Sunday, November 26, 2017

Suu hügieenist, Sensodynest ja hambaarstidest!


..See moment, kui sa saad aru, et ei ole võimalik endast "ilusat" pilti teha, kui sul hambahari suus on. 

Täna tahaksin natukene rääkida hammastest, suu hügieenist ja hambaarstidest. Ma tunnistan kohe, et väikese lapsena oli minu jaoks hammaste pesemine midagi HIRMSAT. Ma üritasin sellest koguaeg viilida. Vahel ma lausa panin keelele hambapastat ja lihtsalt passisin vannitoas, et teeselda hammaste pesemist. Vanaema tibul oli kombeks paluda mul talle näkku hingata, et ta ikka kontrollida saaks, kas hambad puhtad. Jajah.. Selle sama ajaga, kui ma seal keelele hambapastat määrisin, oleksin võinud ju juba hambad ka ära pesta. Ma ausalt ka ei tea, mis mu väikeses peakeses tol ajal toimus. Kuna ma hammaste eest hästi hoolt ei kandnud, siis üsna ruttu pidin külastama hambaarsti. Õõõõõõõõh, judinad! Minu jaoks on hambaarsti juures käik ikka päris suur ettevõtmine Siiamaani on. Lapsena hakkasin lihtsalt nutma ja keeldusin suud avamast. Ma vist isegi põgenesin hambaarsti toolilt, kui nüüd meenutada?

See kõik viis asja nii kaugele, et mu hambad hakkasid mustaks tõmbuma (tol ajal oli väga paljudel lastel meie tutvusringkonnas nii) ja alles jäid vaid sellised juurikad.  Ühel hetkel viidi mind üldnarkoosis magdaleena haiglas eraldi palatisse, et need hamba "jäänused" välja tõmmata ja uutele hammastele ruumi teha. Huh, piinlik lausa rääkida, aga nii oli. Siis käisin mõnda aega hambutuna ringi, kuniks jäävhambad asemele tulid. 


Saime küll selleks korraks korda ja elu läks edasi. Aga minu hirm hambaarstide ees polnud kuhugi kadunud. Ma küll hakkasin hambaid korralikult pesema ja teen seda tänase päevani, kuid hambaaugud tekivad ju sellegipoolest. Ühel hetkel tekkis mul kahe esihamba vahele selline sinakas/läbipaistev koht. Sinna tekkis põletik, mis tegi põrguvalu. Ma olin sunnitud hambaarstile minema ja mu vanaema mu sinna ka lõpuks kaasa tiris. Ma olin siis vist äkki 13 aastane? Ma pabistasin nii hullult, et mu käed higistasid hambaarsti ukse taga ja süda pidi rinnust välja hüppama. Kui ma hambaarsti tooli istusin ja arst oma tööd alustas, siis tegi see puurimine mulle KOHUTAVALT haiget. Aga selles ei olnud süüdi hambaarst. Selles olin süüdi mina ise. Ma olin seda hambavalu nii kaua kannatanud, et põletik oli läinud päris suureks. Kui hambad on põletikus, siis ei mõju ka tuimestus nii nagu vaja. Mul oli isegi keelega valus oma ülemisi esihambaid katsuda.. Mõelge, mis tunne oli siis, kui neid puuriti! Mul pisarad voolasid kahte lehte ja hambaarsti õde pühkis neid kannatlikult ja silitas mu pead. Ma sain sellest korrast nii suure trauma, et ei läinud jälle hambaarstile mitu aastat. Esihammastel võeti välja närvid ja tehti plommidega korda. Peale seda mul õnneks ei olnud tükk aega enam hambaauke. Hooldasin oma hambaid ka hoolsalt. Ausalt öeldes kohe eriti hoolsalt, sest samasugust kogemust ei tahtnud ma küll läbi elada. Kui ma sain 19, siis võtsin end lõpuks kokku ja käisin jutti oma 7-8 korda hambaarstil ja mul parandati iga viimne, kui auk hambas ära. Oleksin võinud seda ju teha siis, kui ma 17 olin, et tasuta saaks, aga ei. Siis mul ei olnud veel julgust. Eks ma pidingi ise oma lolluse kinni maksma. Rumal olin.


