Sunday, October 2, 2016

Meie Bali - #5 - Kuidas me koka juures külas käisime ja aia saadusi sõime

Parima kvaliteediga vaatamiseks vali 720p!

Tänane päev läks selles mõttes kehvasti, et pildimaterjali on meil päris vähe. Kaamera võtsime kaasa küll ja pilte tegime ka, aga mälukaardi unustasime eelnevalt kaamerasse panna. Oh well. Seekord räägib video pigem rohkem ja pilte/juttu saab postitusse vähem.

Hommik algas päikseliselt. Saime ennast 11 paiku ülesse ja seadsime end mugavalt lamamistoolidele valmis. Hommikuks nosisime puuvilju, praetud muna ja võiga toasti. Selle söömisega harjume ilmselt nii ära, et kodus ärkame samamoodi ülesse, istume uniste nägudega laua taha ja siis imestame, miks värske dragon fruit laual ei ole. Patuselt mugavaks on siin see asi tehtud. Hotellis tuleb ju oma kandiku/taldrikuga enamasti järjekorras oodata, kõike ruttu omale kühveldada ja siis käbe laud otsida.  Kõik see äratab veidi ülesse. Siin oleme for real tõusnud voodist püsti, käinud korra vannitoas pissil/hambaid pesemas ja siis otse unisena laua taha istunud. Mõelda vaid, et me saame veel 12 päeva seda kõike nautida. See tundub unreal.


Hetkel on olnud nii, et igapäev umbes kella kahe paiku hakkab meeletut paduvihma sadama. See kestab küll üsna üürikest aega, aga ookean kaob täielikult silmapiirilt. Siis on mõni aeg pilvine ja uuesti hakkab sadama kella seitsme ajal õhtul (ehk siis as we speak). Peale esimest vihma ja enne õhtusööki tuli kokk meie juurde, et tutvustada meile natukene ümbrust ja oma kodu. Ta elab siit tegelikult vaid mõned majad eemal. Kogu selle maja staff elab siin külas. Kõndides Komane koju saime tee peal lehvitada nii aednikule kui ka valvurile. Selgus, et terve see küla on omavahel üks suur perekond. Kes on kellegi täditütar, venna poeg, vanaema õde jne. Nii kutsuti meid tee peal ka ühte teise hoovikesse, kus usinalt prügi põletamisega tegeleti. Nägime veel riisipõldu, palju hulkuvaid koeri, lehmasid, parte ja loomulikult palju tänaval kilkavaid lapsi. 

Komane kodus pakuti meile kõiki võimalike saadusi nende oma aiast. Alustades sellest, et nad tõid meile kookoseid puu otsast alla, saime proovida veel mangot, valget granaatõuna ja melonit. Banaanid jäid seekord proovimata, sest need olid veel liiga rohelised puu otsas. Seejärel saime mekkida Bali traditsioonilist salatit. Kõike seda näeb lähemalt videost. Kusjuures Balil on traditsiooniks see, et kui mees võtab naise, siis too naine kolib mehe vanemate juurde ja nii elataksegi koos suure perena oma elupäevade lõpuni. Mingit omaette kolimist nende kultuur ette ei näe.  


Õhtusöögiks serveeris kokk meile tuunikala. Kõrvale siis riis ja ma ausalt ei saanud aru, mis see türgiubadega roog täpselt oli. Tuunikala aurutas ta banaanikoore sees ja hiljem kooris selle sealt välja. Ma ei ole kunagi tuunikala sõber olnud ja seetõttu proovisin seda vaid paar tükikest. Ma ei pane kätt ette ühelegi roale ja soovin alati kõike proovida. Nendest kahest tükist mulle aga siiski piisas ja ülejäänu jätsin Kristole nosimiseks. Ise lasin kahe suu poolega riisi ja seda teist rooga (mille olemust ma endiselt kirjeldada ei oska). Need maitsesid väga hästi!

Homme peame ärkama juba hästi varakult. Kell 6 hommikul tuleb meile meremees järele, et viia meid päikesetõusuks ookeanile delfiine vaatama. Kes mind hästi tunneb, on ka teadlik sellest, et ma olen väga merehaige. Mistõttu ma ka homset väga pelgan. Samas ei taha ma maha magada võimalust näha neid imelisi loomasid oma silmaga.

25 comments:

 1. Teie reis imeline ja see on nii super, et te saate niivõrd palju teist kultuuri proovida ja nautida! Head ülejäänud reisi teile, päiksekesed! :)

  ReplyDelete
 2. Kuidas või millega need ilusad lokid on tehtud? :)

  ReplyDelete
 3. Tõesti ilusad lokid ja nii lahe, et näete sellist kohalikku kultuuri ka:) Ise ma vb tunneks alguses vähemalt veidi ebamugavalt, et keegi kogu aeg toimetab, aga te olete nii head suhtlejad, et olete juba nii ruttu personaliga sõbraks saanud:)

  Tore, et iga päev positate:) Juba nende igapäevaste söögipiltide nägemine on nii põnev! Et mida teile jälle kokatakse:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Lokitangitega (selline porgand) :)

   Tead.. Tegelt on nad siin villas pigem vähe kui palju. Aednik käib mingi viie ajal hommikul ja me teda praktiliselt ei näegi. Turvamees on siin kui me magame (loomulikult mitte majas). Tal on oma putkake :)

   Aitähhh :)

   Delete
 4. Millega te oma videosid jäädvustate? :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Canon Legria mini X vist (http://www.costany.ee/2016/05/birthday-girl-minu-23-dreams-do-come.html?m=1)

   Delete
 5. aiasaadused on üks sõna:) ilusat puhkust!

  ReplyDelete
 6. Pealkiri võiks vabalt olla ka Balimoon :) :) Missugune rand ja ookean seal on? Ise olen käinud Portugalis Atlandi ookeani juures puhkamas ja seal olid võimsad tõusud/mõõnad ja mõnusad lained. Rand oli ka megamõnus. Delfiine käisime kummipaadiga vaatamas ja super kogemus oli. Keep us posted :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Pigem selline natukene räpane. Liiv on äge.. süsimust! :)

   Delete
  2. Täpsustan ka.. Siin siis India ookean

   Delete
 7. Hei. Minu arust koht (maja ja aed) on super ilusad aga samas mererand ju suhteliselt räpane ja kole ja kas teil igav ei hakka 2 nädalat aind majas ja aias chillida? Jah käite koka kodus ja ühe korra delfiine vaatamas aga muidu tundub suht vähe tegevusi/seiklusi olevat? Head reisi jätku

  ReplyDelete
  Replies
  1. Sa vist pole meie postitusi hoolega jälginud. Meie reis on kõike vastupidist kui majas passimine :) Me oleme siin veel lihtsalt nii vähe olnud ja kõike ju paari päevaga ära ei tee. Meil on jäänud veel 11 imelist päeva ja vägagi palju tegevusi on plaanis.

   Viimati kui Küprosel sai käidud hüppasime paraplaaniga lausa kaljult alla :)

   Delete
 8. Väga äge! Minu poolt ka respekt, et igapäevaselt postitate. Villa on imeline, Bali viimase peal. Ootan uusi lugusid.

  ReplyDelete
 9. Om Swastyastu!
  Kookusvesi on väga kasulik! Juuaksegi n.ö noore kookuse vett (young coconut). Hiljem muutub vesi valgeks kookuslihaks.
  Ma ise elasin Balil aasta (nüüd juba Indias) ja aastalõpus lähen perega tagasi mõneks kuuks.
  Muideks, põhja Bali ja lõuna Bali on veidikene erinevad just arhitektuuris (eks traditsioonide ja kultuuri mõttes ka). Lõuna pool on rohkem hooneid hoovis, põhja pool ei ole nii. Muidu on majade paigutus kõik sõltuvuses nende kõige tähtsama püha mäega Agung, mida tähtsam hoone seda rohkem suunaga mäe suunas. Mida roojasem, n peldik, siis seda kaugemal. Mäejalamil on ka nende tähtsaim tempel Besakih. Aga iseenesest ei ole see huvitavaim vaatamisväärsus turistile.
  Balil on hinduism aga see on siiski India hinduismist kohati ikka väga erinev aga muidugi on ka sarnaseid jooni. On samu jumalaid n - Brahma, Visnhu, Shiva - Looja, Hoidja, Hävitaja (võib märgata ka värvidena - valge, punane, must) ning veel ja veel. Hinduismis on palju jumalaid aga lõppkokkuvõttes on vaid üks jumal, nimeta kuidas tahad, kõiksus, absoluut, tervik, algus ja lõpp jne (sama Indias). Balil nimetatakse seda Sang Hyang Widhi . Ehk siis nii nagu mina olen tütar, õde, abikaasa, ema, sõbranna, töökaaslane jne siis minu poole pöördutakse vastavalt aga lõppukokkuvõttes olen ma vaid mina ise. Nii ka jumalatega, pöördutakse üheainsa Jumala erinevate vormide poole, kel erinevad nimed ja erinevad n.o tegevusalad.
  Kui ehk veidike Bali templiga tutvust teha siis võiks ju minna Tirta Empuli ja teha väike veerituaal. See püha vesi peseb puhtaks kõik halva. Ma käisin ikka kui mitte rohkem siis kord täiskuul end seal (ka muudes püha kohtades) vette kastmas :) Aura pärast säras :)
  Templisse peab minema sarongidega aga ma kujutan ette et villast saate laenutada.

