Wednesday, February 3, 2016

See saatuslik päev - Meie vaene pisike majakene!


Ma isegi ei tea kust alustada. Ma olen ennast nii pikalt kogunud, et sellest kirjutada, aga lihtsalt täielik motivatsiooni puudus on olnud. Mul on valmis visandatud juba mitu, mitu postitust, aga see kõik tundub praegu kuidagi.. Vale. Ma tahaksin Teiega jagada endiselt postitust meie toredatest jõuludest, fotoepilaatorist, meie inglismaa reisist.. Aga enne jagan Teiega midagi traagilist. Meiega juhtus õnnetus. Tegelikult mitte meiega, vaid meie majaga. 

Kõik algas tegelikult peale uut aastat. Nagu Te teate, siis viibime meie maakodus iga nädalavahetus st. reedest esmaspäevani. St. Esmaspäeval ärkame kella viiest ja vurame linna poole. Seal on lihtsalt nii hea olla, et see poolteist tundi sõitu ei tundu sugugi pikk. Ka loomad armastavad maakodu idülli. Reeglina on nii, et alustame kütmist pliidi ja ahjuga ning hiljem hakkame ka katlasse tuld tegema. Katel on ühendatud radiaatoritega ja see kütab kogu maja kenast soojaks. Kui korra katla ära kütame, siis püsib maja 3 päeva soe ja kütma rohkem ei pea. Tavaliselt oligi nii, et reede/laup kütsime katelt ja pühapäeval veel ahju. Soojamüür hoiab kenasti majas samuti temperatuuri.. Nii võisime rahuliku südamega esmaspäeval lahkuda ja nelja päeva pärast tagasi minna, teades, et torud ära ei külmu.

Ühel toredal jaanuarikuu nädalavahetusel läksime jälle maale. Alustasime kütmist.. Kuna see juhtus olema just see nädalavahetus, kus näitas -25 kraadi külma, siis juhtuski meiega õnnetu lugu. Hakkasime kütma tasa ja targu.. Alguses soojendasime korstent vaid mõne ajalehe põletamisega, hiljem lisasime mõned 30cm pikkused puud ja kõige lõpuks siis 50cm pikkused puud. Läksime ise elutuppa ja pugesime pleedi alla filmi vaatama. Kui Kristo uuesti katlaruumi läks, et puid alla panna, vaatas meile vastu halb üllatus. Katla sees olev jahutustoru oli lõhkenud ja katla alumisest luugist voolas vett välja. Hakkasime siis ruttu põrandat kuivatama. Seni kuni toast rätikuid ja ämbreid otsisime, hakkas järsku tuletõrje alarm tööle.. "OKOU" oli ainus mida mõelda jõudsin. Tormasime kohale ja katel oli hakanud ülekuumenema. Tuli oli ju all ja jahutustoru ei toiminud. Õnneks oli meil tulekustuti ja Kristo haaras kohe selle järele. Meie suure katla jaoks oli see, aga täiesti mõttetu. Tuli ei kustunud. Ainus variant oli helistada tuletõrjesse ja samal ajal proovida tuld kontrolli all hoida. Kogu maja oli vingu täis juba, sest katla kaane all olev kivivill tossas meeletult. Seni kuni tuletõrjet ootasime, viskasime katlasse kühvliga lund, nii oli lihtsam. Õnneks tulid nad ligikaudu 7 minutiga kohale ja selleks hetkeks saime asja stabiilsemaks. Tuletõrje kustutas tule lõplikult ja tegi kuumus kaameraga kindlaks, et kõik on ohutu. 


Sellest õhtust peale me enam katelt kasutada ei saanud. Me pidime kolima kõikide oma kodinatega elutuppa ja ahju/pliidiga hakkama saama. Mainin, et sellel hetkel oli meil toas ainult 4 kraadi. Me pidime peale tule kustumist ju vingu majast välja saama ja aknad lahti hoidma. Mõtlesime, et paneme voodi teise magamistuppa, sest seal on soojamüür ja öösel läheb soojemaks. Mõeldud, tehtud. Ise ronisime diivanile tekkide sisse ja proovisime sooja saada. Kuna ehmatus oli nii suur, siis tänu pingelangusele ja noh.. hilisele kellaajale (kell oli mingi 3-4 juba) tikkus uni peale ja otsustasime, et jääme ikkagi diivanile magama. Thank god! Öösel kukkus kõrval toas voodi kohal lagi alla! Kas te kujutate ette? Niiskuse/sooja ja külmaga olid paneelid klambritest lahti tulnud ja otse voodi kohale alla sadanud. Mõelda vaid, kui me oleks seal all maganud?