Hambaarsti kardan siiani, kuid olen leidnud selle ühe ja ainsa, kelle juures ma olen nõus käima. Ta on hollandist pärit mees ja tema nimi on Ewoud. Ta on võitnud täielikult minu usalduse ja tänasel päeval on mu hambad korras ning suuhügieen meie peres tähtsal kohal. Ta on selline hambaarst, et kui meil on olnud mõni raskem protseduur vaja ette võtta (nagu näiteks juureravi vms), siis on ta mulle lausa palderjanitilkasid andnud, et mul rahulikum toolis istuda oleks, hehe. Ta nagu aksepteerib ja mõistab mu hirmu. Kuna mul on ka päris tundlikud hambad, siis olen juba aastaid kasutanud sensodyne hambapastat. Need on nii head! Esiteks on nad mõnusalt värsked ja ei vahuta nii hullupööra nagu teised hambapastad. Tänu sellele saab normaalselt hambaid harjata nii, et terve suu paksult vahtu täis ei ole. 

Sensodyne hambaharju, suuvett ja hambaniiti polnud ma aga kunagi proovinud, seega mul oli hea meel, kui nad selle pakikese meile proovimiseks saatsid. Ma ütlen kohe, et ma sain kahjuks proovida ainult paremal olevat lillat hambaharja ja see on väga hea! Teise andsin Kristole ja hambaharja me ei jaga. Ta ütles, et täitsa hea on. Mulle meeldib, et harjased on tõesti pehmed ja kenad näevad välja ka. Oma suured kiidusõnad anname me mõlemad Kristoga suuveele. See on nii hea mahe ja ei põleta suud, nagu teised suuveed. Eriti hull on listerine. Sellega ei kannata mu meelest üldse suus loksutada, sest kõik hakkab ju megalt kipitama ja põletama? Teil ei ole nii? Igatahes antud suuvesi on oluliselt pehmema loomuga, kui nii võib öelda ja mulle täiega meeldib. Nii mõnus suur potsik on ka! 

Nüüd hambaniidiga on selline lugu, et ma ei ole sellega kunagi sina peal olnud. Minu meelest on need alati nii laiad ja vaevu mahuvad hammaste vahele. Kuna mul on ka üsnajagu plomme paigaldatud, siis on mul alati mega hirm, et ma tõmban koos hambaniidiga ka plommi välja 😄 Aga hea tugev niit on ja Kristo kiitis küll! 

Kuna mul endal on selline väikest viisi ebakindlus ja trauma oma hammastega seoses, siis oleme juba Krisi esimese hamba lõikumise päevast alates tal väga hoolikalt hambaid pesnud ja marliga igemeid puhastanud. Esialgu oli meil silikoonist sõrmeotsa hari, aga kui tal juba rohkem hambaid oli, siis kippus ta sõrme väga kõvasti hammustama. Siis ostsime apteegist beebidele mõeldud päris hambaharja ja peseme nüüd sellega. Krisil pole hambapesu vastu õnneks midagi. Nii hea ju igemeid sügada! 

Kas ka Sinu hambad on tundlikud? Kuidas on suhted suuhügieeniga? Aga hambaarstiga? Millist hambaharja ja hambapastat kasutad Sina?

32 comments:

 1. Vabandan, aga no nii häirib, ma usun, et sa tegelikult tead seda isegi, et ei ole jäähambad vaid ikka jäävhambad :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma juba jõudsin enne su kommentaari ära parandada :D tänud! Kogemata täitsa. Muidugi jäävhambad!

   Delete
 2. Kasutan sama hambapastat, sest colgated jms ei ole minu jaoks! Nad on nii kuradi kanged, Sensodynevon leebe ja mu meelest hoiab hambad kauem puhtana ka.

  Minu suurim trauma oli kooli hambaarst. Pidi tagumiselt hambalt juure välja kiskuma ja ta tegi seda ilma tuimestuseta. Käisin siis algklassis, äkki neljandas? Pärast seda kartsin ja kardan siiani igasugu valu. Ōnneks hambad on mul tugevad ja augud tekkisid peale sünnitust. Enne seda oli kôik ok. Ka nüüd oli korras.

  Aga kàin ka ühe kindla juures, kes teab missukene hellik ma olen :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Uuuuuuuh, mul tuli kananahk ihule! :D Appi!

   Delete
  2. nii et môistan su hirmu! vanasti olidki hambaarstid vist jöhkrad 😂 täielik piinamine. sain suuremaks ja julgesin enda eest seista, rohkem ma sinna tooli ei istunud!

   Delete
 3. https://www.google.ee/search?q=hambaniit&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjhosq16dzXAhVhGZoKHahtAQcQ_AUICigB&biw=1396&bih=690#imgrc=SyRWHRzfza7NSM:

  Minu jaoks on ka hambaniit "paks" aga kuna hambavahed tahavad ka puhastamist, siis kasutan neid ja väga mugavad.

  ReplyDelete
 4. Hambaravi on minu jaoks ka üks üsna raske teema.
  Aastaid tagasi käisin odavuse tõttu kohaliku hambaarsti juures. Noh oli teine umbes 80 aastane. Käisin iga mõne kuu tagant seal. Lõpuks tehti ühte hammast 6-7 korda AASTAS. ja korda ikka ei saanud.
  Otsisin pikalt uut arsti. Ma ei usalda paljusid. Leidsin. Töö kiire ja kvaliteetne. Ja siis lãks ta pensionile. Andis mu hamba "üle" oma partnerile. Vene mutt tegin nö juureravi ilma tuimestuseta. See oli põrguvalu!!! Enam ma sinna ei läinud. Läks jälle pikk aeg mööda. Pidin uue arsti otsima. Leidsin PMAst dr.Suur meelise. Kuna olin rase siis ta midagi erilist teha ei saanud aga puhastas ja pani rohu. Vana rohu alt tuli aga vatt välja!!! Mõni kuu hiljem, peale sünnitust võttis ta lõpuks hamba ravimisele ja mis sealt veel välja tuli- imetilluke konksuga ora oli juurekanalis. Saad aru jah! See tekitas paar aastat põruhambavalu.
  Õnneks on hammas korras nyydseks.

  ReplyDelete
 5. Hetkel olen 21 ja elus on olnud 1 hambaauk, millegi pärast oli väiksena ikka tsirkust vaja teha ja arsti ukse tagant minema joosta. Hambad mul tundlikud ei ole, suuhügieenist pean lugu. Hambapastasid kasutan erinevaid ja hambaharjal on peaasi, et harjased oleksid soft või extra soft, mitte medium. Hambaarstil käin kontrollis kahe aasta jooksul korra nagu mu arst käseb - hammastega vedanud. :)

  ReplyDelete
 6. Mul tõmmati ka ca 5.-6. klassis hambaarsti juures piimahammas tuimestuseta nii välja, et see kõikus tõesti väääähekene ja mu lõualuu ka vist ragises selle kangutamise all 🙄

  ReplyDelete
 7. Kas oskad soovitada, milline Sensodyne hambapasta sobib kõige paremini väga tundlikele hammastele? Siiani olen saanud ainult Sensodyne Classic pastat kasutada, sest isegi teised Sensodyned ajavad hambad pesemise ajal valutama ��

  ReplyDelete
 8. Tundlikud hambad pole, aga olen ka üle elanud selle, et hambad on täiesti mustaks läinud ja välja tõmmati. 4 esimest ülemisel real. Ja kõige parem oli see, et üks uus hammastest kasvas täiesti risti välja, tänu millele pandi mulle breketid et see jälle tagasi kangutada ja teist kangutati igeme pealt (lõigati skalpelliga igemesse väike vahe, et saaks breketi peale panna) ja tõmmati ilusti sirgu. Breketeid kandsin päris kaua ja lõpuks kui ma neist lahti sain, oli mul maailma ilusaim naeratus.
  Rõhutan sõnale OLI. Nimelt kukkusin nii hästi, et näoga vastu asfaldit ja esimesel hambal pool hammast läinud. Hambaarst pidi samamoodi närvi välja võtma ja asemele pandi mingi plommi laadne asi (mille eest ei pidanud üldse maksma) ja nüüd on kohe kaugelt näha et üks hammas on tume ja enam ei taha üldse naeratada. See pole ilmselt selline plomm nagu sulle pandi, vaid mingi niisama jama, et päris pooliku hambaga ringi ei käiks. Mu käest küsiti ka et kas tahan et hambad oleksid ühte värvi, siis ütlesin et jaa, aga see maksis üle 300€ ja kahjuks mul sellist raha polnud kuskilt võtta :(.

