Wednesday, March 1, 2017

Ämmaemand annab nõu: Pärilikkuse roll sünnitusel. Kas meil võib sündida suur tita ja sünnitus osutuda raskeks? Hirmudest!

Ämmaemand annab nõu: Pärilikkuse roll sünnitusel from Māmiņu Klubs on Vimeo.

Sain minagi mõni aeg tagasi emmedeklubi võttetiimiga tuttavaks ja mõned küsimused ämmaemand Maretilt küsida. Siin ongi meie kohtumise esimene osa. Eks videost näeb rohkem ja pikemat artiklit saab lugeda emmedeklubi lehelt siin : LINK

Kas Teie puhul mängis rolli Teie kaaslase kasv tita kasvul? Või hoopis sünnitasite oma emaga sarnaselt? Milline oli/on olnud Sinu kogemus? Milline oli Sinu kõige suurem hirm sünnituse osas?

29 comments:

 1. issand,mul oli nii kerge sünnitus,kuigi kutsuti esile ja laps oli 4,280 .mul läks 2 nädalat üle tähtaja,teised kõrvalpalatites karjusid mina olin nii rahulik ja lihtsalt pressisisn :D .Ämmaemandad naersid ,et sellist sünnitajat ei kohta igapäev,Muidugi lasin teha ka epituraali poole peal.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ega tihti ei kohta ka naisi kes ütlevad, et "isssand, mul oli nii kerge sünnitus" :D :D ÄGE!

   Delete
  2. No epiduraaliga polegi ju nii valus sünnitada. Mõni ei tunne üldse mitte midagi...

   Delete
 2. Minu esimese lapse sünnikaal oli 5140 grammi ja 55 cm. Elukaaslane on mul pikkuselt keskmist kasvu, 1,86m, ise olen 1,68m. Kaalutõus oli esimese lapse aeg üsna suur (+26kg), võimalik, et "aitasin" ka ise lapse suurele sünnikaalule kaasa. Hetkel ootan teist last, aprillis on tähtaeg ja jälgin toitumist rohkem, kui varem. Hetkel kaalu juures u +12kg. Mainin veel, et algkaal on mõlemaga lapseootele jäädes sama olnud. Eks nüüd aprillis selgub, kas võis asi olla ka toitumises. Mingil määral kindlasti :) Aga emaga võin oma sünnitust võrrelda küll, kuna mu ema sünnitas mind väga väga kiirelt ja mul endal kestis kogu sünnitus, alates valudest, 2h, siis mingisugune seos on olemas. :) Ootan juba huviga aprilli. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oiiiii, suuur laps! :)

   Mul hetkel 28 nädal ja kaalu juures 7,5kg. Ise olen 153 cm pikk. Nooo püüan end ikka igatepidi koguaeg taltsutada selle söömisega. Vahel õnnestub, vahel mitte :D

   Palju õnnne uue pisikese puhul!! :)

   Delete
 3. Ma olen 155cm. Laps sündis 38+5 nädalal ja kaalus üle 4kg. Pärast pikka ja rasket sünnitust erakorralise keisriga. UH ennustas 3,2kg last :D Mees mul pikk, 188cm. Nüüd ootan teist titat, näis kuidas läheb.

  ReplyDelete
 4. mul ka 2 meetrine mees,ja laps sündis 53 cm ja 4,280, aga sünnitus oli kerge

  ReplyDelete
 5. Meie oleme mehega mõlemad keskmisest suuremat kasvu, kuid ma sellest eriti muret ei võtnud. Tugiisiku loengus näidati filmi, kus naine tegi kõik endast oleneva, lihtsalt beebi oli tema vaagna jaoks liiga suur ja sünnitus lõppes keisriga. Mäletan, kuidas abikaasa filmi lõppedes ütles "Loodame, et meil nii ei lähe!" Ja mis oli reaalsus? Veed tulid kodus ära, haiglas toimus avanemine, tulid pressid, aga keda ei tulnud, oli meie beebi. 12 tundi pärast vete puhkemist tehti keisrilõige. Põhjuseks selle 4,2 kg kaaluva lapse jaoks minu liiga kitsas vaagen ning lapse vale asend sünnitusteedes.
  Seega ära muretse, läheb nii kuidas läheb, sind aitavad arstid, sind toetab su abikaasa ja kõik läheb täpselt nii nagu minema peab :)