  Balil (ja üldse Indoneesias) on palju maagiat. Kuna ma uurisin veidike maagiat (õppisin tol ajal religiooniantropoloogiat) siis käisin erinevates kohtades maagiat taga ajamas. Ja võib öelda, et enamus inimesi usub musta ja valge maagia olemasolusse. Neil on omad kollid nagu Leak, kes võib end muundada kelleks tahes. Ise ma nägin päris kordi transis inimesi, kes hammustasid tibudel päid otsast, jõid pudelist korraga liiter viina või siis tagusid endeid nugade ja möökadega (sellised maagilised noad nimega kris). Aga kuna jumalate vägi oli neil sees siis veretilkagi polnud ja purju ei jäädud. Aga on see kõik siis vaid platseebo efekt või tõesti on ka miskit muud siin ilmas olemas (silmaga nähtamatu) - ei teagi.
  Muideks ka Balil on klassid, suurima klassi Sudra lastenimed on vastavalt sünni jrk - esmasündinu "Wayan" või "Gede" või "Putu", teine on "Made" või "Kadek", kolmas "Nyoman" v "Komang" ja neljas "Ketut" ja siis hakkab otsast :) Ja poisi nime ees on I ja tüdruku II.
  Balil kõneldakse oma keelt - Bali keelt, millel on kolm suuremat keele variatsiooni - kuidas räägid sõbraga, kuidas vanematega ja kuidas kuninga ning jumalaga. Lihtrahvas pidi omal ajal lausa tõlki kasutama, kui oli vaja kuningaga rääkida.
  Ja et Bali põliselanikud on hoopis Bali Aga-lased, kes elavad Bali keskosas ja neil on oma keel ning ka oma anmistlik kultuur (millest ka Bali hinduism mõjutusi sai).
  Ma võiks jäädagi Balist rääkima :) Ja kui kord viitsimist, võib mu sõbra vana blogi lugeda. Tal natuke Balist kirjutatud.
  Ja minge ikka Ubudisse ka! Mõnesse SPAsse või joogasse või siis etendusi vaatama kohalikust kultuurist jne jne.
  Ja et kasutage ikka sääsetõrjevahendeid. Balil on dengue probleem- Nii Zikat ja kui ka denguet kannavad valgetriibulised päevased sääsed (eriti aktiivsed päikse loojangu ja tõusu paiku).

  Mõnusaid mesinädalaid!

  http://marikatom.blogspot.com.ee/search/label/Bali

  ReplyDelete
  Replies
  1. Väga, väga põnev lugemine! Aitäh sulle selle eest! Ma võiksin jälle lugema jäädagi. Me saime õnneks nii põhjas kui lõunas käidud. Templisse plaanime kindlasti minna ja Ubudisse samuti. Lisaks lähme piilume ilusaid koski, riisipõlde ja palju muud :)

   Kust sa seda maagiat siin saarel leidsid? See osa kõlab eriti vingena :)

   Delete
  2. Aasta jooksul leiab nii mõndagi. Ja just suheldes kohalikega. Ja tundes tõsist huvi.
   Mul on palju erinevaid maagiat täis hetki :) Kord tõin ühele pundile Gangese jõe (püha jõgi Indias) vett ning nad siis korraldasid öise täiskuurituaali, kus siis oma 30 inimest sai end pühaveega kastetud (lahjendatud kujul) ja siis neist tulid välja erinevad jumalused, kes tahtsid inimekehas tantsu lüüa ja muidu väänelda. See tants kestis tunde. Või siis olen koos Bali hindu seltskonnaga ööbinud templis ja seal me n.n liidrisse tuli templis elav vaim sisse. Ja hakkas omamoodi rääkima ning korraldusi jagama. Või siis kui kohalik tervendaja läks transsi ja püüdis mulle teispoolsusest sõnumeid edastada. Neid juhtumeid on.
   Üldiselt on nii et balilased kasutavad suht palju traditsiooniliste tervendajate ehk balianide abi. Küll kas siis tervise tervendamisel või halbade vaimude ära ajamisel jne. Nende abi kasutatakse ka suhtlemisel teispoolsusega. Ma ise olen olnud kordi kaasas, kui on tahetud küsida nõuandeid, et mida tegema peaks või siis ka, kellena on sündinud laps. Üldjuhul perekonnaliige sünnib tagasi. Ehk siis mu sõbra lapse sees on sõbra vanaema. :) Ja balilased usuvad seda. (India hinduism usub ka taassündi, kuid võisid olla, kes iganes. Sünnitakse nii kaua uuesti, kuni õppetunnid on kogetud ja hing on jõudnud arusaamiseni-valgustamiseni elu olemusest ning võib siis vabalt lahustuda Kõiksusega...) Kas see on tõde või mitte. Nende jaoks see on nii. Ja eks igaühe jaoks oma tõde. Eriti veel kui me tegelikult päriskindlalt ei teagi, mis see tõde on.
   Sa küsi oma staffi käest balianide kohta. Või leaki. (ilmu hitam - must maagia) :) Üleüldse maagia kohta. Ehk jutustavad midagi. Eks neil ole ka "uskmatuid" kuid üldjuhul, minu kogemuste põhjal, usuvad väga paljud maagiasse. Juba seegi, et neid pisikesi vanikuid koos lillede ja söögiga pannakse ka n.o halbadele vaimudele (tänavale või muidu madalamale - NB puusast kõrgemal tuleb hoida kõike püha!). Kõik siin ilmas peab tasakaalus olema. Ja Bali uusaasta Nyepi ööl valitseb terves Balis haudvaikus - elektrit ei kasutata ja lennukid ei lenda. Patrullitakse, et keegi tänaval ka ei käiks. Sest arvatakse, et sel ajal luusivad ringi halvad vaimud (eelneval ööl äratati nad Ogoh Ogoh (kollide) rongkäiguga üles) ja nood otsivad kohta või inimeset kelle kätte saaks. Parem siis juba vaikselt olla ja oma elu üle järele mõelda.