  Nüüd olen mõelnud küll et tahaks jälle ilusat naeratust ja kahetsen, et ei lasnud kohe esimesel korral korda teha.

  ReplyDelete
 9. Hei!
  Palun-palun kirjuta oma juustest. Miks otsustasid uuesti tumedaks värvida? Kuidas hooldad jne:)
  Palju rõõmu igasse päeva teie perele! :)

  ReplyDelete
 10. olen elus breketeid kandnud, veidi hambumus tagasi läinud. olen avastanud, et tehtud mingi võruga korra ümber hammas ülesse plommi materjalist taha..võru võeti ära..hiljem teada saades. lisaks olen noorena jäänud valude tõttu mõnest hambast ilma..mida ei andnud enam päästa väidetavalt.
  samas suurena hooldan hambaid mitmeid kordi päeva jooksul. hambavahed kitsad ja niidiga peab ka puhastama. lisaks tarkusehammastest pidanud loobuma ja mõni jäänud. suudan ka kui auku ravitakse ilma tuimestuseta olla, olen väga arg, aga samas väga vapper. üldse ei meeldi see n.ö hambaarsti tolmukas suus on..see ehmatab mu ära ja igasugu vatid, mis suhu topitakse on ka ebamugavad, õnneks huuli niisutatakse ja on parem. kunagi käisin üle mitme a arstil ja mõni auk oli paar korraga korda tehtud. üritan käia kord a arstil kontrollis, seni hästi läinud. kuigi mul on viimased a kolmiknärvivalu lõua hamba kõrva juures. ja hambad uuritud korras. raske veidi.
  kogemusi igasuguseid, lisaks breketite aeg tehti veel noorena mingi ööklamber algul valesti jne.
  häid, halbu kogemusi.
  kasutan alati soft hambaharja ning erinevaid pehmema toimelisi hambapastasid.
  olen ka spets suuvett kasutanud, kuid ruttu sai otsa ja megakallis oli.
  kuigi mõnel pastal on suuvesi sees.
  vademecum vms on hea, colgate ka, paradontax on omamoodi maitsega a harjub ära, sensodyne ka ok. ning kangeid hambapastasid ei kasuta. tugevad, samas õrnad hambad, igemed.

  ReplyDelete
 11. Palun ytle, kas Ewon töötab kaarli hambakliinikus? Kiire guugeldamisega sain, aga sooviks kinnitust, sest olen ilmselt ylehomme uksetaga tal siis �� Hambaarstijuurde minekut lykanud pool aastat edasi, kuna ma ei julge lihtsalt.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jaa! Ülemiste hambakliinikus on ta, aga see kuulub kaarli hambakliiniku ketti ;)

   Delete
 12. Hmm... äkki peaks ka Sensodyne suuvett proovima. Ma ei ole suutnud ühtegi suuvett kasutada, sest need on nii kanged(samamoodi on ka Colgate ja Blend-a-med hambapastad kohutavalt kanged minu jaoks), et tõesti on tunne nagu suu põleks pärast. Hambapastadest kasutan kas Ecodenta musta värvi hambapastat või siis mõnda Sensodyne'i oma, sest on samamoodi hammaste tundlikkusega probleeme.

  Laste ja hambaarsti osas ka selline soovitus (endal lapsi pole, hea soovitada :D aga olen lugenud), et lapsega tasuks juba üsna varakult hambaarsti juurde minna ja seda ka siis kui otsest põhjust ei ole. Eesmärgiks see, et hambaarsti juures käik saaks tavaliseks elu osaks ning et esimene hambaarsti külastus ei seostuks valuga (tavaliselt ju minnakse ikka siis, kui juba valutab või kui hambaarst midagi ebameeldivat peab tegema).

  ReplyDelete
 13. Minul on hoopis küsimus, et kustkohast see dressikomplekt pärit on?

  ReplyDelete
 14. Hmm... äkki peaks ka Sensodyne suuvett proovima. Ma ei ole suutnud ühtegi suuvett kasutada, sest need on nii kanged(samamoodi on ka Colgate ja Blend-a-med hambapastad kohutavalt kanged minu jaoks), et tõesti on tunne nagu suu põleks pärast. Hambapastadest kasutan kas Ecodenta musta värvi hambapastat või siis mõnda Sensodyne'i oma, sest on samamoodi hammaste tundlikkusega probleeme.

  Laste ja hambaarsti osas ka selline soovitus (endal lapsi pole, hea soovitada :D aga olen lugenud), et lapsega tasuks juba üsna varakult hambaarsti juurde minna ja seda ka siis kui otsest põhjust ei ole. Eesmärgiks see, et hambaarsti juures käik saaks tavaliseks elu osaks ning et esimene hambaarsti külastus ei seostuks valuga (tavaliselt ju minnakse ikka siis, kui juba valutab või kui hambaarst midagi ebameeldivat peab tegema).

  ReplyDelete
 15. Minul oli ka hambaarstiga veel paar aastat tagasi äärmiselt puudulik suhe. Selle sajandi alguses väikese tüdrukuna pidin seal käima ja hambaarst hakkas auku parandama ilma tuimestuseta. Ütlesin küll, et mul on valus ja palun süsti, aga vastuseks tuli ainult, et oled juba suur tüdruk ja kannatad ära! njah.. Selle ühe korra kannatasingi, aga edasi ei külastanud hambaarsti ca 10 aastat. Kahjuks 10 aastat tegid oma töö. Mu suus valitses lõpuks surnuaed ja uue ringiga olin arstile sunnitud minema juba sellises seisus, et isegi seljavalude tarbeks mõeldud valuvaigisti (suukaudne) ei mõjunud enam. Õnneks hakkas tegelema minuga noor tüdruk, kes toona oli alles viimase kursuse hambaarsti tudeng. Väga hell ja hea käega ja tema juures käin siiani (tema on kliinikuid vahetanud, kus töötab, aga mina jooksen järgi :)). Saime selle surnuaia minu suust likvideeritud ja edasi läks breketravi. Tänaseks on see kõik juba minevik. Imevähe on hambad tagasi vajunud pärast breketeid, aga naeratus on mul ikkagi nagu miljon dollarit! Täna külastan hambaarsti regulaarselt 2x aastas.

  Hetkel veel lapsi pole, aga loodan, et oma lapsed suudan juba väikesest peale hambaarstiga sõbraks teha ja nad ei peaks ealeski sellist kadalippu läbima nagu mina.

  ReplyDelete
 16. "...tehtud mingi võruga korra ümber hammas ülesse plommi materjalist taha.." ütleb üks kommija
  Oh,kui saaks lausest aru!

  ReplyDelete
  Replies
  1. ma tean, mul on vahel sada mõtet peas ja seda oli keeruline seletada. kunagi mul ümber hamba pandi mingi võru ja miskit tehti, n.ö löödi hammas ülesse mingi täidisega ja hiljem suus avastasin, kuid mulle midagi sellest ei räägitud, et midagi juhtunud vms.

   Delete
 17. Ma just täna lähen hambaarstile :D mul oli esimene hambaauk 17 aastaselt ja siis ma undasin ka seal hambaarstitoolis :D aga igapäevaselt kasutan Sonicare hambaharja, mis on tõesti hea ja igat senti väärt.

  ReplyDelete
 18. Suuvesi on selline tore asi, mis kogu suu omad (sealjuures head) bakterid tuksi keerab. Hambaarstid isegi väga ei soovita. Sealjuures aga hambaniit on suisa kohustuslik, peale igat toidukorda.

  Mina ise ei kasuta üldse neid pastasid, mis flouri sisaldavad. Puhas mürk. Näonahk reageerib koheselt. Ainult looduslik kraam.