  ReplyDelete
 6. Laps on võimalik "suureks süüa" vaid GTT diagnoosiga, see on ämmaemandate hirmujutt, et ise lapse suureks sööd, kuna see ongi geneetiliselt etteprogrammeeritud, kui suur või väike laps tuleb :)

  ReplyDelete
 7. Mu mees on miski 180cm pikk (täpselt ei tea) ja ise olen lühike 164cm. Tütar sündis 40+4 ja 3090g ja 52cm. Sünnitus alguses oli täiesti ok ja haigla jõudsin 6 cm avatusega ja valud olid suhteliselt kökimöki. Kuna asi liikus edasi suht aeglaselt, siis peale vete avamist läks asi käest ära. :D Sain tilka ja tabletti ja 3-4 tundi vist lihtsalt pressisin. Oi see lõpp oli valus ja jube, aga hakkama sain. :D Raseduse ajal võtsin juurde u 10kg, sõin nii nagu tahtsin, midagi ei keelanud endale, laps on meil pikk ja peenike siiamaani ja raseduskilod kadusid väga ruttu. :)

  ReplyDelete
 8. Mina 159cm pikk, mees 186cm.Sünnitasin lapse 50cm ja 3040g nädalaid oli 40+2:) Raseduse lisakilosi oli 8kg. Peale sünnitust oli see 8kg ka kadunud :D

  ReplyDelete
 9. Minu ja mu ema esimene sünnitus olid väga sarnased. Ema esimene laps (minu vanem vend) sündis kaks nädalat enne tähtaega, 3150g ja 50cm. Minu esimene ja hetkel ainus laps sündis samuti umbes kaks nädalat enne tähtaega (38+2) ja kaalus 3140g ja 50cm ��
  Mõlemal olid sünnitused kerged, sünnituse ajal vahepeal mõtlesin küll, et enam ei jõua aga korrutasin endale koguaeg, et selleks naised ju ongi ��Ja nii kui mu väikse inglike mulle rinnale pandi, ütlesin kohe üle sünnitustoa, et enam ei mäletagi et oleks valus olnud ��
  Sünnitus oli täiesti loomulik, ilma valuvaigistiteta ja ainult ühe korra vist tegin korraks kõvemat häält ��
  Sünnituse eel hirmu polnud, ei käinud ühelgi loengul, tahtsin minna sünnitama võimalikult võhikuna, põhimõttega, et kui ei tea mis ees ootab siis ei tea ka mida karta. Ja nii õnneks läkski ��
  Sulle soovin aga ilusat lõpuspurti ja võta vabalt, kõik läheb super hästi! Selleks ju naised ongi! ��

  ReplyDelete
 10. Mina hakkasin valutama kell 12 päeval. Sünnitustuppa sain 22:00, 00:15 avati veed ja alles hommikul 9:24 sündis poja erakorralise keisriga. Polnud eriti lihtne. Enne seda oli mul endal veel haigushoog ka (hingamisraskused), mis ei allunud ravimitele

  ReplyDelete
 11. Ma nüüd olen ka seda usku, et see kaal, mis raseduse ajal juurde tuleb on mingil määral geneetiline. Oleme mõlemad õega pikka kasvu (179cm) ja nuu mul kui tal tuli rasedusega 20kg juurde. Minul kahjuks algul ämmaemandaga ei vedanud - iga visiit noomis ja vangutas pead kuuldes, et ma jälle +2kg raskem. Mingil hetkel ma ei jaksanud enam seda kuulata ning vahetasin ämmaemanda ära. Ennustati suurt last (+4kg), aga sündis täiesti keskmine -3,5kg. Ei tea kas kuna olen pikka kasvu või mis, aga sünnitus läks väga ruttu. Esimestest valudest kuni lapse tulekuni 4,5h. Samas kui ma saaksin mineviku endale midagi öelda, siis peamine on mitte üleliia ette mõelda (sünnitamine oli valus (tihti peljatakse seda sõna sünnituse kirjeldamisel miskipärast), aga oma peas olin eelnevalt selle palju hullemaks mõelnud), mine vooluga kaasa, usalda arste ning kaotada valehäbi valuvaigistite ees justkui koos nendega sünnitades oleksin ma vähem tegija. Sa tood ilmale uue elu. Vat see on äge!