   Kuid, turism on Bali maagiat kõvasti lahjendanud ning inimesed kaugenevad oma uskumuste ja tavade juurest. Ning peale Eat.Love.Prayd on palju isehakanud baliane ning küsitakse "tervendamise" eest kallist hinda. Aga hea õnne korral, leiad selle tõesema. Kuid kui ei leiagi siis naudi lihtsat Balilt - tal on selline eripärane energia, selline imetabane, mis ikka ja jälle enda juurde kutsub.

   PS maagiateemalist kapilektüüri leiad mõnest raamatupoest kindlasti (Ubudis neid on). Ma kujutan ette et võid valida vähemalt 20 raamatu vahel :).
   PPS Ubudis selline pop jooga koht (expatide seas) on Yoga barn http://www.theyogabarn.com/schedule aga neid seal veelgi (vt tripadvisorist). Vaata Bali Buddha seina pealt ka kuulutusi, erinevate ürituste kohta.
   Ja kui aega, minge ka Yellow Flower Cafesse - ilus looduskaunis koht või Sari Organikusse sööma, ilus riisipõldude vahele looklev tee viib siina.
   Kuid Ubudis on palju teisigi häid tervislikke söögikohti! http://www.ultimatebali.com/magazine/8-places-get-fresh-organic-food-ubud/
   https://www.tripadvisor.com/Restaurants-g297701-Ubud_Bali.html Tripadvisorist saab ka värskeid soovitusi. :)

   PPPS Indoneesia on üldse müstiline ja ilus ka! Kord kui veel seigelda soovite ja näha veidike teistsugust elu siis minge Tana Torajasse (Sulawesi), kus surnuid koheldakse kui haigeid (näiteks võib lapselaps aastaid oma "haige" vanaemaga ühes toas/voodis (kuidas eluajal kombeks oli) magada.) kuniks pole vägeva matusetalitusega "haige" hing teispoolsusesse saadetud. Tana Torajalastel on selline huvitav kristlaste ja oma animismi usu (aluk to dolo) segu.

   Aasia on põnev!!!! :)
   Ikka head!

   Delete
 10. Teil mingit turvameest ei ole seal villas ? Märkasin, et tegemist väga avatud ruumidega ning ka see merepool olev aia osa on ju täiesti lahti. Seda ohtu ei ole et keegi sealt ranna poolt (kas siis kohalikud või turistid, heade või halbade kavatsustega) sisse astub villa aeda või lausa majja ?

  ReplyDelete
  Replies
  1. On ikka :) Ta ei ole meie majas sees.. tal on eraldi putka.

   Delete
 11. Tead te võiksite staffilt küsida, et äkki nad õpetaksin teid valmistama teatud roogasid näiteks karrisit või isegi chicken satayd vms. Oleks lahe võimalus õppida kuidas ise neid valmistada hiljem Eestis. :)

  ReplyDelete
 12. Te võiks kunagi teha videoõpetuse, kuidas saada nii heaks suhtlejaks nagu teie :D garanteerin, et vaatajaid on kõvasti. Väga lahe reis ka muidugi!

  ReplyDelete
 13. Hei! Kas sa võiksid kohalikelt uurida, kuidas novembris-detsembris ilmaga on? Tekib ka tahtmine Balil puhata, aga kui ikka päevad läbi sajab ja päevitada-ujuda ei saa, siis pole nagu mõtet sel ajal sinna reisida! Toredad reisikirjad teil!

  ReplyDelete