepilt olla :D Ja kõndima hakkasime me kõik (mina, mu 2 õde, vend) alla aasta vanuselt, kuskil 9 kuu kuni 11 kuu vanuselt :)

  ReplyDelete
 6. Keerama hakkas 4k, roomamise jättis vahele, tükk tühja maad, istuma hakkas 8k, käputama 8,5k, ilma toeta seisi 3k 10,5k, toe najal köndima nädal pärast 1a sünnat ja täitsa ise köndima 1a2k.
  Hetkel 1a7k ja pole ühtegi söna, aint ähmane ägisemine. Perearstilt olen kogu aeg öinendada saanud et miks juba ei oska ja miks ei tee nii ja naa.
  Ma arvan et need emad kelle lapsd vb veidi aeglasemad, ei julgegi söna vötta kui vaadata et fb kommentaaride järgi köigil nii ilusad, tublid ja osavad lapsed.

  ReplyDelete
 7. Kui ta sul nii tihti öösiti sööb, võid ju proovida õhtuti talle putru anda. Ehk hoiab kõhu kauem täis 😊

  ReplyDelete
  Replies
  1. Eiiiii ära seds küll tee!!! Ma ei tea mikkkksss see õhtupuder nii popp on aga ei, lihtsalt ei. See pole ok.
   Minu pea 2a sööb siiani öösel 1-2x rinda, see on normaalne nii väikeste laste puhul

   Delete
  2. Eks iga ema ise teab, andsin nõu puhtalt enda kogemusest. Ka minu esimene laps oli kehv magaja ning tahtis tihti rinda. 5-daks elukuuks sai mul selllest kergelt öeldes siiber (loe: olin surmväsinud!) ning andsin õhtul enne viimast piima. Asi paranes tunduvalt ja ka laps oli rõõmsam.

   Delete
  3. 2a küll öösel enam rinda ei peaks saama. Täiesti rumal jutt. See pole enam toit vaid harjumus sellises vanuses. Ära Triinu kõike ka kuula ja usu. 5k on juba üsnagi suur, et lisaks rp toitvamat süüa. Samas on see täiesti ok, kui Kris veel u aasta öösel sööb 3x nt. Aga no 2a enam mitte. See juba liig.

   Delete
  4. Mitte harjumus vaid vajadus. https://themilkmeg.com/why-our-breastfed-babies-and-toddlers-wake-so-frequently/

   Delete
  5. appi kuidas sina viimane anonüümne saad öelda, mida kellegi laps peaks tegema või ei peaks :D ega see piim ju sellele 2 aastasele kahjulik pole. See on pigem kasulik. Päris veidraid inimesi eksib siia ära :D

   Delete
 8. Roomama, istuma, käputama, toe najal kõndima ja rääkima hakkas kõike 7-8kuuselt. Päris ise kõndima 1a1kuuselt, esimesed 2-3sõnalised laused ka 1a-selt. Oligi füüsilise poole pealt aeglane, aga see-eest lobises ja lobiseb siiamaani kõvasti rohkem(nüüd juba arukamalt) kui teised tema ealised. Hästi lahtise pea ja suurepärase loogika ja mäluga laps on, aktiivsuses aga jääb julgematele ja agaramatele alla(hetkel 3a).

  ReplyDelete
 9. Öise söömisega lugesin, et mõnel aitab ka see, kui pumpad hommikul piima välja (hommikuti kõige rammusam piim) ja siis annad seda õhtul talle lisaks rinnale. :) Aga mega armas laps sul! <3

  ReplyDelete
 10. Ma olen su blogi värske lugeja ja tahtsin küsida, et millega su abikaasa tegeleb? Olen instas ka su jälgija , vahel tunne, et ta ka kodune 😀.

  ReplyDelete
 11. mis mõte nendel mini-sünnadel on? kas enda ja kristo sünnadel teete ka selliseid asju?

  ReplyDelete
 12. Kas Kiristo on reaalselt ka 100 kilone haha?

  ReplyDelete