  ReplyDelete
 12. Oleme elukaaslasega mõlemad pikad inimesed ja õnneks oli mul ikka väga kerge sünnitus :) Valud hakkasid 9 paiku õhtul ja öösel 5st otsustasin, et võiks vist haiglasse minna (valud olid täiesti talutavad ja mitte midagi erilist). Haiglasse jõudes oli tãisavatus, löödi kohe sûnnituslauale (siis korraks käisid tugevamad valud), 3 pressi ja 3,9kg ning 51cm pikk poiss vupsas välja :D sain mõned ilupisted, aga koheselt peale sünnitust mõtlesin, et võib küll teinekordki sünnitada :D
  Loodan, et su sünnitus läheb sama kiirelt ja kergelt :)

  ReplyDelete
 13. Mina ja mu kaasa olime sündides mõlemad üle nelja kilo ja nii kuskil 56 cm pikad. Rasedusega ma väga juurde ei võtnud, kuskil 10 kilo. Olen 178 cm pikk ja enne rasedust 62 kilo, mees on ka pikk. Poiss sündis 4,5 kilo ja 56 cm, nii et tundub, et meie lapsele pigem geenidega pikkus ja kaal antud :) sünnitus oli väga pikk, aga siiski loomulik. Haiglast tulin koju kaks kilo kergemana.

  ReplyDelete
 14. Mina võtsin esimese rasedusega juurde 10 kg ja suunati esilekutsumisele ,sest ühtäkki viimases uh-s 38 nädalal avastati, et laps suur. Sündis 4628 gr ja 56 cm. Kõik olid üllatunud, sest mul oli ainult kõhu peal pall ja mujale kilosid ei lisandunud, et kuidas nii suur laps. Sünnitus kestis 11h30 min.
  Praegu teine rasedus, koguaeg valvsa kontrolli all. GTT ja kõik muud näitajad korras olnud koguaeg, ei söö eriti magusat ega rämpsu jne. Eile oli tähtaeg ja kua sündinud vahepeal laps pole, siis täna suunati kontrolli ja UHsse. UH näitas 5000gr lapse kaaluks. Ma ausalt hakkasin nutma. Kaalu olen juurde võtnud täpselt samamoodi nagu esimese rasedusega ehk +10 kg ja ainult pallike on kõhu peal. Kust see kaal tuli jälle? Niiet nüüd on vaja vastu võtta otsus - ise või keisriga???
  Mees on pea 2m pikk ja ise 173 cm. Seega geenid siis.

  ReplyDelete
 15. Mina sünnitasin kokku 36h ja pold hullu midagi. Õudne väsimus oli lihtsalt.
  ma kartsin suurt last. 38 nädalal öeldi kaaluks umbes 3800 ja ennustati, et laps sünnib üle 4kg. Kartsin sünnitust hirmsasti, sest kandsin veel nädala ülegi. Sündis aga preili kaaluga 3690 ja 50cm pikk. Elukaaslane on pikk poiss, ise olen lühike.

  ReplyDelete
 16. Kas seda saab vabalt valida, kas loomulik või tavasünnitus? Näiteks, kui öelda, et ema sünnitus kestis 19 tundi ja siis hirm, et äkki kestab minu oma ka. Või kuidas selle keisri saamisega lood on? :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Selleks, et sa puhtalt hirmu põhjal keisri saaksid, peab psühhiaater sul vastava foobia diagnoosima. Ja seda kergekäeliselt ei tehta. Üldiselt ei tasu end kellegi teisega võrrelda. Ka enda emaga mitte. Minu ema sünnitas mind terve ööpäeva ja ise sünnitasin kolme tunniga.

   Delete
 17. Esimese lapsega ma liikusin hästi palju raseduse teises pooles ja toitumist jälgisin kõvasti. Sünnitama minnes oli 17,5kg juures. Laps kaalus 3420g.
  Teise lapsega ma liikusin palju vähem, sest oli talvine aeg ja sada häda. Toitusin ka palju kehvemini, kui esimese rasedusega, sest talvel ikka vähem värsket saadaval. Eelistanud olen alati oma aiasaadusi. Ise võtsin 14,5kg juurde, aga laps oli 3895g.
  Sünnitused olid selles mõttes emaga sarnased, et veed ei tulnud ise ära. Aga mind veel "õnnistati" sellise asjaga, et puudusid pressid. Mõlemad lapsed pidin puhtalt toore jõuga välja pressima. Oli väga hull küll, aga piiksu ka ei tulnud mu suust ei ühe ega teise sünnituse ajal.