  Seoses laste hambahügieeniga on selline kummaline lugu. Tegelikuses piisab täiesti sellest, kui nad peale sööki vett joovad. Üks minu tuttav võtab samuti laste hambahooldust väga tõsiselt. Igasugused pastad, harjad, pastillid jms. Ikka tulid augud. Samas mul kutt hakkas hambaid harjama alles kolmeselt ja esimene auk tuli hambasse kaheksa aastaselt. Nüüd aasta hiljem tehti teine korda. Võta siis kinni.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ainult hügieenist ei sõltu hambaaukude teke. Sama palju või isegi rohkem mõjutab hambaauke toitumine. Sage näksimine ja magusad joogid teevad hambad katki! Seetõttu peaks pärast iga sööki pidama vähemalt 3-4 tundi pausi, mille ajal ei söö mitte midagi (ka 1 komm või lonks mahla on hammaste jaoks happerünnak, mis soodustab augu teket). Uurige suukool.ee lehte ja suhkrukella

   Delete
  2. Hambaaugud ehk kaaries on nakkushaigus, mida tekitavad suus elavad bakterid. Lapsed saavad selle tavaliselt oma vanematelt (lusika ja kahvli jagamine, ühest pudelist joomine, suu peale musitamine jms). Kellel suus kaariese baktereid pole, sellel ei teki auke ka. Ja samuti kui suus on üks lagunenud hammas, siis bakterid kolivad sealt kiiresti edasi maaberhammaste peale, sellepärast on oluline kõik hambaaugud võimalikult kiiresti ära parandada, et vähendada halbade bakterite hulka suus.
   Seega hambaaugu teket mõjutavad väga paljud faktorid: toitumine (toidu koostis ja söömise sagedus), hügieen, suus elavad bakterid ja hamba ehitus (kui paksud on hamba koed. ainult see on pärilik tegur, teised kõik on enda poolt mõjutatavad)

   Delete
 19. *fluor ikka jh. Pagana autocorrect 😁😁

  ReplyDelete
 20. Oeh. Hambad. Minuga on selline lugu, et aastatepikkuse oma lolluse ja vanemate teadmatuse tõttu ei ole mul põhimõtteliselt üldse hambaemaili. ( Oma lollus= kunagi läbitud buliimia-episood ja vanemate teadmatus+ lollus= väljaravimata refluks.) Mis tähendab omakorda, et mu hambad on megatundlikud. Nii tundlikud, et sensodyne'ist suurt abi ei ole.
  Kahjuks enamik hambaarste ei uskunud , et ükskõik mida nad mu suus teevad, mul on kogu aeg väga valus. Nii kujunes välja ka paaniline hirm hambaarstide ees. See jällegi ei avaldanud ülemäära positiivset mõju hammaste üldisele tervisele ja tekkis natuke surnud ring. Hambad olid tundlikud, katki ja mina vältisin hambaarsti nagu tuld.
  Mõned aastad tagasi võtsin julguse kokku ja otsustasin, et maksku mis maksab, hambad peavad korras olema. Kuna hirm hambaarsti ees polnud maagiliselt kuhugi kadunud, otsustasin teha vähemalt mingi osa ravist üldnarkoosis. Ja tegin ka (1 juureravi, üks hamba väljatõmbamine, mõned plommid). Tagantjärgi ei soovitaks seda kellelegi, sest narkoosis ei saa hambaarst aru, kas ta puudutab närvi või mitte ja seetõttu läksid plommitud hambad kõigepealt paiste ja lõpuks kukkusid plommid välja kah.
  Siis sai mul villand ja veetsin paar õhtut guugeldades "hambaarst foobikutele" ja "kardan hambaarsti" jne. Tänaseks on mul maailmaparim hambaarst dr Veetamm, kellega esimesel kohtumisel kõikidest oma hambajamadest avameelselt rääkisin ja kes saab aru, et minusugusega tulebki käituda nagu lasteaialapsega häääästi rahulikult ja rahustavalt, julgustada ja lohutada ka väiksemate puurimiste juures. Ja tänu sellele on mu hirm hambaarsti ees lahtunud. Ma tean, et see on natuke valus ja ebamugav, aga korra poole aasta jooksul püüan kontrolli ikkagi jõuda. Ta on mu emailiprobleemile ka mitmeid lahendusi soovitanud- nii spetsiaalset hambapastat, hambalakki kui superspeššal pastat, mis mu hammaste tundlikkust aitaks vähendada. Tänu nende asjade kasutamisele, ksüitooliga nätsu närimisele ja pidevale kontrollile on hambad ka enam-vähem ok olukorras.
  Tuli veidi romaan, aga lühike vastus siis küsimustele ka: Kasutan biorepairi hambapastat ja swissdent profi extra soft hambaharja :)