Okei.. Stoori goes on. Helistasin kohe hommikul oma kindlustusmaaklerile, kes nii vastutulelikult ka laupäeval mu kõne vastu võttis. Meie maja on klassik paketiga kindlustatud IF kindlustuse poolt. See peaks katma siis kõiki juhtumid. Kuna meil puudus nüüd katel millega maja soojas hoida ja põrandaküttest vannitoas, pliidist ja ahjust ei piisa, siis külmus ära ka vett sisse toov pump ja kõik ülejäänud veetorud majas. Lõhki külmusid ka radiaatorid, kõik seina sees olevad torud, segistid ja kraanid. Kuna suur osa torudest on ka seina taga, siis ei olnud meil veel päris täpselt aimugi, kui suure kahjuga on tegu. Õnneks õnnestus enne radiaatoritest nii palju vett välja lasta kui tuli. Esmaspäeval helistas meie kindlustusmaakler kohe kindlustusse ja meiega võttis ühendust kahjukäsitleja. Käisime temaga kohe ka kohapeal ja fikseerisime olukorra. Nüüd oli kahjukäsitleja soov, et kui nüüd eksperdid tulevad, et kahju suurust hinnata, oleks maja soojem. Et me prooviksime saada siiski võimalikult palju temperatuuri sisse, et torud soojeneksid. Rääkisime oma ülemustega ja võtsime esmaspäeva vabaks. Kütsime maja laupäevast esmaspäevani ja siis tulid töömehed. Nad tulid juba kella üheksast hommikul ja olid seal kuni kella kuueni õhtul. Seinad said lahti võetud ja kõik võimalik kahju kirja pandud. 

Täna helistasin kindlustusse uuesti, et teada saada kas kindlustuselt on mingisuguseid uudiseid ja mida edasi teha? Hetkel ei osatud veel öelda. Praegu pannakse kokku pakkumist kindlustusele, et kui suures mahus töid (ja mis hinnaga) teostada tuleb, ning siis langetab kindlustus lõpuks otsuse.

Mu süda tilgub verd, kui mõtlen sellele, mis meie armsa kodukesega juhtus. Ma ei oska enam midagi teha. Aga mul on hea meel, et saan selle nüüd lõpuks südamelt Teile ära rääkida ja koos on ju ikka kergem! :(  

Igasugune nõu on oodatud! Kas Teil on olnud selliste asjadega kogemusi? Palun, palun saatke meie poole positiivseid mõtteid, et saaksime oma majakese jälle korda. Ma ei oska isegi sõnadesse panna, kui armas see kodu meie jaoks on. See on täpselt selline paik, kuhu kõige eest põgeneda ja ennast "kodus" tunneme ja nüüd kõik see.. Seda on kuidagi liiga palju :(

Ma tean, et see postitus on hirrrrmus pikk ja ma ausalt isegi ei suuda seda üle lugeda, et kirjavigu parandada. Vabandan juba ette! Aga loodan, et postitus annab natukenegi aimu sellest mida hetkel läbi elame. Leian, et kuidagi niii raske on hetkel keskenduda ja selle olukorraga leppida. 

18 comments:

 1. Issand! Hea, et teie terveks jäite. Panen head mõtted teie poole teele ja loodan, et juba varsti on maja endine!

  ReplyDelete
 2. Seda on nii nii kurb lugeda, et ma nii väga tahaks sind lihtsalt kallistada. Hea on mõelda, et olite alati õigel ajal õiges kohas, sest tundub, et asjad oleksid saanud ka palju hullemini minna. Peaasi, et teiega on kõik korras ja maja seisab veel püsti.
  Jõudu ja jaksu! Saadan head mõtted teie poole. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aitäh, aitäh, aitäh Piia ilusate sõnade eest!