  ReplyDelete
 18. Sünnitasin kokku 43h! Ja juba järgmisel päeval ütlesin, et võin varsti uuesti sünnitada.
  Minu ainuke hirm on, et vb pean seekord samakaua sünnitama.

  ReplyDelete
 19. Loomulik ja tavasünnitus on samad asjad :)

  ReplyDelete
 20. Mina olen 158cm pikk, sündides olin 3,9kg ja 53cm. Mees 176cm, sündides 2,5kg ja 52 cm. Meie esimene laps sündis esilekutsumisega 41+1, kaaludes 4065g ja oli 53cm pikk. Juurde võtsin 16kg. Emal olid samuti mõlemad lapsed esilekutsumisega. Sünnitused aga kerged, endal oli ka väga kerge ja kiire. Hetkel oleme teise lapse ootel ja mul ka hirm, et äkki tuleb päris hiiglane, sest räägitakse ju, et iga järgnev suurem.. tähtaeg mai lõpupoole, hetkel kilosi juures 6kg. Toitun tervislikult ja üritan võimalikult palju liikuda, mida esimese raseduse aeg ei teinud. Eks näis mais.. :)

  ReplyDelete
 21. ega vist vanemate pikkusel ja kaalul pole lapse mõõtudega erilist seost, vähemalt minu näitel küll.:)
  mina olin sünnitama minnes 35aastane, u 95 kg, votsin rasedusega u 15 kilo juurde. Oleme mehega mõlemad pikad inimesed, 193 ja 178, mees 93 kilo, mina nii 75-80 tavaliselt. Lapsuke sündis aga 2800 g ja 49 cm ja minu sünnitus oli kerge ja kiire, sünnitustuppa minekust kuni lapse rinnale panekuni kulus 50 minutit. Praeguseks on preili 5aastane tegus ja tragi piiga..aga oiii kui pisu ta ikka sündides oli.

  ReplyDelete
 22. Mina 160 pikk ja mees 182, kuid ma olen vaadanud, et loeb pigem vanemate sünnikaal. Me mõlemad mehega olime sündides veidi üle 3kg ja mehe suguvõsas ka kõik lapsed olnud sündides väikesed, enamasti lausa alla 3kg, kuigi tähtajalised. Enda lapsed olid ka, 1. sündis 40+ nädalal ja 3,1kg ning 2. 38+ nädalal ja 2,8kg. Kusjuures sünnitada oli 1. kergem, isegi väga kerge tänu epiduraalile. :) Teine tuli väga kiirelt ja seetõttu ka valusalt.

  ReplyDelete
 23. Mul oli väga kerge ja kiire sûnnitus. Veed puhkesid kodus kell 16.00. Haiglasse jōudsime 16.35 ning 17.37 oli laps käes. Kaaludes 3734g ja oli 53 cm pikk. Minu puhul peab paika: emmel oli samuti kerge ja kiire sünnitus.


  ReplyDelete
 24. Alustan siis sellest, et mees oli mul sündides üle 5kg, mina ise üle 3kg, pea 4kg.
  Minu ema esimene sünnitus oli selline..keskmine vist :D 10h ringis.

  Minu esimene laps oli sündides 3864g ja 53cm.
  Sünnitus oli PIIIIKKKKK ja raske :D kokku 24h ja 25min.
  Veed tulid ära, aga emakakael ei avanenud ja peale 12h valutamist, hakati sünnitust esile kutsuma, tehti ka epiduraal ja siis veel natuke ülem 12h ja tita oli käes, sündis vaakumiga. Ütleme nii, et ...raske, aga vaeva väärt.
  Kahjuks esimesed päevad veetis tita hapnikupuuduse pärast intensiivis.
  Aga praegu väga tubli ja tragi 3,5a poiss :)

  Teine sünnitus oli kerge ...14h pikk :D
  Aga siiski võrreldes esimesega kerge.
  Ühtegi õmblust ei saanud, kuigi tita oli suurem :D, aga sünnitus kutsuti samamoodi esile,sest emakakael ei hakanud avanema.
  Tita ise oli 4187g ja 53cm pikk.
  Praegu tubli 1,5a tüdrukutirts :)

  ReplyDelete