  ReplyDelete
 21. Täpselt sama. 10 aastat buliimiat on teinud seda, et hambad sisuliselt ilma emailita ja megatundlikud. Minul ainus hambapasta, mis veidi aitab olukorda leevendada, ongi just see repair&protect. Nüüd proovin huviga ka sinu soovitatut.

  Minu õnneks ei ole mul auke üldse, pole elus olnud. Aga ise olen oma korras ja heade geenidega saadud terved hambad ära kulutanud oma lollusega :( Nüüd buliimiast vaba juba pea järgmised 10a, aga kunagine nooruse lollus maksab kätte terve elu :(

  ReplyDelete
 22. Palun anna teada, kas neid biorepaire ja swissdente müüakse ka nö tavapoodides või peab ostma apteegist või arstilt?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hei,
   Biorepairi saab apteegist ja suurematest poodidest ka, aga selle hind on tavapastaga võrreldes päris kallis. Mu sõbranna ema töötab hambaravi kabinetis ja tema on soovitanud ka veel ecodenta pastat, mis tiba odavam, aga samuti hea. swissdenti leidsin täitsa selverist, oli ulmeallahindlusega :)

   Delete
 23. Kas hambaarst on sulle kommenteerinud, et hammaste ülitundlikkus võib olla liigsest harjamisest? Tihti inimesed on pesemisega üliagarad ja kahjustavad nii hambaemaili. Kindlasti kasutada extrasoft hambaharja, mina pole pehmemat leidnud kui Jordan Soft (täpne nimi Clean Between Soft) hambaharjad. Kahjuks Sensodyne soft hambahari oli minu jaoks liiga tugev. Jordani eelis on väga peened tihedalt asetsevad harjased, mis tekitavad pehme tunde igemetele :) Nüüd kasutan aga hoopis elektrilist hambaharja ja ausalt öeldes on see tundlikele hammastele parim: esiteks puhastab palju paremini ja ka õrnemalt, sest tavalise hambaharjaga kiputakse liiga tugevalt suruma ja nühkima. Elektrilise hambaharja paned aga vaevu vastu hambaid ja hambakatt kaob kiirelt. Kasutan Philipsi ühte lihtsamat, 2 reziimiga mudelit. Kindlasti ei pea olema 200-eurone elektriline hari. Alustada võib ka kõige odavamatest, ca 50 eurot makstavatest.

  ReplyDelete
 24. Kas see vastus oli ikka minule mõeldud, et mulle reply panid või tahtsid Triinule kirjutada?

  Hambaarst teab, et mu kulumine on buliimiast. Seda kulumist on ka erinevat tüüpi (kas hambad pigem juure juurest, väliskülgedel, pealt või esihammaste tagused) olenevalt probleemist. Minul on tüüpiline buliimiku hambakulumine - sügavad ilma emailita kraatrid hammastes. taoline pilt: https://static1.squarespace.com/static/55999f0ae4b0e9796cce2e33/t/56d021a77da24f329b15a452/1456480750752/bulimia+teeth

  Soft harju kasutan ammu, hambaarst on öelnud, et nii suure kulumisega ei tule muu hari kõne allagi. Aga ma ei oska öelda, milline on softidest see kõige softim hari ja mis firma parim... prooviks nüüd ära nii selle swissdendi kui jordani siis. Elektrikas mulle ei meeldi, proovisin, jäi seisma.

  ReplyDelete