   Delete
 3. Oeh vaesekesed.
  Palju positiivseid mõtteid Teile :) Õnneks varstinon kõik jälle korras ja veel paremas korras kui varem !!
  Alles ükspäev juhtusin sõitma Teie maja juurest mööda (elan lähedal Teile) ja vaatasin kui armas ja hubane see välja näeb ;)
  Kui abi on vaja, siis olen ka olemas ja valmis abistama..
  Aga niikauaks ei väsi kordamast, et PALJU POSITIIVSEID MÕTTEID!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aitääääh nii heade soovide eest Kristel! Sa oled nii armas :)

   Delete
 4. Meie majas on täpselt sama asi juhtunud: lagi kukkus magamistoas alla. Kuid juhuse tahtel ei olnud mina ega mu kass selles toas. Lihtsalt terve maja värises ja mul polnud õrna aimugi, mis toimub. Soovin teile palju edu ja jaksu!

  ReplyDelete
 5. Dsiises, ma mõtlen, et kui sellises olukorras on ka lapsed, kes korraks üksi koju jäetud, siis oleks võinud ikka katastroof olla. Aga mis te siis valesti tegite? Või oligi majal nö ehitusviga? Täiesti õnnelik õnnetus ikka!

  ReplyDelete
  Replies
  1. See kõik juhtus selle tagajärjel, et jahutustoru lõhkes. Lõhkemise põhjuseid võis olla väga palju, kindlaks teha ei oska :(

   Delete
 6. Loodan, et kõik saab korda, aga tekib küsimus, miks IF kindlustus? IF on ju teada tuntud ''mitte maksja'' kahju, aga nii on. Oleks teil Swedbank, oleks teil kindlustussumma juba arvel, sama hea ka Ergo.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mul jällegi vastupidine kogemus. Ülemistel naabritel tihend lekkis ja meie laed said rikutud. Reede õhtul saatsin If'i pildid, esmaspäeval oli ehitusmees kohal hindamas, kolmapäevaks oli hindamisakt mul meilil. Soovisin raha välja võtta ja neljapäevaks oligi raha arvel ning tegime ise laed korda (ja saatsime neile pildid). Kiire ja mugav teenindus 8 eurose kuumakse eest.

   Delete
  2. SAma kogemus, naaber ujutas vastremonditud korteri üle, IF maksis väga kiirelt kahjude eest probleemideta.

   Delete
 7. Õnneks on teil normaalne kindlustusleping sõlmitud nagu ma aru saan ja kõik korvatakse kindlustuse poolt. Suutsite vähemalt ise kiirelt ja targalt tegutseda.

  Meil oli endal üks väääga sarnane olukord nüüd. Meil nimelt plahvatas led lamp laes, esialgu ei saanud aru, miks kaitsme välja lõi. Lülitasime sisse ja siis juba kumas lambi alt tuli. Õnneks ei olnud tol hetkel ma üksi ja G ronis kohe lae alla, saime lambi koos põleva trafoga õigel ajal alla ja meie lagi ja kõik muu jäi terveks (puidust lagi ja korteri saime kuu tagasi valmis alles). Saime ka uue lambi asemele maaletoojalt, aga selle trafo nüüd vahetatud ja ei on palju tuhmim, maaletooja enam ei vasta, hea mulje jätab.
  Kuna ma olen ise enamus aja üksi lapsega kodus, siis vedas. Üksi ma.vast nii kiirelt reageerinud poleks.

  Teile tugevat meelt ja küll varsti saate maakodu rõõmusid nautida!

  ReplyDelete
 8. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 9. Tead. Loomulikult on kurb, et teie koduga selline õnnetust juhtus. Aga põhiline on, et teie ise olete elusad ja terved, sest kõik materiaalne on laias laastus taastatav/asendatav, aga inimeste tervis ja elu on ikkagi kulla väärtusega :)

  ReplyDelete
 10. Oeh, Triinuke, saadan su poole oma head soovid! :) Vähemalt läks hästi, et kohe märkasite ega ise viga ei saanud. Loodan väga, et kindlustus hüvitab kõik kahjud ja saate majakese taas ilusaks teha. Tundub praegu tobe nii öelda, aga proovi mõelda nii, et iga asi millekski hea - ehk oskad oma kodu ja Kristot rohkem hinnata ja saate majas hoopis mingi vahva uuenduse teha? :)

  ReplyDelete
 11. Kole lugu, aga tõesti on see tore, et maja ikka püsti ja teie endaga kõik korras. Ja tublid, et ka korralik kindlustus olemas. Nii põnev on see, et minu maakodu on ka sealsamas, aga teie maja üldse tuttav ei tundu :) Suvel ma ka sõidan väga tihti seda teed aga talvel kuidagi üldse ei ole tahtmist. Ilus kant on tõesti!

  ReplyDelete
 12. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete